MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kanarya Kafesi

Kanarya Kafesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil hayvanınız olarak beslediğiniz kanaryanız için kafes seçimi yaparken atacağınız adımlar ve alacağınız kararlar önemli. Kafesin boyutu ve şekli özellikle önem taşıyor, çünkü kanaryanız hayatının büyük bir kısmını bu kafeste geçirecek ve onun “evi” olarak bu kafes, onun iyiliği için sandığınızdan da daha önemli.

Kanarya Kafesinin Şekli ve Boyutu Ne Olmalı?

Temelden başlayalım: Şekil ve ebat. Bu noktada size yapmanız gerekenden çok yapmamanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Her şeyden önce kafes, bir papağanın kafesi gibi kesinlikle uzun ve dar olmamalı. Papağan türü kuşlar, doğasında tırmanma olan ve yüksek, uzun alanlarda tırmanarak egzersiz yapmayı tercih eden türlerdendir.  Öte yandan kanaryaların böyle bir ihtiyacı yoktur; onlar aksine zıplar ve uçarlar. Bu yüzdendir ki kanaryaların içinde bulundukları alanın enlemesine geniş olması önemli. Kuşunuz yatay olarak uçmayı dikey olarak tercih edeceği için ona uzun ve dar bir kafes yaramaz. Bununla birlikte hem geniş, hem de uzun bir kafes alırsanız, aslında kanaryanız için uçabilmesi ve egzersiz yapabilmesi için ideal şekilde bir kafes edinmiş olursunuz. Bol hareket, kanaryanızın sağlıklı kalması için oldukça mühimdir, bu yüzden de kanarya kafesi seçiminde tasarım ve şirinlikten çok fonksiyonellik ve ergonomiye önem vermek gerekir.

Kanaryanız İçin En Doğru Kafes Seçimi Nedir?

Kanarya kafesleri en az 50 santimetre çapında olmalı ve kafesin içerisinde her biri kafesin farklı uçlarında yar alacak şekilde iki adet tünek bulunmalı. Bunların minimal rakamlar olduğunu unutmayın; kafes ne kadar geniş olursa o kadar iyi.

Bununla birlikte kanaryanızın kafesin içinde egzersiz yapabiliyor olmasının önemine az önce de değinmiştik. Şimdi bunu tekrar vurgulamanın vakti: Hareket eden, aktif bir kanarya, sağlıklı bir kanarya demektir. Sağlıklı bir kanarya ise mutlu bir kanaryaya eşittir. Peki mutlu bir kanaryanız olursa ne elde edersiniz? Tabii ki şakıyan bir kanarya! Genişçe bir alanı bulunan bir kafes, kanaryanıza bolca hareket ortamı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda size de kafesi dilediğiniz gibi dekore etmenize olanak sağlar. Geniş bir kafeste dilediğiniz yere yemlikler, suluklar, oyuncaklar ve minik atıştırmalıklar yerleştirebilirsiniz. Eğer tavsiye ettiğimiz rakamlardan daha küçük ebatlarda bir kanarya kafesi kullanmak zorunda kalırsanız (ki bunu hiç tasvip etmiyoruz), kanaryanızın günlük bazda kafesten çıkarak uçtuğuna ve hareket ettiğine emin olmalısınız; bu yüzden de küçük kafeste yaşayan kanaryanızı düzenli olarak kafesten çıkartarak dilediğince uçmasına izin vermeniz gerekir. Tabii kanaryanızı uçururken de dikkat etmeniz gereken noktalar yok değil. Her şeyden önce kanaryanız kafesin dışındayken içinde bulunduğu tüm odadaki cam ve aynaların kaplanmış olması gerekir; zira kendisi cam ve aynaları ayırt edemeyeceği için hızla uçarken onlara çarparak kendini yaralama riski çok yüksektir. Odanın içerisinde kaynayan çaydanlık gibi tehlikeli maddelerin, kedi-köpek ya da küçük çocukların olmaması önemli.

Kanarya Kafesi Nasıl Dekore Edilmeli?

Kanaryanızın kafesini dekore ederken yemliklerinin ve suluklarının daima tüneklerinin üstünde olmasına dikkat etmelisiniz; aksi takdirde kanaryanızın dışkıları çok kolay bir şekilde yemine ve suyuna karışarak onların pislenmesine yol açabilir. Bununla birlikte kanaryanız için temin etmek isteyeceğiniz oyuncaklardan biri olan salıncağı da mümkünse kafesin tam ortasına, en yüksek noktasına yerleştirmenizde fayda var. Emin olun kuşunuz yüksekte otururken en keyifli halini alacak ve orada şakımaya başlayacaktır.

Kanarya Kafesinin Korkulukları Nasıl Olmalı?

Kanarya kafesi seçerken bir diğer önemli etmen de kafesin korkulukları, yani demirleri arasındaki boşluklar. İdeal bir kanarya kafesinin demir aralıkları 1-1,20 santimetreyi geçmemeli. Hali hazırda küçük bir hayvan olan kanaryanız, daha geniş aralıkları olan bir kafesten çıkmaya çalışırken kendine zarar verebilir ve korkulukların arasında sıkışabilir. 1 santim civarı bir mesafe, kuşunuzun demirlerin arasından geçmeye çalışamayacağı, ideal bir mesafedir.

Kanarya Kafesinin Şekli Önemli Mi?

Bu soruya cevabımız çok net: Evet, önemli. Burada da yine yapmanız gerekenden çok yapmamanız gerekenlere odaklanacağınız. Kanaryanız için kesinlikle temin etmemeniz gereken bir kafes türü varsa, o da yuvarlak kafestir. Pek çok araştırmaya göre yuvarlak kafesler kuşların kafasını karıştırır ve herhangi bir köşe barındırmadığı için onları güvenlik duygusundan yoksun bırakır. Pek çok hayvan gibi kuşlar da köşe-kenar gibi kuytu alanlarda kendilerini daha güvende hissederler. Kanaryanızın kafesin içinde rahat etmesini istiyorsanız tercihen köşe hatlı bir kafes almanız çok daha faydalı olur.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir