MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Muhabbet Kuşu Kafesi

Muhabbet Kuşu Kafesinde Ne Olmalı?

Evinizde size arkadaşlık edecek yeni bir can olsun diye muhabbet kuşu aldınız. Tabii ki bu yeni minik dostunuzun bakımı, sağlığı ve mutluluğu için her şeyi en iyi şekilde yapmaya hazırsınız. Eğer işin başındaysanız hemen söyleyelim: İdeal bir muhabbet kuşu bakımı, ideal bir muhabbet kuşu kafesi oluşturmaktan geçer. Muhabbet kuşu kafesinde neler olmalı, hangi malzemeler mutlaka kafesin içinde barınmalı ve opsiyonel olan kafes malzemeleri neler, gelin hep birlikte bakalım.

Kafes

Oldukça bariz bir seçimmiş gibi gelebilir ancak muhabbet kuşunuz için kafes seçmek de ciddi bir iş. Seçeceğiniz muhabbet kuşu kafesinin doğru ebatlarda olması ve kafes demirleri arasında yeterli boşluk olması çok önemli. Eğer tek bir muhabbet kuşunuz varsa 45x45x45 santimetre boyutlarındaki bir kafes, alabileceğiniz en küçük kafeslerden olmalı. Daha küçük bir kafeste kuşunuz kendini sıkışmış ve rahatsız hissedecektir, bundan emin olabilirsiniz. Bununla birlikte kafesin korkulukları arasındaki boşluk 1.2 santimetre civarında olmalı; bu aralıklardan daha geniş bir rakam kuşunuzun kafasını demirlerin arasına sıkıştırmasına yol açabilir. Pek çok farklı kafes markası ve modeli içerisinden bu ebatlara uygun, kaliteli ve şık bir muhabbet kuşu kafesi edinmeniz mümkün.

Tünek

Kafesinizin büyüklüğüne bağlı olarak en az 3 tane tüneğe ihtiyacınız olacağı kesin. Muhabbet kuşları kafesin tabanında oturmaya alışık kuşlar değildir ve daima insan seviyesinden 1-2 metre yüksekte tutulmalıdırlar; bu yüzden de kafesin içine yerleştireceğiniz tüneklerin muhabbet kuşunuzun psikolojisi üzerinde de etkisi büyüktür. Farklı ebatlarda, boylarda ve uzunluklarda tünekler almanız, muhabbet kuşunuzun ayakları için yararlı olacaktır, bu şekilde ayaklarını farklı şekillere sokup az da olsa kendine egzersiz imkanı yaratabilecektir. Bununla birlikte kum kaplı tüneklerden uzak durmak gerekir; zira muhabbet kuşunuz onu kemirdiği zaman iştah problemi ile karşı karşıya kalabilir.

Yemlik

Muhabbet kuşu sayınız 1 olsa bile kafesinizde en az iki yemlik bulundurmalısınız. Bir tanesinde kuş yemini, diğerinde de muhabbet kuşunuzun sağlığı için elzem olan sebze, meyve ve otları tutabilirsiniz. Çoğu kafes hali hazırda yemlik ve sulukları ile birlikte satılıyor, ancak böyle bir kafes satın almadığınız takdirde yine petshoplardan kafesinizle uyumlu birer yemlik temin etmeniz de mümkündür. Yemliklerinizi temizlemek ve sterilize etmek için tek yapmanız gereken onları kaynar sudan geçirmek; zira plastikten üretilen bu yemlikler kolaylıkla su altında tutulabilir ve üzerindeki bakteriler anında ölür.

Suluk

Tabii ki yemlik demişken suluğu da atlamamakta fayda var. Muhabbet kuşu kafesleri için özel olarak tasarlanmış suluklar, takması ve çıkarması kolay olan kafes aksesuarlarındandır. Tıpkı yemlik gibi temizlemesi kolay olay suluklar, korumalı kapak özellikleri sayesinde dışarıdan kolay kolay yabancı madde almazlar. Sulukların temizliği ise önemlidir; muhabbet kuşunuzun suluğunu iki gün temizlemediğinizde suyun anında karardığını ve bulanıklaştığını fark edeceksiniz. Muhabbet kuşunuzun sudan mikrop ve bakteri kapmaması için suluğu temizliğini ve bakımını düzenli olarak yapmanız şart.

Oyuncak

Her ne kadar opsiyonel olsalar da muhabbet kuşu kafesleri için özel olarak üretilen oyuncaklar, kuşunuzun psikolojisi ve ruh hali üzerinde şüphesiz olumlu etki yaratır. Çıngıraklı aynalar, merdivenler, ziller ve çok daha fazlası muhabbet kuşu oyuncak seçenekleri arasında sizleri bekliyor.

Kuş Yemi

Tabii ki bir muhabbet kuşu kafesi dolu bir yemlik olmadan düşünülemez. Muhabbet kuşunuzu temin eder etmez ilk yapmanız gereken şey, bir veterinere gidip kuşunuz için ideal olan diyet listesini öğrenmek olacaktır. Size kaliteli ve sağlıklı bir kuş yemi markası önerecek olan veterinerinizin takviye gıda tavsiyelerine de uyarak sağlıklı mı sağlıklı, aslan gibi bir muhabbet kuşu yetiştirmeniz mümkün.

Gaga Taşı

Son olarak muhabbet kuşunuzun kafesine ekleyebileceğiniz bir diğer aksesuar da gaga taşıdır. Muhabbet kuşunuzun gagasını kaşıyabilmesi ve ihtiyaç duydukça törpüleyebilmesi için yine petshoplardan muhabbet kuşunun sağlığına zarar vermeyecek bir gaga taşı temin etmeniz ve onu sevindirmeniz mümkün.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Muhabbet Kuşu Kafesinde Ne Olmalı? için 2 Yorum Var!

  1. Hakan dedi ki:

    Kalamar taşı ve kuş kumu nerede?Ayrıca kafes demişsin kafesin uzunluğunu derinliğini ve yüksekliğini de yazsaydın bu kadar bilgin varsa

  2. Ali dedi ki:

    Merhaba ben ahsap gercek gul dali tunek,gercek kalamar kemigi,kus kumu diye duymustum 🙂
    Cani sklmasin diye de bikac ahsap merdiven-oyuncak-zil vb koyun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir