MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Appenzell Dağ Köpeği

Appenzell Dağ Köpeği

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 9/10
  Enerji Seviyesi - 9/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 5/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 5/10
 • 5/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 5/10
 • 7/10
  Korumacılık - 7/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
6.8/10

Özet

Tarih boyunca tarlalarda koruma görevinde kullanılan Appenzell Dağ Köpeği boş durmaktan hiç hoşlanmayan bir karaktere sahip.

Tarihi

İsviçre kökenli bu ırkın ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor. Tamamen doğal mutasyon sonucunda ortaya çıkan bu ırk, Alplerde iz sürme ve bekçilik amacıyla kullanılıyor. Geçmişten bu yana her dönemde tercih edilen bu ırkın vücudu oldukça kuvvetli.

Her ne kadar kuvvetli olsalar da iri bir yapıya sahip olmamaları nedeniyle oldukça sevimli bir yapıya sahip olan bu ırk, sadece bekçilik ve tarlalarda korunma amacıyla değil, aynı zamanda terapi köpeği olarak da kullanılıyor.

Appenzell Dağ Köpeklerinin kökenlerinin Bronz Çağı’na kadar ulaştığı düşünülmekte.

Ağırlığı – Boyutları

Erkeği ve dişisi yaklaşık olarak aynı boyutlara sahip olan Appenzell Dağ Köpeği, ortalama 23-25 kilogram ağırlığa, 55-58 kilogram boya ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Appenzell Dağ Köpeği ortalama 14 yıl yaşamakta.

Karakteri

Eski bir ırk olan Appenzell Dağ Köpeği, fazlasıyla aktif ve heyecanlı bir yapıya sahip. Açık havada koşmaktan ve oyun oynamaktan çok hoşlanan bu ırk, yoğun aktivite gerektiren oyunlar oynamayı ve kendisine verilen görevleri yerine getirmeyi çok seviyor.

Eskiden peynir ve süt taşımacılığı için kullanılan bu ırk çok iyi koku alma ve yön bulma kabiliyetine sahip. Kar altında ve çok soğuk havalarda rahatlıkla hareket edebilmeleri, bu ırkı soğuk iklimlerde iyi bir bekçi köpeği haline getiriyor.

İnsanlar ile çok kuvvetli bağlar kuran Appenzell Dağ Köpekleri fazlasıyla ilgi istiyor. Her zaman kendisi ile oyun oynanmasını ve sohbet edilmesini isteyen bu ırk, çocuklu aileler için çok doğru bir arkadaş olacaktır.

Appenzeller bekçi köpeği olarak da fazlasıyla başarılı. Yabancılara karşı çok yüksek sesle havlayan bu ırk, evinize gelen yabancılara karşı korumacı bir tavır sergileyebilir.

Bakımı

Appenzell Dağ Köpekleri evde beslenmemeli. Sürekli koşmak ve hareket halinde olmak isteyen bu ırk, özellikle açık havada çok mutlu olacaktır. Yükseğe zıplama yetenekleri olması nedeniyle, beslendiği bahçenin doğru şekilde koruma altına alınması tavsiye ediliyor.

Çocuklarla Arası

Appenzell Dağ Köpekleri her yaştan çocukla bir arada yaşayabilir. Küçük çocuklarla karşı üstünlük kurma eğiliminde olsalar da, uygun şekilde tanıştırılmaları halinde sorun yaşanmadan bir arada olabiliyor.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir