MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Polis Köpeği

Polis Köpeği Hakkında

Yaygın olarak K9 olarak da bilinen polis köpekleri, polislere ve diğer kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak için özel olarak eğitilmiş köpeklerdir. Polis köpeği olarak kullanılan köpek türleri Alman Çoban, Retriever, Hollanda Çoban, Blolodhound ve Belçika Malionis ırklarıdır. Yüksek odakları ve iz sürme becerilerinden dolayı Belçika Malionis ırkı son zamanlarda birçok polis ve askeri görevlerde kullanılmıştır. Bu köpekler polis köpeği olarak görev yapan diğer ırklardan daha küçük ve çeviktirler. Aynı zamanda diğer ırklara göre daha az sağlık sorunları vardır.

Polis köpekleri komut ve ipucu ile çalışırlar. Olay yerinde kanıt aramak, uyuşturucu ve patlayıcı bulmak ve kayıp kişilerin izini sürmek için eğitilmişlerdir. Uzun süren bu eğitimleri neticesinde görev alacakları alanlar belirlenir ve birçok ülkede kasti olarak bir polis köpeğini yaralamanın ya da öldürmenin suçu çok ağırdır.

Evcilleştirildiklerinden beridir köpekler sahipleriyle birlikte sürü gütmek gibi fiziksel güce ve zekâya sahip olmak için yetiştirilmişlerdir. Tehlikeyi sezmek ve buna göre davranmak doğalarında olduğundan, birisinin ya da şüpheli bir paketin bir tehdit olduğunu algılayabilir ve sahiplerinin komutu ile hareket edebilirler.

K9 Köpekleri polislerle birlikte bazı çalışmalarda yer alırlar.

Arama-Kurtarma: Polislerin işlerinin büyük bir kısmı kaçırılan ya da kaybolan kişileri bulmak üzerinedir. Bu kişiler için Arama ve kurtarma görevi başladığında, polis köpekleri aranan kişinin izini sürmek için eğitilmişlerdir. Büyük, şiddetli bir patlama, deprem veya başka bir felaketten sonra yıkılan yerlerin altında kalan molozlarda da arama kurtarma faaliyeti gösterirler. Özellikle alanı büyük yerlerde arama yapıldığında tüm bu alandaki çalışmayı koku sürerek tamamlayabilirler. Koku yetenekleri sayesinde alanı daraltıp çalışmaları bu alanda yoğunlaştırabilirler. Koku duyargaları o kadar gelişkindir ki okyanuslarda ve göllerde su altında boğulan kurbanların bedenlerini bile bulabilirler.

Tespit Etme: Köpeklerin muazzam bir koku yeteneği olduğunu şöyle açıklayabiliriz. İnsanların burnunda 5 milyon reseptör varken köpeklerin burnunda 225 milyon koku reseptörü bulunur. Yasal olmayan maddeler ve patlayıcılarla ilgili bir suç faaliyeti söz konusu ise polis köpekleri bu maddeleri koklayarak bulabilir ve tespit edebilirler. Polis köpekleri özellikle ülke sınırlarında yasa dışı madde kontrolü tespiti için görev alırlar. Ayrıca askeri köpekler, takım arkadaşlarını tehlikelerden korumak için kara mayınlarını tespit etmek için eğitilmiştir.