MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Beauceron

Beauceron

 • 6/10
  Çocuklarla Arası - 6/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 7/10
  Enerji Seviyesi - 7/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 2/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 2/10
 • 2/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 2/10
 • 8/10
  Korumacılık - 8/10
 • 5/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 5/10
5.3/10

Özet

Sürüleri korumak için kullanılan Beauceron ırkı, içgüdüsel olarak tehlikeleri hissedebilmesi ve üstün cesaretleri ile ünlü.

Tarihi

Beauceron ırkı Fransa’nın en eski köpek ırklarından biri olarak biliniyor. Rönesans çağına dayanan bir geçmişi olan bu ırkın ilk kez 1578 yılında, el yazmalarında bahsi geçiyor. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olması ve tarih boyunca sürekli koruma amacıyla kullanılması, Beauceron köpeklerinin hem sürüleri hem de insanları korumak için muhteşem bir ırk olarak kendini geliştirmesine neden olmuş.

Buna ek olarak, 1863 yılında popülerlik kazanan Beauceron ırkı, bu tarihten itibaren sıklıkla av köpeği olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle Paris’te gerçekleştirilen “Canine Exposition” adındaki gösteride ilgi çekmesi sayesinde tüm dünyaya yayılan bu ırk pek çok kurumun literatürüne de girdi.

Ağırlığı – Boyutları

Beauceron ırkının ağırlığı 29 ile 34 kilogram arasında değişiyor. Boyu ise 61 ile 71 cm arasında değişmekte.

Ortalama Yaşam Süresi

Bu ırkın ortalama yaşam süresi 10-12 yıl arasında değişiyor.

Karakteri

Beauceron köpekleri fazlasıyla zeki, cesur ve sadık bir ırk. Özellikle sahibine her zaman itaat etmesi nedeniyle tercih edilen bu ırk, sahibinin komutlarını çok kolay anlayarak hızlı hareket edebiliyor.

Korkusuz olmaları nedeniyle tarih boyunca farklı amaçlar ile kullanılan bu ırk, günümüzde polis gücü tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Kendisini seven ve birlikte yaşadığı insanlara karşı çok fazla koruma içgüdüsüne sahip olan Beauceron, her türlü durumda cesaretle hareket ediyor.

Düzgün şekilde eğitilmesi mutlaka gerekli olan bu ırk, eğer doğru eğitilmezse ciddi problemler yaşayabilir. Özellikle yavruluk döneminde düzgün şekilde sosyalleştirilmesi ve eğitilmesi çok önemli. Doğru eğitilmeyen Beauceron köpekleri saldırganlaşabiliyor.

Bakımı

Bu ırk, günlük olarak fiziksel ve zihinsel egzersize ihtiyaç duyuyor. Egzersiz yaptırırken, köpeğinize yapması gereken bir iş vermeniz çok önemli. Fiziksel egzersiz kadar zihnini de boşaltması gereken bu ırk, düzgün şekilde egzersiz yapmaması durumunda sıkılarak etrafı dağıtmaya başlayabilir.

Çocuklarla Arası

Beauceron ırkı çocuklara karşı dominant bir karakter yapısına sahip. Korumacı bir içgüdüye sahip olsa da, düzgün şekilde eğitilmemesi durumunda çocuklara karşı saldırganlaşabilir. Ancak yavruluktan itibaren çocuklarla bir arada yaşamaya alışırsa herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir