MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Alaskan Malamute

Alaskan Malamute

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
 • 5/10
  Egzersiz İhtiyacı - 5/10
 • 5/10
  Enerji Seviyesi - 5/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 7/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 7/10
 • 7/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 7/10
 • 2/10
  Korumacılık - 2/10
 • 7/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 7/10
5.6/10

Özet

Alaskan Malamute köpekleri, dünyanın en eski ırklarından biri olması nedeniyle orijinal görüntülerinden uzaklaşsalar da, hala özgün bir ırk olmaya devam ediyor.

Tarihi

Kuzeyli bir ırk olan Alaskan Malamute, kutuplarda ve soğuk bölgelerde yaşamaya alışkın. İsminin kökenleri, Alaska’da yaşayan ve bu ırkı aktif olarak kullanan Mahlemut kabilesinden gelmekte.

Geçmişi 2000 ile 3000 yıl arasına dayanan Alaskan Malamute ırkı, tek taşıma yöntemi olması nedeniyle oldukça değerliydi. Güçlü yapıları sayesinde çok ağır kızakları bile çekebilen Alaskan Malamute köpekleri oldukça iyi koku alıyor ve aynı şekilde yön bulma yetenekleri de gelişmiş durumda.

Alaskan Malamute ırkına edebiyatta da sıklıkla rastlamak mümkün. Jack London ve Rudyard Kipling gibi yazarların eserlerinde, bu köpeklerden ilham alındığını görebilirsiniz.

Ağırlığı – Boyutları

Alaskan Malamute köpekleri 66 cm uzunluğa ve 38 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor. Bu değerler her iki cinsiyet için de birbirine çok yakın.

Yaşam Süresi

Dayanıklı ve uzun ömürlü bir ırk olan Alaskan Malamute köpekleri 16 yıla kadar yaşayabiliyor.

Karakteri

Alaskan Malamute köpekleri fazlasıyla sadık ve zeki. Özellikle sahibine karşı büyük bir sevgi besleyen bu ırk, aileler için uygun bir karaktere sahip. Çocuklar ile oyun oynamaktan hoşlanan, sevecen yapısı ile her yaştan çocuk ile birlikte yaşayabiliyor.

Güçlü bir bedene sahip olsalar da, karakterleri çok dost canlısı olduğu için bekçi köpeği olarak kullanılmaya uygun değiller. Bu ırkta saldırganlık çok nadir görülüyor.

Malamute ırkı insanlar ile birlikte olmaktan hoşlanıyor. Eğer yanında ona eşlik edecek bir hayvan veya insan varsa dışarıda yaşayabilen bu köpekler, ev içerisinde de fazlasıyla mutlu olacaktır. Sosyal bir karaktere sahip olması nedeniyle, her zaman insanların yanında kalmak isteyebilir.

Bakımı

Alaskan Malamute köpekleri uzun yürüyüşlerden çok hoşlanıyor. Mümkün olduğu kadar egzersiz yapmak isteyen bu köpekler, yeteri kadar egzersiz yapmamaları halinde ev içerisinde etrafı dağıtma eğilimi içerisine girebiliyor.

Çocuklarla İlişkisi

Bu ırk fazlasıyla sevecen ve her yaştan çocuk ile bir arada yaşayabiliyor. Ancak her köpek için geçerli olduğu gibi, bu ırkta da tedbirli olmanızda fayda var.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir