MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Avustralyalı Kelpie

Avustralyalı Kelpie

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 10/10
  Egzersiz İhtiyacı - 10/10
 • 10/10
  Enerji Seviyesi - 10/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 6/10
 • 6/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 6/10
 • 7/10
  Korumacılık - 7/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
7.2/10

Özet

Kızıl renkte bile görülebilen Avustralyalı Kelpie köpekleri, etkileyici görüntüleri ile herkesi büyülüyor.

Tarihi

İngiltere’nin kuzey bölgelerinde üretilmeye başlanan Avustralyalı Kelpie köpekleri, bazı bölgelerde Dingo adıyla da biliniyor. Tam olarak tarihi bilinmiyor olsa da, Dingo adında farklı bir ırk olması, Kelpie ırkının ayrı bir ırk olup olmadığını tartışmalı hale getiriyor. Her ne kadar tartışmalı bir durum ortaya çıksa da, neredeyse tüm uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmakta.

Avustralyalı Kelpie köpekleri, ismindeki Avustralya bölümünü, İngiltere’den Avustralya’ya göç eden işçilerden alıyor. 19. yüzyılın yarısından itibaren oldukça yoğun göç alan Avustralya’ya giden İngilizler, yanlarında köpeklerini de götürerek bölgede yaygınlaşmasını sağladı. Günümüzde Avustralya kıtasında 100.000’den fazla Kelpie ırkı köpek bulunuyor.

Ağırlığı – Boyutları

Avustralyalı Kelpie köpeklerinin erkekleri 14, dişileri 11 kilograma ulaşabiliyor. Boyları ise erkeklerde 51, dişilerde 48 santimetre.

Ortalama Yaşam Süresi

Avustralyalı Kelpie köpekleri 10 ile 14 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Avustralyalı Kelpie ırkı oldukça aktif ve heyecanlı bir ırk. Her zaman yapacakları bir iş arayan bu ırk, özellikle sürüleri koruma ve çoban köpekliği konusunda fazlasıyla yetenekli. Çok uzun yıllardır Avustralya’da çoban köpeği olarak kullanılan Avustralyalı Kelpie ırkı, özellikle vahşi hayvanlara karşı hızlı şekilde müdahale edebilmesi açısından çok özel bir ırk.

Avustralyalı Kelpie ırkını işkolik olarak değerlendirmek çok doğru olacaktır. Verilen görevi sabırla yerine getiren bu ırk, bitmek bilmeyen enerjileri ile çok geniş arazilerde bile sürüleri kontrol altında tutabiliyor.

Bakımı

Oldukça aktif bir ırk olmaları nedeniyle apartman yaşantısına kesinlikle uygun olmayan bu ırk, çok geniş açık alanlara ihtiyaç duyuyor. Özellikle kendilerine bir iş verilmesi halinde mutlu olan bu köpekler, kalın kürkleri sayesinde her mevsim soğuk veya sıcak farketmeksizin, rahatlıkla yaşayabiliyor. Eğer uygun bir kulübesi olursa, ev içerisine girmeden yaşayabilir.

Ekstrem seviyelerde enerjiye sahip olmaları nedeniyle mutlaka uzun yürüyüşlere ve koşulara çıkarılmalı.

Çocuklarla Arası

Eğitici bir karaktere olmaları ve çok sadık bir ırk olması nedeniyle, Avustralyalı Kelpie köpekleri ile çocuklar çok iyi anlaşabiliyor. Kendi yavrularına, hatta çocuklara bile belli konularda bir şeyler öğretme isteği bulunuyor. Örneğin, toprağın nasıl kazılacağını çocuğunuza öğretmeye çalışabilir!

Etiketler: , ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir