MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Goldador

Goldador

 • 9/10
  Çocuklarla Arası - 9/10
 • 9/10
  Eğitilebilirlik - 9/10
 • 6/10
  Egzersiz İhtiyacı - 6/10
 • 6/10
  Enerji Seviyesi - 6/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 9/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 9/10
 • 9/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 9/10
 • 3/10
  Korumacılık - 3/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
7.1/10

Özet

Golden Retriever ve Labrador köpeklerinin melezlenmesi ile oluşturulan bu ırk, hem sevecen hem de çok sevimli bir görüntüye sahip.

Tarihi

Goldador ırkının kökenleri pek de eski değil. İlk kez 15 yıl önce üretilmiş olan bu ırk, Labrador ve Golden köpeklerinin melezlenmesi ile üretildi. Köpek kuruluşları tarafından ilgiyle takip edilen bu süreç sonucunda, fazlasıyla başarılı bir sonuç alındı. Her iki ırkın da özelliklerini birleştiren Goldador, günümüzde rehber köpek olarak en sık tercih edilen ırklardan biri.

Ağırlığı – Boyutları

Goldador ırkı 27 kilogramdan başlayan ve 35 kilograma çıkabilen ağırlıklara sahip. Boyu ise 150 cm civarına ulaşabiliyor. Goldador, büyük köpek ırkları arasında gösterilmekte.

Yaşam Süresi

Bu ırkın ortalama yaşam süresi 10 – 15 yıl arasında değişmekte.

Karakteri

Goldador ırkı oldukça ilginç bir karaktere sahip. Çok yüksek dikkati sayesinde oldukça iyi bekçi köpeği olabilmesine rağmen, karakterinin fazla sevecen olması, bu ırkın bekçi köpeği olarak kullanılmasını engelliyor. Her insana oldukça sıcak yaklaşan Goldador köpekleri, kendisine zarar verilmediği sürece herkesle çok iyi geçiniyor.

Kolayca eğitilebildiği gibi, fazlasıyla zeki olan Goldador ırkı, çok karmaşık olayları bile tek başına çözerek hareket edebilecek kadar yetenekli. Bu özellikleri sayesinde rehber köpek olarak dünyada en sık tercih edilen ırk olan Goldador, aynı zamanda çok iyi bir aile köpeği konumunda.

Goldador köpekleri fazla sevecen oldukları için tek başlarına kalmadan hoşlanmıyor. Boyu evde beslemek için biraz büyük gibi görünse de, bu ırkın bahçede veya tek başına kaldığı bir ortamda uzun süre mutlu olabilmesi imkansız. Bu nedenle mümkün olduğu kadar insanlarla bir arada yaşaması gerekiyor.

Bakımı

Goldador ırkının öncelikli olarak bahçeli bir evde beslenmesi tavsiye edilse de, günlük olarak yeteri kadar egzersiz yaptırılması halinde ev ortamında da sorunsuz yaşayabiliyor. Günlük olarak en az yarım saat süren egzersize ihtiyaç duyan Goldador için egzersiz yapmak çok önemli.

Sadece fiziksel değil, zihinsel egzersize de ihtiyaç duyan Goldador köpeklerine ev içerisinde kullanacakları basit numaralar öğretmenizde fayda var. Örnek olarak, köpeğinizi terliklerinizi getirmesi için eğitebilir, bu şekilde gerekli zihinsel egzersizleri yaptırabilirsiniz.

Çocuklarla İlişkisi

Goldador, ideal bir aile köpeği. Her yaştan çocuk ile yaşayabilen nazik karakterli yapısı Goldadorları çok özel bir yere koyuyor.

Küçük yaşlardayken oldukça yüksek enerji seviyelerine sahip olması nedeniyle, özellikle küçük çocukların üzerine atlayarak oyun oynamaya çalışması olası. Bu nedenle yavru Goldador köpeklerini küçük çocuklar ile bir arada bırakmamanız tavsiye ediliyor.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir