MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Havanese

Havanese

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 8/10
  Enerji Seviyesi - 8/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 7/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 7/10
 • 7/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 7/10
 • 5/10
  Korumacılık - 5/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
6.9/10

Özet

Uzun tüyleri ve çok sevimli görüntüleri sayesinde insanları büyüleyen Havanese köpekleri 1800’lü yıllardan beri çok popüler.

Tarihi

Havanese köpekleri, Amerika kıtasının keşfinden sonra, 1492 yılından itibaren sıklıkla kullanılmaya başlandı. Küba kökenli olan bu köpekler, Küba’nın izole ortamında yaşadıkları için, tarih boyunca genetikleri hiç değişmeden günümüze kadar ulaştı.

1800’lü yıllarda, özellikle Küba aristokratları tarafından beslenen bu ırk, 1800’lü yılların ortasında, özellikle Kraliçe Victoria’nın köpeği olması nedeniyle, Avrupa’da büyük bir üne kavuştu.

1959 yılından itibaren ABD’de yayılmaya başlayan Havanese köpekleri, dünyanın her noktasında pek çok kişi tarafından ilgiyle besleniyor.

Ağırlığı – Boyutları

Havanese ırkı çok fazla büyümüyor ve her zaman küçük, sevimli görüntülerini koruyor. Ağırlıkları en fazla 5.5 kilograma, boyu ise 25 cm civarına ulaşıyor.

Yaşam Süresi

Havanese ırkı ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşayabilmekte.

Karakteri

İnsanlarla çok iyi anlaşan bu ırk, tarih boyunca sahiplerine çok yakın olması nedeniyle ilgi çekti. Bazı dönemlerde bu özelliği nedeniyle, Türkçesi “yapışkan” anlamına gelen lakaplar alan Havanese ırkı, fazlasıyla sevecen ve tam bir aile köpeği.

Çok sosyal bir ırk olması nedeniyle uzun süre tek başlarına yaşayamayan Havanese köpekleri, tek başlarına bırakıldığı zaman strese girebiliyor. Ev içerisinde bile sahibini odadan odaya takip eden bu ırk, her zaman insan ilgisine ihtiyaç duyuyor.

Havanese ırkı fazlasıyla zeki ve gözlemci. Her türlü numarayı kolay şekilde öğrenebilen ırk, aynı zamanda tüm gün kucağınızda oturarak etrafı izlemekten de çok hoşlanacaktır.

Havanese köpekleri her ne kadar sosyal olsalar da ilk kez tanıştıkları insanlara karşı biraz çekingen olabiliyor. Bu gibi durumlarda köpeğinizin misafirleri uzaktan seyrettiğine veya saklandığını görebilirsiniz.

Bakımı

Boyutları küçük olsa da çok ciddi bir enerji seviyesine sahip olan Havanese köpeklerini mutlaka uzun yürüyüşlere çıkarmalısınız. Buna ek olarak yürüyüşleriniz sırasında mutlaka enerjisini harcayabileceği oyunlar oynatmanız tavsiye ediliyor.

Havanese ırkından köpekler ev içerisinde yaşamaya uygun, bahçede veya dışarıda yaşamak için fazlasıyla zayıf. Eğer yeteri kadar egzersiz yaptırılırsa Havanese ırkı köpeğinizi sorunsuz şekilde evde besleyebilirsiniz.

Çocuklarla İlişkisi

Havanese köpekleri aileler için ideal. Her yaştan çocuk ile bir arada yaşayabildikleri gibi, farklı ırktan köpeklerle ve diğer ev hayvanları ile birlikte de yaşayabiliyorlar. Ancak her köpekte olduğu gibi, bu ırktan köpeklerde de küçük çocuklarla tek başına bırakmanız önerilmiyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir