MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Alman Kısa Tüylü Pointer

Alman Kısa Tüylü Pointer

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 9/10
  Eğitilebilirlik - 9/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 9/10
  Enerji Seviyesi - 9/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 7/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 7/10
 • 6/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 6/10
 • 6/10
  Korumacılık - 6/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
7.3/10

Özet

Karada da suda da oldukça atletik hareketlere sahip olan Alman Kısa Tüylü Pointer köpeği, asla yorulmayan muhteşem bir avcı.

Tarihi

Alman Kısa Tüylü Pointer köpeklerinin tarihi 17. yüzyıla dayanmakta. İnsan eliyle melezlenerek üretilen bu ırk, 19. yüzyılın ortalarına kadar avcılık amacıyla sıklıkla kullanıldı. İlk kez İspanyol Pointer ırkı ve bölgede kullanılan yerel av köpeklerinin melezlenmesi ile ortaya çıkan bu ırk, sadık doğası ve üstün koku alma yetenekleri sayesinde kısa sürede yayılmayı başardı.

Almanya’dan sonra İngiltere’ye götürülen bu köpekler Avrupa’nın her yerinde sıklıkla görülebiliyor. Alman Kısa Tüylü Pointer köpeklerinin Avrupa dışına ilk kez çıktığı tarih ise 1925. Dr. Charles Thornton tarafından ABD’ye götürülmesinin ardından, 5 yıl içerisinde tüm köpek kuruluşları tarafından yeni bir ırk olarak tanınan Alman pointerları, böylece tüm dünyada üretilmeye ve soyu kontrol altında tutulmaya başlandı.

Ağırlığı – Boyutları

Bu ırk oldukça büyük. Ağırlıkları 30 kiloya kadar ulaşabilirken, boyu 65 santimetreye kadar uzayabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı 15 yıla kadar yaşayabiliyor.

Karakteri

Alman Kısa Tüylü Pointer köpekleri oldukça sadık, zeki ve dost canlısı. Sahibi ile birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanan bu köpekler, tek başlarına kalmaktan çok hoşlanmıyor. Eğer evde veya bahçede uzun süre tek başlarına bırakılacaksa mutlaka kendisine eşlik edecek bir hayvan ile birlikte beslenmesi gerekli.

Fazlasıyla hareketli olan bu ırk, her köpekte olduğu gibi çocukluktan itibaren sosyalleştirilmeye ihtiyaç duyuyor. Küçük yaştan itibaren insanlar ile tanıştırılırsa ve kalabalık ortamlarda bulunursa herhangi bir saldırganlık belirtisi göstermiyor.

Eğitilebilirlik açısından oldukça yüksek puana sahip olan Alman Kısa Tüylü Pointer köpekleri, her türlü numarayı çok kısa sürede öğrenmekte. Daha önce eğitim tecrübesi olmayan kişiler bile rahatlıkla bu ırkı eğitebilir.

Bakımı

Alman Kısa Tüylü Pointer köpeklerine mutlaka düzenli egzersiz yaptırmanız gerekli. Oldukça aktif olan bu köpekler, gün içerisinde sürekli koşmak ve hareket halinde olmak isteyecektir. Bu nedenle ev içerisinde beslemekten ziyade, yüksek çitler ile çevrili bir bahçede beslemesi tavsiye ediliyor.

Çocuklarla Arası

Yüksek enerji seviyesi sayesinde çocuklarla çok iyi arkadaş olan Alman Kısa Tüylü Pointer köpekleri herhangi bir saldırganlık belirtisine sahip değil. Özellikle birlikte büyüdüğü çocuklara karşı fazlasıyla korumacı olduğu görülmekte.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.