fbpx MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Afgan Tazısı

Afgan Tazısı

Alman Kısa Tüylü Pointer

Alman Kısa Tüylü Pointer

Aidi

Aidi

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 9/10
  Enerji Seviyesi - 9/10
 • 9/10
  Korumacılık - 9/10
 • 5/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 5/10
 • 3/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 3/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
6.8/10

Özet

Çöllerde, tehlike içerisinde yaşamaya alışkın olan Aidi ırkı, farklı yetenekleri sayesinde her dönemde iyi bir yol arkadaşı olmuş.

Tarihi

Kökenleri tam anlamıyla bilinmeyen Aidi köpeklerinin Kuzey Afrika’da, Sahra Çölü’nde ortaya çıktığı düşünülüyor. Atlas dağlarında üretilen ve bölge halkları tarafından sıkça kullanılan Aidi köpekleri, kurtlarla ve diğer saldırgan hayvanlarla mücadele için kullanılmaktaydı. Çok farklı isimlerle adlandırılan bu köpek kayıtlara ilk kez 1963 yılında alındı.

Doğal ortamında avcı ve saldırgan bir yapıda olsa da, günümüzdeki Aidi köpekleri yeterli egzersiz yaptırıldığı sürece ev ortamında kolayca beslenebiliyor.

Ağırlığı – Boyutları

65 santimetreye kadar uzayabilen Aidi köpekleri ortalama 30 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Aidi ırkının ortalama ömrü 10-13 yıl arasında değişkenlik gösteriyor.

Karakteri

Geçmişinde çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılmasının izlerini hala taşıyan Aidi ırkı her zaman tetikte ve çevik olmayı seviyor. Çok yoğun koruyucu içgüdülere sahip olan bu ırk, yabancılara karşı pek sevecen davranmayabilir.

Bekçi köpeği olarak kullanılması durumunda başarılı bir iş çıkaracağına emin olabilirsiniz. Çoğu zaman koruma amacıyla tercih edilen Aidi köpekleri, uygun şekilde alıştırıldığında sevimli bir ev köpeği haline de gelebiliyor.

Yavruluğundan itibaren yetiştirmeniz halinde, sahibine sonsuz bir sadakat besleyerek büyüyen Aidi köpekleri, sahiplerine karşı en ufak bir saldırganlık bile göstermiyor. Eğitimi biraz zor olsa da, küçük yaşlardan itibaren yetiştirilmesi halinde, istenilen her türlü numarayı öğrenebiliyorlar.

Bakımı

Aidi köpeklerinin egzersiz ihtiyaçları çok fazla. Ev içerisinde beslenmek için uygun olmayan bu ırkı mümkünse korunaklı bir bahçe içerisinde tutmalısınız.

Koruyucu yapısı nedeniyle, kendinden büyük köpeklere veya başka hayvanlara saldırabilmesi çok olası. Bu nedenle beslediğiniz bölgeyi kapalı tuttuğunuza emin olun.

Çocuklarla Arası

Aidi köpekleri enerjik ve sevecen bir karaktere sahip oldukları için çocuklarla iyi anlaşabiliyor. Birlikte yaşadığı sürece, herhangi bir saldırganlık beslemeden yorulana kadar oyun oynayabilir ve etrafta koşuşturabilir.

Aidi ırkı kucağa alınmaktan pek fazla hoşlanmıyor. Bu durumu çocuğunuza açıkladığınız sürece, Aidi köpekleri her yaştan çocuk ile bir arada yaşayabiliyor.

Etiketler: ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir