MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Bedlington Terrier

Bedlington Terrier

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 8/10
  Enerji Seviyesi - 8/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 2/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 2/10
 • 2/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 2/10
 • 6/10
  Korumacılık - 6/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
6/10

Özet

Kendine özgü görüntüsü ile ilgi çeken Bedlington Terrier, tarih boyunca haşereleri, hem küçük zararlıları yakalamak için kullanıldı hem de gösterilerde boy göstermeye devam ediyor!

Tarihi

İngiltere’nin kuzey bölgelerinde geliştirilen bu ırk, tam olarak nereden geliyor, hangi kökenlere sahip bilinmiyor. Bazı teorilere göre, çingene sirklerinde seyahat ederken İngiltere’ye geldiği düşünülen Bedlington Terrier, farklı yetenekleri ile tarih boyunca çok fazla konuda kullanıldı.

Fare, sıçan ve buna benzer küçük hayvanları yakalamak için kullanılan Bedlington Terrier, aynı zamanda gösteriler için de kullanılıyor. Çevik bir gövdeye sahip olan bu ırk, hızlı hareket edebilmesi ve kolay öğrenebilmesi sayesinde sirklerde de kullanıldı.

Bedlington ırkının popülaritesi sosyalliği sayesinde her geçen gün artıyor. Hem görüntüleri hem de dost canlısı olmaları, özellikle çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor.

Ağırlığı – Boyutları

Erkek ve dişileri arasında çok fazla ağırlık farklı bulunmuyor. Boyutları ortalama 41-43 santimetre arasında değişen Bedlington Terrier, 8-10 kilogram ağırlığa sahip.

Ortalama Yaşam Süresi

Bu ırkın ortalama yaşam süresi 10-12 yıl arasında değişmekte.

Karakteri

Tetikte, enerjik ve zeki yapısıyla, Bedlington Terrier köpekleri hem ev köpeği hem de bekçi köpeği olarak kullanılabiliyor. Her zaman ilgi odağı olmaktan çok hoşlanan bu ırk, etraftaki insanları eğlendirirken mutlu olmaktan hoşlanıyor. Diğer köpeklere karşı oldukça saldırgan olabilen Bedlington Terrier, özellikle tüylü hayvanları kovalamaya bayılıyor!

Bedlington Terrier ırkının karakteri özellikle yavruluk döneminde şekilleniyor. Yavruluk döneminde ne tarzda yetiştirilirse, ona uygun bir karakter kazanıyor. Özellikle sirklerde kullanılan Bedlington Terrier, gösteride sergilediği numaraları yavruluk döneminde öğreniyor. Bu nedenle, köpeğinizin eğitimine mutlaka önem vermeniz gerekli.

Her köpek gibi sosyalliği de küçük yaşlarda öğrenen Bedlington Terrier, insanlara karşı nasıl davranacağını da bu dönemde öğreniyor. Bu nedenle yavruluklarında insanların sıklıkla bulunduğu parklarda ve benzeri yerlerde dolaştırılması tavsiye ediliyor.

Bakımı

Her ne kadar çok sevimli olsalar da bu ırkı beslemek oldukça zahmetli. Çok aktif olmaları ve bir köpeğe göre çok hızlı koşabilmeleri, ev içerisinde beslemeyi zorlaştırıyor. Bu nedenle, besleyeceğiniz bahçede de mutlaka gerekli önlemleri almalısınız.

Zeki olmaları eğitimlerini kolaylaştırıyor. Pozitif eğitim methodları ile kolayca eğitebilirsiniz.

Çocuklarla Arası

Enerji seviyeleri sayesinde çocuklara çok iyi oyun arkadaşı olan Bedlington köpekleri, kendisine düzgün şekilde davranıldığında sorunsuz bir şekilde çocuklarla bir arada yaşayabiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir