MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Alman Spanieli

Alman Spanyeli

 • 6/10
  Çocuklarla Arası - 6/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 7/10
  Enerji Seviyesi - 7/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 3/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 3/10
 • 3/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 3/10
 • 5/10
  Korumacılık - 5/10
 • 5/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 5/10
5.2/10

Özet

Güçlü ve dayanıklı yapıları sayesinde tüm iklimlerde ve çevre koşullarında rahatlıkla sahibine eşlik eden Alman Spanyeli ideal bir av köpeği.

Tarihi

Adından da anlaşıldığı gibi, Almanya kökenli olan bu ırkın ilk kez ne zaman ve nerede ortaya çıktığı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Soğuğa ve kara karşı dayanıklı olması ve yağışlı mevsimlerde rahatlıkla avının izini sürebilmesi nedeniyle kuzey bölgelerden geldiği düşünülse de, bu konu ile ilgili herhangi bir kesin bilgi mevcut değil.

Alman Spanyeli, Avrupa’nın her noktasında, ideal bir av köpeği olarak kullanılıyor. Sadece Avrupa’da değil, ABD’de de popüler olan bu ırk, özellikle soğuk bölgelerde avcılık yapan insanlar tarafından tercih ediliyor.

Ağırlığı – Boyutları

Alman Spanyelleri 46-54 cm arasında boya sahip. Ağırlıkları ise 28 kilograma kadar çıkabiliyor. Dişi ve erkek Alman spanyelleri arasında önemli bir boyut farkı bulunmuyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Diğer av köpeklerinden daha kısa bir yaşam süresi olan Alman Spanyelleri, ortalama 12-14 yıl arasında yaşamakta.

Karakteri

Alman Spanyeli oldukça güçlü, kaslı ve atletik yapıya sahip. Boyutlarının büyük olması, cesur karakteri ile birleşen bu ırk kendi cüssesinden çok daha büyük, kurt, ayı gibi hayvanlara karşı bile mücadele edebiliyor.

Almanya’da çok eski yıllardan beri av köpeği olarak kullanılması, bu ırkın koku alma ve iz sürme duyularının giderek gelişmesine yol açmış. Uzun mesafelerden bile evini bulabilen bu ırk, avcılığın getirdiği karakteri ile su ile uğraşmaktan da çok hoşlanıyor.

Eğitim sürecinde özel çaba gerektiren Alman Spanyellerinin, daha önce köpek beslememiş insanlar tarafından beslenmesi tavsiye edilmiyor. Bu ırkı eğitirken, sahibi olduğunuzu ve onu yönettiğinizi farketmesi çok önemli.

Bakımı

Av köpeği olmasından kaynaklanan yüksek enerji seviyesi, Alman Spanyellerinin devamlı egzersize ihtiyaç duymasına yol açıyor. Bu ırk ev içerisinde beslemeye uygun olmadığı gibi, günde birkaç kez yürüyüşe ihtiyaç duyabilir.

Çocuklarla Arası

Alman Spanyelleri, doğru tanıştırıldığı ve eğitildiği halde çocuklarla iyi geçinmekte. Ancak çocuklara karşı üstünlük kurma çabası içerisine girebileceği için kontrollü olmanızda fayda var.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir