MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Aidi

Aidi

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 9/10
  Enerji Seviyesi - 9/10
 • 9/10
  Korumacılık - 9/10
 • 5/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 5/10
 • 3/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 3/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
6.8/10

Özet

Çöllerde, tehlike içerisinde yaşamaya alışkın olan Aidi ırkı, farklı yetenekleri sayesinde her dönemde iyi bir yol arkadaşı olmuş.

Tarihi

Kökenleri tam anlamıyla bilinmeyen Aidi köpeklerinin Kuzey Afrika’da, Sahra Çölü’nde ortaya çıktığı düşünülüyor. Atlas dağlarında üretilen ve bölge halkları tarafından sıkça kullanılan Aidi köpekleri, kurtlarla ve diğer saldırgan hayvanlarla mücadele için kullanılmaktaydı. Çok farklı isimlerle adlandırılan bu köpek kayıtlara ilk kez 1963 yılında alındı.

Doğal ortamında avcı ve saldırgan bir yapıda olsa da, günümüzdeki Aidi köpekleri yeterli egzersiz yaptırıldığı sürece ev ortamında kolayca beslenebiliyor.

Ağırlığı – Boyutları

65 santimetreye kadar uzayabilen Aidi köpekleri ortalama 30 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Aidi ırkının ortalama ömrü 10-13 yıl arasında değişkenlik gösteriyor.

Karakteri

Geçmişinde çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılmasının izlerini hala taşıyan Aidi ırkı her zaman tetikte ve çevik olmayı seviyor. Çok yoğun koruyucu içgüdülere sahip olan bu ırk, yabancılara karşı pek sevecen davranmayabilir.

Bekçi köpeği olarak kullanılması durumunda başarılı bir iş çıkaracağına emin olabilirsiniz. Çoğu zaman koruma amacıyla tercih edilen Aidi köpekleri, uygun şekilde alıştırıldığında sevimli bir ev köpeği haline de gelebiliyor.

Yavruluğundan itibaren yetiştirmeniz halinde, sahibine sonsuz bir sadakat besleyerek büyüyen Aidi köpekleri, sahiplerine karşı en ufak bir saldırganlık bile göstermiyor. Eğitimi biraz zor olsa da, küçük yaşlardan itibaren yetiştirilmesi halinde, istenilen her türlü numarayı öğrenebiliyorlar.

Bakımı

Aidi köpeklerinin egzersiz ihtiyaçları çok fazla. Ev içerisinde beslenmek için uygun olmayan bu ırkı mümkünse korunaklı bir bahçe içerisinde tutmalısınız.

Koruyucu yapısı nedeniyle, kendinden büyük köpeklere veya başka hayvanlara saldırabilmesi çok olası. Bu nedenle beslediğiniz bölgeyi kapalı tuttuğunuza emin olun.

Çocuklarla Arası

Aidi köpekleri enerjik ve sevecen bir karaktere sahip oldukları için çocuklarla iyi anlaşabiliyor. Birlikte yaşadığı sürece, herhangi bir saldırganlık beslemeden yorulana kadar oyun oynayabilir ve etrafta koşuşturabilir.

Aidi ırkı kucağa alınmaktan pek fazla hoşlanmıyor. Bu durumu çocuğunuza açıkladığınız sürece, Aidi köpekleri her yaştan çocuk ile bir arada yaşayabiliyor.

Etiketler: ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Aidi için 1 Yorum Var!

 1. Servet kürüm dedi ki:

  Aidi ırkı köpek sahibiyim
  Kesinlikle korumacı bir ırk bekçilikte üstüne tanımam benim köpeğim olduğu için söylemiyorum birebir 8 ay 16 saat yanımda dolaştı gördüğüm olaylardan anlatıyorum
  1 aylıktan beri benim yanımda sahibine çok düşkün yemek. Değil sevgi hastası aç kalır ama sahibi yoksa terkedildiğini hissederse aç kalarak ölümü seçer tüm hayatı siz olursunuz boy kilo oranına göre küçük görülebilir fakat çok güçlü ve çeviktir kürkü yelesi özellikle diş geçirmez yırtıcı hayvanlara karşı korur
  Şüphecidir ama asla geri atmaz avcılık içgüdülerinde vardır. Sorumlu olduğu yeri canı pahasına korur kuşun uçmasına bile izin vermez.güzel bilinçli yetiştirirseniz mükemmel bir avcı bekçi dur deyince duran koş deyince koşan bir dostunuz olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir