MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Amerikan Su Spanieli

Amerikan Su Spanieli

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 9/10
  Enerji Seviyesi - 9/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 2/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 2/10
 • 5/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 5/10
 • 6/10
  Korumacılık - 6/10
 • 4/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 4/10
6.2/10

Özet

Amerikan Su Spanyeli, su geçirmez çift katlı kürkü ile uzun mesafeleri yüzebilen, oldukça güçlü bir köpek.

Tarihi

1800’lü yılların ortasında, Fox ve Wolf nehirlerinin bulunduğu vadide, ABD’nin Wisconsin eyaletinde üretilmeye başlanan bu ırk, 1865 yılına kadar tüm dünyada oldukça popüler konumdaydı. Özellikle su ile temas gerektiren av faaliyetlerinde sıklıkla tercih edilen Amerikan Su Spanieli, iki kat kürkü sayesinde her hava koşulunda rahatlıkla avlanabiliyor.

Amerikan Su Spanyeli’nin kökenleri net olarak bilinmese de, yaygınlaştığı dönemde, neredeyse adını duymayan kalmadı. Küçük boyutları ve benzersiz aerodinamik yapısı sayesinde suda çok hızlı yüzebilen bu ırk, özellikle ördek ve su kuşu avlarında avcıların en büyük yardımcısı oldu.

Ağırlığı – Boyutları

Erkekleri 20, dişileri 18 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor. Boyları ise ortalama olarak 46 santimetre civarında kalıyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Amerikan Su Spanyelleri 10-12 yıl arasında değişen bir yaşam süresine sahip.

Karakteri

Hayat dolu, dost canlısı ve sadık bir karaktere sahip olan Amerikan Su Spanieli, sahibi ile ne kadar uzun süre vakit geçirirse, o kadar çok bağlanıyor. Nazik ve kırılgan bir karaktere sahip olması nedeniyle oldukça dost canlısı olan bu ırk, eğitimi sırasında sert methodlardan ziyade ödüllendirilerek öğrenmeyi tercih ediyor.

Tek başına kalmaktan hiç hoşlanmayan ve her zaman bir insan ile birlikte yaşamak isteyen Amerikan Su Spanyeli, tek başına kaldığı zaman sıkılarak çok fazla havlama eğilimine giriyor. Kendine en çok ilgi gösteren aile üyesine bağlanma eğiliminde olan bu ırk, evde uzun süre tek başına bırakılmamalı.

Küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirmeniz halinde çok iyi bir aile köpeği olan Amerikan Su Spanyelleri, aradan ne kadar süre geçerse geçsin ebeveynlerini tanıyabilme gibi farklı bir özelliğe de sahip.

Bakımı

Eğer yeterli egzersiz yaptırılırsa apartman dairelerinde bile yaşayabiliyor. Ancak egzersiz ihtiyaçları yüksek olduğu için, mümkünse geniş açık alana sahip bir yerde beslenmesi tavsiye edilmekte.

Çocuklarla Arası

Amerikan Su Spanyeli çocuklara karşı fazlasıyla nazik bir karaktere sahip. Her zaman korumacı ve tedbirli davranan bu ırk, çocukların zarar görmemesi için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir