MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Basset Hound

Basset Hound

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 5/10
  Egzersiz İhtiyacı - 5/10
 • 5/10
  Enerji Seviyesi - 5/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 7/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 7/10
 • 7/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 7/10
 • 5/10
  Korumacılık - 5/10
 • 4/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 4/10
5.8/10

Özet

Tavşan ve buna benzer küçük hayvanları avlamak için kullanılan Basset Hound, günümüzde hala bu amaçla kullanılıyor olsa da, aynı zamanda çok iyi bir ev köpeği konumunda.

Tarihi

Fransa kökenli bir ırk olan Basset Hound, tam olarak nerede ve ne zaman ortaya çıktı bilinmiyor. Ancak çok eskiye dayanan kökenleri olduğu düşünülmekte. Basset ırkı köpeklerden, tarihte ilk kez 1585 yılında, Jacques du Fouilloux tarafından kaleme alınan La Venerie isimli eserde bahsediliyor. Bu eserde, bu ırka ait çizimler de yer alamkta.

Basset Hound ırkı, özellikle Fransız aristokratları arasında fazlasıyla popülerdi. Fransız devrimine kadar asalet sembolü olarak görülen bu köpekler, devrim sonrasında halk arasında da yaygınlaştı. Özellikle av amacıyla kullanılan Basset Hound ırkı, bu dönemlerden beri popülerliğini korumayı başarıyor.

Ağırlığı – Boyutları

Dişisi ve erkeğinde boy ve ağırlık açısından pek fark olmayan Basset Hound, 27 kilo ağırlığa ve 38 santimetre uzunluğa ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Basset Hound köpeklerinin yaşam süresi 8 ile 12 yıl arasında değişmekte.

Karakteri

Basset Hound köpekleri çok ilginç bir karaktere sahip. Çok sevecen olmaları nedeniyle, her yaştan çocukla ve yetişkinle çok iyi anlaşabilen bu ırk, özellikle iz sürerken çok mutlu oluyor. Etraftaki küçük hayvanların izini sürmekten çok hoşlanan bu köpekler, içgüdülerini kullanabilecekleri tüm işlerde fazlasıyla başarılı oluyor.

Sosyal bir yapıya sahip olmaları ile birlikte, çoğu zaman yalnız kalmaktan hoşlanmamaları, bu ırkın tek başına beslenmesini zorlaştırıyor. Doğadayken gruplar halinde gezmeye alışkın olan bu ırk, mümkünse kendisi ile anlaşabilen başka bir köpekle birlikte beslenmeli.

Her köpekte olduğu gibi, Basset Hound ırkında da mutlaka erken sosyalleştirme çalışmaları yapılmalı. Özellikle yavruluktan itibaren insanlar ile bir arada yaşamaya alışmaları halinde, sorunsuz bir yetişkinlik dönemi geçirebilirler.

Bakımı

Çok soğukta veya çok sıcakta yaşamaya alışık olmayan bu ırk, ev içerisinde beslenmeye çok uygun. Küçük apartman dairelerinde bile yaşayabiliyor.

Tüm gününü güneşte uzanarak geçirebilse de, yürüyüşleri sırasında özellikle etrafı koklamak çok hoşuna gidecektir.

Çocuklarla Arası

Kendine zarar verilmediği sürece çocuklarla çok iyi anlaşabiliyor. Ancak canının acıması durumunda saldırganlaşabilir.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir