MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Muhabbet Kuşu için Tünek Önerileri

Muhabbet Kuşu için Tünek Önerileri

Muhabbet kuşumuz için uygun kafesi seçtikten sonra içinde rahatça vakit geçirebileceğini düşündüğümüz aksesuarlar ve beslenme kapları alırız. Hem doğada hem de evdeki evcil kuşların hepsi tünemeye bayılırlar.

Muhabbet kuşumuzun kafesi için uygun tünek sayısı, kafesin büyüklüğüne ve bu kafeste kaç kuşun olduğuna bağlıdır. Muhabbet kuşumuz çok hareketli ise kafesin alanına göre birçok tünek yerleştirebiliriz ama sırf farklı notalarda tünek olmasının muhabbet kuşumuz için iyi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Bazen dar alanlara yerleştirilmiş birçok tünek görebiliriz. Bu kadar fazla tünek olmasına rağmen muhabbet kuşumuz kafes içinde genel itibariyle hep aynı tünekte durur. Bu muhabbet kuşumuzun kafes içerisinde hareket etmeyi çok sevmediğini gösterir. Bu durumda fazla olduğunu düşündüğünüz tünekleri çıkarabilirsiniz. Daha maceraperest bir muhabbet kuşu az sayıda tünek olduğunda sıkılır ama fazlası da tehlikeli olabilir. Birkaç faktörü göz önünde bulundurursak, muhabbet kuşumuz için neyin doğru olduğuna karar vermemiz daha kolay olacaktır.

Muhabbet kuşumuz için alabileceğimiz tünek çeşitlerine bir göz atalım:

Halat Tünekler: Bu tünek türü bükülebilir ve şekillendirilebilir olduğundan yürümek için harika tüneklerdir. Hissi yumuşak bir çim ya da halıda yürümek gibi olan halat tünekleri farklı şekillerde kullanabiliriz. Bu tünekler genelde S şeklinde bükülerek kullanılıyor. Muhabbet kuşu daima sert bir yüzeyde yürüyorsa bir süre sonra ayaklarının alt kısmında tahriş gelişebilir. Bu nedenle, yürümesi ve oynaması için yumuşak bir tünek birçok açıdan yardımcı olacaktır.

Ahşap Tünekler: Ahşap tünekler evcil hayvanımıza, doğada olduğu gibi ağaca tüneme şansı verir. Değişen şekil, boyut ve çaptaki tünekleri uygun şekilde seçmemiz çok önemlidir. Bu tünek türleri doğal ahşaplardan üretilmiştir. Bu tünekleri kullanmak, muhabbet kuşumuzun iyi, güçlü ayaklar ve bacak kasları oluşturmasına yardımcı olurlar. Hatta kafeste birden fazla muhabbet kuşu varsa sosyalleşebilmeleri için birden fazla uzantısı olan çok dallı tünekler bile alabiliriz.

Sert Yüzeyli Tünekler: Bu tünekler hem insanlara hem de muhabbet kuşlarımız için faydalıdır.

Sert Yüzeyli tünekler muhabbet kuşumuzun tırnaklarını törpüleyerek kesilmiş halde tutarlar. Bu yüzden veterinerin sık sık kuşumuzun tırnaklarını kesmesine gerek kalmaz. Ayrıca muhabbet kuşumuz bilmeden bile olsa kendiliğinden tırnaklarını törpüledi için tırnakları kesilirken stres veya korkma yaşamaz. Muhabbet kuşunun tırnaklarını temiz tutmaya özen göstermek onun sağlığı için de önemlidir. Sonuçta, kuşumuzun uzun tırnakları oyuncak, perde ve diğer nesnelere takılabilir ve kuşumuz kendini kurtarmaya çalışırken yaralanabilir.

Yenilebilir Tünekler: Belki de muhabbet kuşlarının en sevdiği tünekler, yenilebilir tüneklerdir. Tüneğin keyfini çıkarırken aynı zamanda yemek yemeyi seven muhabbet kuşları bu tünekler kafese geldikten sonra diğerlerine pek uğramazlar. Bu tünekler genellikle kalsiyumdan yapılırlar. Bu nedenle kuşumuzun gaga sağlığı gelişecektir.

Polen ve kalsiyum ile yapılan yenilebilir bir kuş tüneği kullanmanın faydaları şunlardır:

  • Vitaminler ve mineraller muhabbet kuşu tarafından kolayca alınır,
  • Muhabbet kuşlarının sevdiği eğlenceli meyve aromaları sıklıkla bu tüneklere dahil edilir,
  • Bu tünekleri dikey veya yatay olarak kurulabilir.

Plastik Tünekler: Bu tünek modelleri kuşlarımızın sağlıklı bir şekilde ayakta durmalarını sağlayamazlar. Bu yüzden en son tercih edilmesi gereken tüneklerdendir.

Muhabbet Kuşu için Tünek Önerileri

Neden Fazla Tünek Kullanılır?

Eğlence için: Muhabbet kuşları tırmanmayı ve keşfetmeyi severler. Farklı yüksekliklere yerleştirilen tünekler, keşif ve oyun için birinden diğerine uçmalarını veya zıplamalarını sağlar. Farklı yüksekliklerde yerleştirilmiş en az iki tünek, bu isteklerini karşılayacaktır. İyi bir tünek sadece küçük arkadaşımızı mutlu etmekle kalmaz aynı zamanda yaşam kalitelerini yükselterek sağlıklı davranışları sergilemelerini de teşvik eder.

Egzersiz için: Kafeste yaşayan kuşların egzersize ihtiyaçları vardır ve yerleştirilen çeşitli tünekler onlara uçmak ve ileri geri zıplamak için bir neden verir. Kafesimizde ister iki veya daha fazla tünek olsun, bu tüneklerin çeşitli malzemelerden yapıldığından ve farklı çaplarda olduğundan emin olmalıyız çünkü kuşlar ayaklarının yanı sıra kanatlarını da germek isterler ve farklı boyutlardaki tünekler bu hareketlere imkan tanır.

Uyumak için: Birçok muhabbet kuşu kafeste yüksek bir tünek üzerinde uyumayı sever. Uyku köşesi bir salıncak veya sevimli bir oyuncağın yanı olabilir. Uyku tüneği sadece uyumak için ayrılmış bir yer değildir. Muhtemelen muhabbet kuşu gün boyunca da kullandığı bir tünektir. Yine de tüneğin yerini kuşumuzun en güvende hissettiği yüksekliğe kadar getirmek için bir süre gözlemlememiz gerekir.

Son olarak muhabbet kuşunun cinsiyeti nasıl anlaşılır konu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir