MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Ariegois

Ariegeois

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 9/10
  Eğitilebilirlik - 9/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 8/10
  Enerji Seviyesi - 8/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 6/10
 • 3/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 3/10
 • 6/10
  Korumacılık - 6/10
 • 5/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 5/10
6.6/10

Özet

Her ortama uyumlu, dost canlısı karakterleri sayesinde Arigeois köpekleri her dönemde insanların en iyi dostu olmaya devam ediyor.

Tarihi

Ariegois köpekleri yeni bir ırk olsa da kökenleri oldukça eskiye dayanıyor. Fransa’da bulunan üç farklı ırkın melezlenmesi ile oluşan bu ırkın atalarının kökenleri Roma dönemine kadar dayanıyor. Atalarının ilk kez nerede ortaya çıktığı bilinmemekte.

19. yüzyılda ortaya çıkarlan bu ırk, kısa süre içerisinde Fransa’da popüler bir avcı köpeği haline geldi. Zeki ve disiplinli karakteri sayesinde ilgi çeken Ariegeois, Fransa’da olduğu gibi Avrupa’nın her yerinde tercih edilmeye başlandı.

İkinci dünya savaşının sonunda soyu tükenme tehlikesine giren bu ırk, üreticiler tarafından koruma programına alınarak yeniden üretildi. Günümüzde herhangi bir tehlike altında olmayan Ariegois köpeklerine Fransa’da sıkça rastlanıyor.

Ağırlığı – Boyutları

Ariegois köpeklerinin erkekleri 33, dişileri 21 kilogram ağırlığa sahip. Boyları ise dişilerde 58, erkeklerde 60 santimetre civarında.

Ortalama Yaşam Süresi

Ariegois köpekleri, diğer av köpeği ırklarına göre daha kısa bir ömre sahip. Ortalama olarak 10 yıl yaşıyorlar.

Karakteri

Ariegois köpekleri sakin ve uyumlu yapıları ile tanınıyor. İnsanlar ile oldukça iyi anlaştıkları bilinen bu ırk, kendisine verilen görevi yerine getirmek için her şeyi yapıyor. Disiplinli bir karaktere sahip olması nedeniyle her koşulda sadık kalabilen Ariegois ırkı, her ortamda avcıların en iyi dostu oluyor.

Ariegois ırkı köpekler oldukça yüksek bir enerji seviyesine sahip. Yapacak bir şey bulamadığı zaman saatlerce koşma eğilimine sahip olan bu ırk, verdiğiniz her komutu yerine getirmek için canla başla çalışıyor.

Bakımı

Ariegois ırkı köpekler az da olsa tüy döküyor. Tüylerinin düzenli olarak taranması çok önemli.

Boyutları küçük olsa da fazlasıyla hareketli olması nedeniyle kapalı ortamlarda beslenmeye uygun yapıda değil. Özellikle yüksek çitlerle çevrili bir bahçede beslenmesi tavsiye ediliyor. Ev içerisinde yaşaması hem köpek için hem de gürültü açısından hiç iyi bir deneyim olmayacaktır.

Çocuklarla Arası

Ariegois köpekleri çocuklarla çok iyi anlaşıyor. Küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi halinde, her yaştan çocukla sorunsuz bir şekilde yaşayabilir.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir