MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Koruma Köpeği

Koruma Köpeği Hakkında

Köpekler, yüzyıllardır insanlarla beraber yaşamakta ve insanlar için çok çeşitli hizmetler sunmaktadırlar. Bu köpeklerden bazıları bizi eğlendirmek için inanılmaz çevik tavırlar sergilerken, bir kısmı engelli insanlara yardım eder. Kaygı ve depresyonla mücadele edenlere bile şefkatli halleri ile bize yardım ederler. Çocuklarla oyun arkadaşlığı, yetişkinlerle yıllar sürecek dostluk bağları kurarlar. Toplumsal alanların güvende olmasını sağlamak için inanılmaz koku kabiliyetlerini kullanarak bizleri korurlar. Hatta bu üstün koku yetenekleri ile kan şekeri seviyelerini bile izleyebilirler.

Bazıları da bizleri korumak için eğitilirler. Koruma köpekleri güvende hissetmemiz için bizleri koşulsuz şartsız tehlikelerden koruyan köpeklerdir. Evcil bir hayvanımız olsun istediğimizde kast ettiğimiz tam olarak bir koruma köpeği mi ilk olarak bu soruyu cevaplamalıyız çünkü koruma köpekleri özel eğitimlerden geçen köpeklerdir. Bu eğitimler uzun zaman alabilirler.

Her köpek tehdidi hissettiğinde unu havlayarak ya da gözünü dikip bakarak belli edebilirler. Fakat koruma köpekleri bu tehditlere karşı savunmaya geçmeye hazır köpeklerdir. Kişisel koruma köpekleri de biraz bekçi köpekleri. Onları bekçi köpeklerinden ayıran şey koruma köpeklerinin aldığı özel eğitimlerdir. Bu eğitimlerde arkadaşlar ve düşmanlar arasında ayrım yapmayı ve kalabalık durumlarda güvenli bir şekilde nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenir. Koruma köpekleri sahipleri ile çok güçlü bağlar kurarlar.

Koruma köpekleri genel olarak polisler ve askerler tarafından kullanılırlar çünkü kötü niyetli kişilerin ellerinde çok tehlikeli bir hal alabilirler. Saldırıya hazır bir yapıda oldukları için eğitimli sahipleri olmalıdır.

İyi bir koruma köpeğinin sahip olması gereken özellikler şöyledir:

Sadakat: Koruma köpeğimiz bulunduğu bölgedeki insanlara sadık olması gerekmektedir.

Cesaret: Koruma köpeklerinin karşısındaki tehditin boyutuna ya da kilosuna aldırmadan harekete geçmesi önemlidir.

Zeka: İyi bir koruma köpekleri komutlara hızlı yanıt verebilmeli ve itaatkar olmalıdır. İlk başlarda hepsini yapamasa bile eğitim ilerledikçe otur, yat, kal ve koş gibi en temel komutlara cevap vermelidir. Ayrıca koruma köpeği uyaranları doğru algılayarak tehdit içeren şeylere odaklanmalı ve bu tehditi nasıl yenebileceğini öngörecek zekaya sahip olmalıdır.

Güçlü İçgüdü: Etrafta aynı kişiyi görür görmez hemen havlamaya başlayan köpekler görüyorsanız bu hayvanların içgüdülerinden kaynaklanmaktadır. Koruma köpeklerinde de bu durum geçerlidir. Burada sakıncalı olan konu koruma köpeklerinin saldırmaya hazır olmasından kaynaklanır. Bu yüzden içgüdülerinin doğru olduğundan emin olmak gerekir.