MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Alabai

Alabai

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
 • 4/10
  Egzersiz İhtiyacı - 4/10
 • 4/10
  Enerji Seviyesi - 4/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 1/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 1/10
 • 1/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 1/10
 • 8/10
  Korumacılık - 8/10
 • 5/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 5/10
4.4/10

Özet

Merkez Asya Çoban Köpeği olarak da bilinen Alabai (Alabay) ırkı, hem güçlü hem de fazlasıyla sevecen.

Tarihi

Alabai köpeklerinin tarihi oldukça köklü. 4000 yıl öncesine dayanan, çok köklü bir geçmişi olan Alabai (Alabay) ırkı’nın ilk üyelerinin Tibet’te yaşadığı düşünülüyor. Günümüzde, Alabai köpeklerine Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tajikistan ve Türkmenistan’da sıklıkla rastlamak mümkün. Bu bölgelerde çoban ve koruma köpeği olarak kullanılıyor.

Alabai ırkının tarih boyunca kullanıldığı pek çok alan mevcut. Sadece bekçi köpeği olarak değil, aynı zamanda savaş köpeği olarak da kullanılan Alabai, Moğol seferleri sırasında, orduya destek amaçlı da kullanıldı.

Asya coğrafyası dışında fazla popüler olmayan ve diğer ırklarla rekabet edemeyen Alabai ırkı, bu ülkeler dışında ABD’de de üretilmeye başlandı.

Ağırlığı – Boyutları

Erkekleri 78 cm boyuna ulaşabilen Alabai ırkının dişileri 69 cm boyunda kalıyor. Ağırlığı ise erkeklerde 79, dişilerde 65 kilogram.

Farklı bir beden yapısına sahip olan bu ırkın ulaşabileceği ağırlığın bir üst limiti bulunmuyor.

Yaşam Süresi

Normal şartlarda 12-14 yıl arasında yaşayabilen Alabai köpekleri, yaşam koşullarının zorlu olduğu coğrafyalarda 10 yıla kadar hayatta kalabiliyor.

Karakteri

Korumacı karaktere sahip olan Alabai ırkı, yabancılara karşı içgüdüsel bir saldırganlık beslese de, sahiplerine karşı oldukça sadık yapıda. Zeki, atletik ve tetikte olması sayesinde, Alabai ırkı fazlasıyla iyi bir bekçi köpeği haline geliyor.

Diğer köpekler ile bir arada kalmaktan pek hoşlanmayan bu ırk, özellikle aynı cinsiyetteki diğer köpeklere karşı üstünlük kurmaya çalışabilir. Saldırganlaşabilen Alabai köpekleri mümkünse tek başlarına beslenmeli.

Egzersiz ihtiyacı çok fazla olan bu ırk günlük olarak uzun yürüyüşlere çıkarılmalı. Eğer enerjisini tam olarak atamazsa, saldırganlaşma ve ev içerisindeki eşyalara zarar verme eğilimleri görülebilir.

Bakımı

Alabai ırkı düzenli ve günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyuyor. Bunun dışında özel olarak herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.

Eğitim konusunda inatçı bir yapıya sahip olduğu için, bu ırktan bir köpeği eğitmek istiyorsanız mutlaka sabırlı olmalısınız.

Çocuklarla İlişkisi

Uygun şekilde tanıştırıldığı ve iyi davranıldığı takdirde, Alabai köpekleri çocukarla gayet iyi anlaşıyor.

Etiketler: , ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir