MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Fino Köpekleri

Fino Köpekleri & Özellikleri

Evde en çok beslenen köpek cinslerinden birisi fino köpek türleridir. Özellikle çocuklar fino köpeklerine bayılmaktadır. Harika bir ev hayvanı sayılan fino köpekleri oyuncu oluşları ile sahiplerini çok etkilemektedir. Fino köpek cinsleri, sevimlilikleri nedeni ile herkes tarafından çok sevilmektedir. Özellikle çocuklar fino cinsinin sıcak kanlı olmasından dolayı hayrandırlar.

Sahipleri ile gezmeyi ve eğlenmeyi çok seven fino köpek türlerinin bakımları çok önemlidir. Her köpeğin bakımına çok önem verilmelidir ancak fino köpekler çok hassas türde oldukları için diğer köpeklere göre daha özenli bakılması gerekmektedir. Fino köpekler ile aynı ortamda yaşanacağı için birçok şeye dikkat edilmesi hem fino köpek için hem de ev sakinlerinin sağlığı için çok önemlidir. Bakım yapılacak köpeğin yaşı ve cinsi, bakımın şeklini değiştirmektedir.

Birçok farklı türe sahip olan fino köpek bakımlarında ise yine köpeğin cinsine ve yaşına göre bakım periyodu belirlenmelidir. Köpek bakımları genel olarak aynı şekilde olsa da değişen noktalara dikkat edilmelidir. Çünkü yanlış yapılan bakımlar, köpeklerin hastalanmasına neden olabilir.

Fino Köpeklerin Özellikleri

Fino cinsi köpekler, kendi türleri ile çok iyi geçinir. İtaat seviyeleri çok yüksek olan fino köpeklerin yabancılara karşı davranışları da ılımlıdır. Oyunculukları çok iyi olan fino köpekler bu özellikleri nedeni ile çok iyi eğitilmektedir. Uysal ve zeki olan fino köpekler, hareketli ve canlı özellikleri ile her an oyun oynamak isterler ve yerlerinde durmazlar. Dikkat seviyesi yüksek olan fino köpekler zaman zaman çok havlayarak rahatsız edebilirler. Bekçilik yetenekleri itaatkâr yapılarından dolayı çok iyidir. Yaşam alanlarına çok kısa sürede uyum sağlayan fino köpekler, ayrıca çabuk hastalanabilmektedir. Fino köpeklerin birçok farklı cinsi vardır. Gelin şimdi birlikte fino cinslerini tanıyalım.

Pomeranya (Pomeranian) Fino Köpeği

Pomeranian Fino Köpeği

Tatlı ve nazik bir yapıya sahip olan Pomeranya Fino Köpeği, çocuklarla etkileşimde bulundukları zaman çok ses çıkarabilmektedirler. Genelde çok sevilen bu tür köpeğin tek olumsuz özelliği; tüylerinin çok fazla dökülmesidir.

Maltese – Malta Fino Köpeği

Maltese Fino Köpek

Uzun tüylü bir özelliğe sahip olan Maltese Fino Köpeği, buna rağmen çok fazla tüy dökmemektedir. Arkadaş canlısı bir özelliğe sahip olan Maltese Fino Köpeği, bu özelliklerinden dolayı insan temasına diğer türlere göre daha çok ihtiyaç duyarlar. Eğer Maltese Fino Köpeğinin bakımına zaman ayrılamayacaksa kesinlikle tercih edilmemelidir. Düz ve uzun olan tüylerinin sürekli olarak taranması gerekmektedir.

Shih Tzu Fino Köpeği

Shih Tzu

Küçük çocuklarla çok kolay uyum sağlayan bu tür Fino Köpeği, nazik ve sevecen bir yapıya sahiptir. Çok fazla tüyünü dökmeyen Shih Tzu Fino Köpeğinin kalın olan derilerinde herhangi bir matlaşma olmaması için tüylerinin düzenli bir şekilde tımar edilmesi gerekmektedir.

Pekinez Fino Köpeği

Pekingese Pekinez Fino Köpek

Ev içerisinde beslenebilecek en iyi Fino Köpeği türüdür. Çocuklarla çok iyi anlaşan Pekinez Fino Köpeği, sevecendir ve korumacı bir özelliğe sahiptir. Tüylerini çok fazla dökmemesine rağmen, ayda bir kere tımar edilmesi gerekmektedir. Bakımı çok kolay olan Pekinez Fino Köpeği ile oyun oynamak da çok zevklidir.

Papillon Fino Köpeği

Papillon Fino Köpeği

Küçük ebatlarda olan Papillon Fino Köpeği, çok uzun tüy ve kuyruklara sahiptir. İyi bir eğitim verildiği zaman, her şeyi çok çabuk öğrenme özelliğine sahiptir. Zeki olan Papillon Fino Köpeği, çocuklarla da iyi anlaşabilen bir yapıya sahiptir. Diğer türlere göre koku sorunu olmayan Papillon Fino Köpeği çok temiz bir köpektir.

Bichon Yorkie Fino Köpeği

Bichon Yorkie

Çok sevimli olmaları ile bilinen bu tür Fino Köpeği, kıvırcık olan kürkleri ve basık şekildeki yüzleri ile çok dikkat çekmektedir. İyi huylu olan Bichon Yorkie Fino Köpeği, eğitilmeye de çok müsaittir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir