MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Akita Inu

Akita Inu

 • 6/10
  Çocuklarla Arası - 6/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
 • 5/10
  Egzersiz İhtiyacı - 5/10
 • 6/10
  Enerji Seviyesi - 6/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 1/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 1/10
 • 1/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 1/10
 • 9/10
  Korumacılık - 9/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
4.9/10

Özet

Feodal Japonya’da koruma köpeği olarak kullanılan Akita Inu ırkı fazlasıyla güçlü ve yetenekli.

Tarihi

İsmini Japonya’nın Akita bölgesinden alan bu ırk, hem Akita hem de Akita Inu adıyla tanınmakta. Geçmişi 1600’lü yıllara dayanan bu ırk, Japonya’da koruma köpeği olarak, saraylarda kullanılmaktaydı. Güçlü bir bedene sahip olması sayesinde bu görevi hakkıyla yerine getirebiliyor.

Akita Inu ırkı, Japonya dışına ilk kez ABD vatandaşı bir kadının çabası ile çıkarıldı. Japonya’dan çıktıktan sonra, tüm dünyada kısa sürede yaygınlaşan bu ırk, 1920’li yıllardan itibaren tüm dünyada tanınmaya başladı. Özellikle çok sadık olması sayesinde ilgi çeken Akita Inu köpekleri, Japonya’da olduğu gibi, tüm dünyada da koruma köpeği olarak kullanılıyor.

Koruma görevi dışında, aileler ile gayet iyi anlaşabilen Akita Inu ırkı, üzerine düşen her şeyi fazlasıyla yerine getirecektir.

Ağırlığı – Boyutları

Dişilerin boy 54-64 cm, ağırlık 34-50 kg arasında olabiliyor. Erkeklerde ise, 71 cm ve 59 kilograma kadar çıkabilen boyutlara sahip.

Yaşam Süresi

Bu ırk ortalama 10-15 yıl arası yaşamakta.

Karakteri

Akita Inu ırkı, diğer köpeklere karşı agresif olmakla tanınıyor. Özellikle aynı cinsiyette ise, diğer köpeklerle anlaşması pek mümkün değil. Bu nedenle eğer farklı bir köpekle bir arada beslemeyi düşünüyorsanız tavsiye edilmiyor.

Karakter olarak oldukça sevecen olan Akita Inu köpekleri, küçüklükten itibaren insanlara ve sosyalliğe alıştırılmak zorunda. Eğer uygun şekilde sosyalleştirilmezse veya kötü muamele görürse agresifleşebiliyor. Aynı şekilde, ev içerisindeki diğer evcil hayvanlara karşı da agresif olabilir.

Akita Inu köpekleri, ilk kez köpek besleyecekler için uygun bir tercih olmayacaktır. İçgüdüleri çok baskın olan bu ırk, farklı bir karaktere sahip olması nedeniyle problem yaratabilir. Akita Inu köpeklerinin eğitimi de oldukça zahmetli.

Bakımı

Akita Inu ırkı insanlarla vakit geçirdiği sürece kendini çok mutlu hissedecektir. Her zaman sahibi ile birlikte olmak isteyen bu köpeklere günlük 20 dakikalık bir yürüyüş yetiyor.

Açık havada olmaktan hoşlanan bu ırk, apartman dairelerinde beslenmeye pek uygun değil.

Tüy dökme konusunda kötü bir şöhrete sahip olan Akita Inu köpekleri çok fazla tüy dökmekte.

Çocuklarla İlişkisi

Eğer küçüklükten alıştırılırsa, çocuklarla çok iyi geçinebiliyor. Ancak kötü davranılması veya düzgün alıştırılmaması halinde, Akita Inu köpekleri çocuklar için tehlikeli olabilir.

Etiketler: ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Akita Inu için 16 Yorum Var!

 1. Alparslan dedi ki:

  Merhaba benim 3bucuk aylık Akita inum var 1bucuk ay önce sahiplendim çok güzel gelişim gösteriyo bakımına falan çok dikkat ediyorum yemeğini suyunu sürekli ben veriyorum oynuyorum evde bakıyorum bence evdeki lider kişinin ben olduğumu ve onun sahibi ben olduğumu anladı artık ama sürekli onunla oyun oynadığım halde mesela ben eve geldiğimde sevinç gösterisi yapmıyo evden çıkarken yattığı yerden kalkmıyo bile ama benim bi bayan arkadaşım var haftada bir o eve geldiği zman sanki ben sahibi değilimde o bayanmış gibi sürekli üstüne atlıyo onunla oynamak istiyo gözlerinin içine bakıyo ve bu durum beni üzüyo açıkcası bana neden bu kadar istekli değil diye size bi danışmak istedim. Ben onun sahibi olduğum için komutlar verdiğim için ıssırdığı zman yada istenmeyen bi hareket yaptığında hayır gibi komutlar verdiğim için diye düşünüyorum umarım böyledir ama sizden tavsiye öneri almak isterim Saygılar..

  • Çetin dedi ki:

   Akitanız erkek sanırım. Zamanla dizinlerde oynat ama erkek Akitalar bayanlar ile oynama hususunda daha istekli oluyor.

  • Kimse dedi ki:

   Benim yaklaşık iki yıldır akita inu cinsi erkek bir köpeğim var o yüzden birazcık bu konular ile ilgili bilgim var ona bağırarak konuşmamaya ve asabi davranmamaya çalışın ayrıca onula sadece evinizin içinde değil sizin içinde uygun olduğu zamanlarda dışarı çıkarın birlikte gezin ama gene de o arkadaşınıza gitmenizi cok engelleyecek şeyler değil bunlar sadece onun sizi daha çok benimsediğini göreceksiniz efendim umarım yardımcı olur

   • Deniz dedi ki:

    Merhaba benim de 3,5 aylık erkek bir akitam var iletişime geçebilir miyiz sizinle

   • İlayda dedi ki:

    Kesinlikle o kadar doğru ki 4 yaşında bir akitam var, sevgiyle söylenilen her şeyi yapıyor, küçükken farkettik ki asabiyetle söylenilen şeylerde ise inada bindiriyor. Sakince konuşulan her şeyi anlıyor ve yapıyor, asil ırk…Kesinlikle sevecen ve ödüle dayalı bir sistemle eğitilmeli

   • Zeliha dedi ki:

    slm bizimde akita var ve asiri tüy döküyor her zamanmi doker tuyleri yoksa mevsimi mi var tsk ederim simdiden

  • Deniz dedi ki:

   Merhaba benim de 3,5 aylık Akitam var erkek resmini paylaşabilir misiniz

 2. Aydın kapan dedi ki:

  8 ay sonrasına yardımcı olabilirim

 3. Yılmaz Parlak dedi ki:

  Akita sahiplenmek istiyorum aydında yaşıyorum yardımcı olabilecek biri var mı evim müstakil Bahçeli

 4. hayvansever kız dedi ki:

  müstakil bahçeli bir eve taşınmayı düşünüyoruz ilk kez köpek sahipleneceğiz evde kedim ve küçük kardeşim var nasıl bir köpek sahiplenmeliyiz yardım eder misiniz

  • Dilara dedi ki:

   bnce golden retriever almalısın ama eğer koruma özellikli istiyorsan rotweiller ancak rotweilleri küçükken iyi bir eğitim vermelisin ve eğer kızsan erkek köpek, erkeksen dişi köpek almanı tavsiye ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir