MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Amerikan Tüysüz Terrier

Amerikan Tüysüz Terrier

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 6/10
  Egzersiz İhtiyacı - 6/10
 • 6/10
  Enerji Seviyesi - 6/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 6/10
 • 6/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 6/10
 • 7/10
  Korumacılık - 7/10
 • 7/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 7/10
6.4/10

Özet

Tüysüz olmaları sayesinde köpeklere alerjisi olan kişiler tarafından da beslenebilen Amerikan Tüysüz Terrieri, oldukça özel bir köpek.

Tarihi

1972 yılında, hiç beklenmedik şekilde doğal mutasyon sonucunda dünyaya gelen Amerikan Tüysüz Terrier, doğduğu günden itibaren çok sayıda köpek üreticisinin ilgisini çekmeyi başardı. ABD’nin Louisiana eyaletinde üretilmeye başlayan ilk tüysüz terrierın adı “Josephine” koyuldu.

Dişi Josephine, ertesi yıl doğum yapmasına rağmen doğan köpeklerden yalnızca birinde tüysüz özellik görüldü. Üreticiler bu özelliği korumak için çok fazla deneme yapsa da, ikinci kez tüysüz doğum yapması dokuz yılı buldu. Bu ırkı korumak için tüm ümitler kesilmişken doğan ikinci yavru sayesinde, Amerikan Tüysüz Terrierlerinin sayısı artırılmaya başlandı.

Ağırlığı – Boyutları

Bu ırk 2.5 kilogram ağırlığa ve 41 santimetre boya sahip.

Ortalama Yaşam Süresi

Amerikan Tüysüz Terrierları 16 yıla kadar yaşayabiliyor.

Karakteri

Zeki ve oyuncu bir karaktere sahip olan Amerikan Tüysüz Terrierları yaşam dolu ve aktif bir karaktere sahip. İnsanlar ile birlikte olmaktan çok hoşlanan bu ırk, evde beslemek için gayet uygun yapıda. Küçüklükten itibaren beslenmeleri halinde sorunsuz bir şekilde insanlara alışabilen Amerikan Tüysüz Terrierları diğer türlere göre oldukça farklı.

Diğer köpek ırklarında çok nadir görülen terleme durumu bu köpeklerde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Çok sıcak havalarda terleyebilen bu köpekler, tüysüz olmaları nedeniyle güneşte çok fazla dolaşmaktan hoşlanmıyor.

Amerikan Tüysüz Terrierları bölgelerini koruma içgüdüsüne sahip. Etrafta kendi bölgesine yaklaşan her türlü canlıya havlayarak korumacı duruma geçen bu ırk, kendi cüssesinden çok daha büyük canlılara bile meydan okuyabilir.

Bakımı

Her gün 20-30 dakikalık bir yürüyüşe ihtiyaç duyan Amerikan Tüysüz Terrierları dışarıda olmaktan çok hoşlanıyor. Zor oyunlardan keyif alan bu ırk, yeteri kadar egzersiz yapmaları halinde apartman dairelerinde yaşayabilir.

Kapalı mekanlarda oldukça hareketli olduğu için, eğer evde beslenecekse geniş bir ev tercih edilmesinde fayda var.

Çocuklarla Arası

Amerikan Tüysüz Terrierları küçük yaştan itibaren çocuklara ve insanlara alıştırılması halinde sorunsuz bir şekilde çocuklarla birlikte yaşayabiliyor. Ev içerisinde aile ile beslemek için ideal bir köpek.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Amerikan Tüysüz Terrier için 1 Yorum Var!

 1. Gizem Koçak dedi ki:

  mehraba size kısa bir sorum var amerikan tüysüz köpekler pet shoptan alınabilirmi?ben bu köpekten istiyorum nerde bulabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir