MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Muhabbet Kuşu Aksesuarları

Muhabbet Kuşu Aksesuarları

Eğer bir muhabbet kuşu sahiplendiyseniz ve ona gelmiş geçmiş en güzel, en afili, en konforlu kafesi yaratmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tüm malzemeleri ve muhabbet kuşu aksesuarlarını bu listemizde bulabilirsiniz.

Muhabbet kuşları, çoğunlukla bir kafesin içerisinde yaşayan evcil hayvanlar oldukları için içinde bulundukları ortamın onlar için önemi oldukça büyük. Muhabbet kuşu kafesinizin bel hizanızdan yukarısında konumlandırılmış olması, muhabbet kuşu bakımlarını eksiksik yapmanız ve kuşunuzun ihtiyaç duyacağı tüm temel malzemeleri barındırıyor olması çok önemli.

Muhabbet Kuşu Kafesinde Neler Olmalı yazımızda bir muhabbet kuşu kafesinin demirbaşlarını ele almıştık. Şimdi konuyu biraz daha açma ve o kafesi dört dörtlük hale getirecek muhabbet kuşu aksesuarlarını öğrenmeye geldi.

Muhabbet Kuşu Aksesuarları

  1. Muhabbet kuşu kafesi standı: Eğer muhabbet kuşunuzun bulunduğu oda yeterince büyükse, kuşunuzun daha serbest ve ferah bir ortamda yaşaması için bir muhabbet kuşu kafesi standı alabilirsiniz. Bu standın üst kısmında bir adet kanca bulunur ve kafes, insan boyu ile aşağı yukarı aynı yükseklikte olan bu standa kanca üzerinden yerleştirilir. Böylelikle kuşunuz 360 derece bir görünüme sahip olurken sizin de ona yaklaşmanız ve onunla iletişim kurmanız kolaylaşır.
  2. Suluk ve yemlik: Elbette en temel muhabbet kuşu aksesuarları arasında muhabbet kuşu suluğu ve yemliği vardır. İçinden seçim yapabileceğiniz suluk ve yemlik çeşitleri ise neredeyse sınırsızdır; kapaklı yemlikler, otomatik suluklar ve çok daha fazlası, kuşunuzun kafesini daha havalı hale getirmek üzere satılmaktadır.
  3. Tünek: Muhabbet kuşunuz kafesin herhangi bir yerine tutunarak da yaşayabilir, ancak bu durum uzun vadede ayakları ve tırnakları için zarar verici olabilmektedir. Sağlıklı bir ayak yapısı için tünekler, muhabbet kuşlarının oturmaları üzerine tasarlanmış pratik ürünlerdir. Düz renkli, plastik tünekler bulabileceğiniz gibi piyasada ahşap ve otantik yapılı tüneklerle de karşılaşabilirsiniz.
  4. Yuva: Eğer tek bir kafeste iki adet muhabbet kuşu besliyorsanız, bir adet kuş yuvası şart. Herhangi bir çiftleşmenin söz konusu olması durumunda dişi kuş, yumurtalarını bu yuvaya bırakacak ve yavrularını ilk günlerde orada besleyecektir. Bununla birlikte evcil muhabbet kuşları üzerinde yapılan araştırmalar, içerisinde yuva olmayan kafeslerde yaşayan muhabbet kuşlarının çiftleşme eğilimi göstermediğini söylüyor.
  5. Taşıma kutusu: Muhabbet kuşunuzu zaman zaman veterinere götürme ya da başka bir yere taşıma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Koca kafesi yanınıza almak ya da kuşu nasıl götüreceğinizi dert etmek yerine, her an elinizin altında olacak bir muhabbet kuşu taşıma kutusu temin edebilirsiniz. Kuşunuzun girebileceği kadar büyük, ancak içerisinde sallanmasını önleyecek kadar küçük olan bu kutunun üst kısmında hava akışını sağlayan delikler yer alır.
  6. Oyun platformları: Evet, yanlış duymadınız. Muhabbet kuşunuzun keyfine keyif katacak, zilli, aynalı ve tünekli muhabbet kuşu oyun platformlarını petshoplarda ya da bazı veterinerlerde bulmanız mümkün.
  7. Gaga taşı: Belki siz farkında değilsiniz ama muhabbet kuşunuzun en çok keyif aldığı şeylerden biri, gaga taşında gagasını törpülemektir, bu yüzden de kafes aksesuarı olarak kaliteli bir gaga taşı almanızda fayda vardır.
  8. Oyuncaklar: Zilli aynalar, ipli salıncaklar, tırmanma duvarları ya da dönme dolaplar… Muhabbet kuşu oyuncakları arasından seçim yaparken zorlanabilirsiniz, çünkü pek çok farklı oyuncak çeşidi ile karşılaşmanız mümkün. Elbette beğendiğiniz her bir oyuncak kafese tek seferde sığmayacağı için muhabbet kuşunuza çeşitlilik ve farklı eğlenceler sağlamak adına dönem dönem kafesin içinde yer alan oyuncakları değiştirebilirsiniz.
  9. Ballı krakerler: Bir muhabbet kuşunun yeminden daha çok sevdiği bir yiyecek varsa o da yeminin balla tutturulmuş ve kafesinin tepesinden sallandırılmış halidir. Neyden mi bahsediyoruz? Elbette ballı krakerlerden! Tabii ki burada ballı kraker tüketimini abartmamakta ve bu krakerleri ölçülü dozlarda vermekte fayda var.

Muhabbet Kuşu Aksesuarları

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir