MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Muhabbet Kuşu Oyuncakları

Muhabbet Kuşu Oyuncakları

Bir muhabbet kuşu oyuncağının iyi olup olmadığı, muhabbet kuşunuzun kişiliğine ve zevkine göre değişir. Bayılacağını düşündüğünüz bir oyuncağı burun kıvırabileceği gibi, hiç tahmin etmediğiniz bir oyuncağı hayatının en keyifli objesi olarak benimseyebilir. Muhabbet kuşunuz için seçtiğiniz oyuncaklar arasından hangisinin işe yarayıp hangisinin yaramadığını zamanla ve sabırla anlayabileceksiniz. Neyse ki arasından seçim yapabileceğiniz onlarca farklı muhabbet kuşu oyuncağı var! İşte karşınızda en sevilen ve en çok rağbet gören (hem muhabbet kuşları, hem de sahipleri tarafından!) muhabbet kuşu oyuncakları listemiz.

1. Kafes Salıncakları

Bir muhabbet kuşu, kafesinin tepesinden asılı olan herhangi bir şeye tırmanma eğilimi gösterecektir. Bu ister bir ip, ister asılı bir oyuncak, ister yanlış takılmış bir tünek olsun; muhabbet kuşunuz asılı duran bir şeye tepki vermeme konusunda asla başarılı olamayacaktır. Bu içgüdüsünü en iyi şekilde tatmin edebilmek için sahibi olarak sizin ona bir kafes salıncağı almanız şarttır. Çoğu muhabbet kuşu salıncağı, ucunda eğlenceli bir zili ile gelir, böylece kuşlarınız sallanırken bir yandan bu zil ile oynama şerefine de erişirler. Daha afili ve havalı bir kafes salıncağı için ise biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Geniş, ahşap ve bol aksesuarlı kafes salıncakları, kafese canlılık ve hareket getirir.

2. Tırmanma Oyuncakları

Muhabbet kuşları en az kafeslerde sallanmayı sevdikleri kadar bir şeylere tırmanmaktan da hoşlanırlar. Kafesin içerisinde herhangi bir merdiven ya da tünek olmasa bile sürekli olarak kafesin tellerine tutunup farklı yönlere hareket etmeleri bu yüzdendir. Onları bu ıstıraptan kurtarmak için tırmanmalarına yönelik üretilen bir tırmanma merdiveni almanız mümkün. Her zaman olduğu gibi ucunda bir zil olan tırmanma merdivenleri daha çok rağbet görür durumda. Eğer merdiven için kafesin içerisinde yeterince yeriniz yoksa halat tipi bir ip de işinizi görecektir.

3. Çiğneme Objeleri

Söz konusu çiğneme ve kemirme olduğu zaman aslında muhabbet kuşunuzu tüylü ve kanatlı bir sürüngen olarak görmeniz gerekiyor. Eğer ele gelen, sosyal ve konuşkan bir muhabbet kuşunuz varsa ve onu düzenli olarak evin içine salıyorsanız, zaten koltuklarınızdan, perdelerinizden ve kazaklarınızdan kemirmeyi ne kadar sevdiğini anlamış olmanız gerekiyor. Evinizdeki eşyalara daha fazla zarar gelmesini istemiyorsanız, kuşunuzun kafesinde tepe tepe kullanabileceği bir çiğneme ya da kemirme oyuncağı temin edebilirsiniz.  Bu ürünlerden herhangi birini satın alırken içerisinde zehirli ya da kimyasal madde olmadığına, yüzde yüz kaliteli malzemeden üretildiğine de dikkat etmeniz gerekmektedir.

4. Ziller

Ah o ziller… Muhabbet kuşu salıncaklardan, kafeslerinden ve aynalarından çıkan ve kuşunuzun iki eli kanda olsa oynamaktan vazgeçmeyeceği bir oyuncaktır, muhabbet kuşu zili. Büyük bir petshop’a yolunuz düşerse, bu tip zillerden aslında ne kadar çok farklı çeşit olduğunu görecek ve hangisini almanız gerektiği konusunda karar verirken de biraz zorlanacaksınız, bizden söylemesi.

5. Aynalar

Muhabbet kuşu oyuncakları dendiğinde elbette akla gelen ilk oyuncaklardan bir tanesi ayna oluyor. Özellikle önünde kendiliğinden oturağı olan bir ayna ile muhabbet kuşunuz saatlerce konuşabilir, Türkçe pratik yapabilir ve kendisine iltifat yağmurunda bulunabilir. Muhabbet kuşlarının sağlıklı ve mutlu bir ruh halinde olmaları için uzmanlar, her muhabbet kuşu kafesinde en az 1 adet ayna olması gerektiğini savunuyor.

Muhabbet Kuşu Oyuncakları

Muhabbet Kuşunuz İçin Oyuncak Seçerken

 • Sadece hayvanlara özel üretilen ve içerisinde hiçbir zararlı madde bulundurmayan materyallerin kullanıldığına dikkat edin.
 • Muhabbet kuşunuzun renklere karşı fazlasıyla hassas olduğunu ve renkli objelere bolca ilgi duyduğunu unutmayın. Oyuncak seçimi esnasında tercihinizi karışık renkli oyuncaklardan yapmaya çalışın.
 • Aromalı oyuncaklar almaktan kaçının; zira oyuncağa o aromayı vermek için büyük bir ihtimalle içine istenmeyen kimyasallar katmışlardır.
 • Boyalı ya da vernikli muhabbet kuşu oyuncakları onun sağlığı için zararlıdır.
 • Oyuncağın açıkta sivri ya da keskin bir köşesi olmamasında dikkat edin.
 • Oyuncakları kafese yerleştirirken muhabbet kuşunuzun güvenliğini tehdit etmeyecek pozisyonlar bulmaya özen gösterin.
 • Muhabbet kuşunuzun uzunca bir süre bir oyuncağı ile oynamadığını fark ederseniz, yerine yenisini temin edin.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Muhabbet Kuşu Oyuncakları için 3 Yorum Var!

 1. Gaye GÜRBÜZ dedi ki:

  Muhabbet kuşları kafeste ayna olduğu zaman konuşmaz

 2. Bero dedi ki:

  Ben aynayı pek tavsiye etmem kuşun size alışmasını zorlaştırır erkekse daha zor konuşur.

 3. Nur tekdağ dedi ki:

  Bizde sadece salıncak var. Diğerlerini yakında alırız inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir