MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Beagle

Beagle

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 7/10
  Enerji Seviyesi - 7/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 6/10
 • 3/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 3/10
 • 5/10
  Korumacılık - 5/10
 • 8/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 8/10
6.3/10

Özet

Sevimli, dost canlısı ve aktif. Her özelliği ile tam bir ev köpeği olan Beagle, çocukların en yakın arkadaşı olacak.

Tarihi

Beagle köpeklerinin adını nereden aldıkları bilinmiyor. Ancak bazı kaynaklarda, isminin kökenlerinin Fransızca’dan, “Begueule” kelimesinden geldiği düşünülmekte. Bunun dışında, eski İngilizce’de küçük anlamına gelen “beag” kelimesinden de geliyor olma ihtimali mevcut.

Irkın kökenleri yine tam olarak bilinmiyor. Oldukça eski çağlara dayanan bir tarihi olan Beagle köpekleri, milattan önce 400 yılına kadar giden bir geçmişe sahip. O dönemden kalan kaynaklarda, sıklıkla Beagle tarzında köpeklerden bahsedildiği görülüyor.

Milattan önceki dönemde, Romalılar tarafından tavşan avı için kullanıldığı düşünülen Beagle ırkı, günümüzde de benzer aktivitelerde kullanılabiliyor. Ancak bu ırk çoğunlukla ev köpeği olarak tercih ediliyor.

Ağırlığı – Boyutları

Dişisi ve erkeğinde boyut farkı olmayan Beagle köpekleri, 8 ile 14 kilogram arasında ağırlığa ve 30-36 santimetre arasında boya sahip.

Ortalama Yaşam Süresi

Beagle köpekleri ortalama olarak 12-15 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Beagle köpekleri çok sevecen bir ırk. Nazik yapıları ve sevimli görünüşleri ile tam olarak uyan karakterleri, ev içerisinde rahatça beslenme imkanı da sağlıyor. Her yaptığı hareketi oldukça tatlı bir şekilde yapabilmesi, Beagle köpeklerini çocuklar için çok iyi bir arkadaş haline getiriyor.

Beagle ırkı, fazlasıyla eğlenceli olabiliyor. Özellikle etrafındaki insanların ilgisini çekmek istediğinde yaptığı hareketler ile çok farklı gösteriler sergileyebilen bu köpeklerin yaşantınıza renk katacağına emin olabilirsiniz.

Beagle ırkı, insanlarla ve çocuklarla çok iyi geçiniyor olsa da, yavruluk döneminden itibaren doğru şekilde sosyalleştirilmesi çok önemli. Çok sayıda insan ile tanışması ve mümkün olduğu kadar parklarda dolaştırılması, yetişkinlik döneminde insanlara karşı davranışlarında sorun yaşamamanızı sağlayacaktır.

Bakımı

Geniş bir bahçede çok rahat beslenebilen Beagle köpekleri, yeterli egzersiz yaptırılması halinde evde de beslenebiliyor.

Beagle köpeklerinin boyutlarının küçük olması ve atletik bir bedene sahip olmaları, sık sık evden kaçmalarına olanak sağlıyor. Dünyada en çok evden kaçan köpeklerin Beagle ırkı olduğu bilinmekte.

Çocuklarla Arası

Beagle köpekleri hem çocuklarla hem de ailenin diğer üyeleri ile çok iyi anlaşabiliyor. Eğer kendisine düzgün davranılırsa, herhangi bir sorun yaşanmadan, her yaştan çocuk ile birlikte bulunabiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Beagle için 4 Yorum Var!

 1. zeynep dedi ki:

  uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu cok guzel

 2. hemmenyap dedi ki:

  Merhabalar çok guzel bir kopek bunu turkiyede bulabilirmiyim bilgi verebilirseniz sevinirim.

 3. Özden Can dedi ki:

  Beagle cinsi köpekler evde yalnız kalmaktan hoşlanmıyorlar. Ulumaya başlıyorlar. Çift olarak beslemek daha mantıklı. İştahlıdırlar. Mama seçiminiz kaliteli olmalı. Kalitesiz mamalarla ciddi cilt problemi yaşayabilirsiniz. İki tipi var. Harrier beagle, elizabeth beagle. Harrier daha uzun burun ve bacaklara sahiptir. Elizabeth küt burunlu ve kısa bacaklıdır. Dolayısıyla daha sevimli görünür. Fotoğraftaki Elizabeth Beagle dır. Eğitimi zordur. Ama sabırlı olursanız birçok komutu evde kendiniz öğretebilirsiniz. Evin haylaz, oyunbaz çocuğu olacaktır. Kendilerini her şekilde sevdirirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir