MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Avustralya Sığır Köpeği

Avustralya Sığır Köpeği

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 8/10
  Enerji Seviyesi - 8/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 6/10
 • 4/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 4/10
 • 7/10
  Korumacılık - 7/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
6.7/10

Özet

Avustralyalı besiciler tarafından özel olarak sığırları kontrol altında tutmak için üretilen bu ırk, fazlasıyla zeki ve aktif bir karaktere sahip.

Tarihi

Avustralya sığır köpekleri, 19. yüzyılda büyük sığır sürülerini kontrol altında tutmak için özel olarak üretilen bir ırk. Avustralya’da sıcak iklime ve vahşi hayvanlara karşı dayanıklı olması için melezlenen bu köpekler oldukça uysal ve disiplinli bir yapıya sahip.

Sığırları agresif olarak kontrol altında tutması ile tanınan bu köpekler çok ilginç özelliklere sahip. Kontrol altından çıkan sığırların memelerinden ısırarak kontrol altına alması ile tanınan Avustralya Sığır Köpekleri, her türlü atmosferde işini yapabiliyor.

Bu ırk, ilk kez 1893 yılında Avrupa’ya getirilerek yine aynı görevde kullanılmaya başlandı. Dünya çapında çok fazla üreticisi ve eğiticisi olan bu köpekler fazlasıyla popüler.

Ağırlığı – Boyutları

Avustralya Sığır Köpekleri 20 kilograma ulaşabilen ağırlıklara sahip. Boyları ise 43 ile 51 santimetre arasında değişiyor. Dişi köpeklerde boy daha kısa.

Ortalama Yaşam Süresi

Ortalama yaşam süresi 10 ile 13 yıl arasında değişiyor. Bu süre, Sığır köpeklerinin ortalamasına göre biraz düşük.

Karakteri

Avustralya Sığır Köpekleri çok aktif bir ırk. Sürekli zihinsel ve fiziksel aktivite ihtiyacı olan bu ırk tek başlarına bırakılması halinde saldırganlaşarak etrafa zarar verebiliyor. Her türlü eşyayı çiğnemekten ve kemirmekten çok hoşlanan Avustralya Sığır Köpekleri, mutlaka meşgul tutularak bu davranışlardan uzaklaştırılmalı.

Zeki olduğu kadar inatçı olan bu köpekler, eğitim konusunda da bu inatçılıklarını açık şekilde yansıtıyor. Şiddet içeren eğitim yöntemleri kullanılması halinde sahibine küsen ve kendine zarar veren bu köpekler, pozitif ve kararlı yöntemler ile eğitilmeli. Avustralya Sığır Köpekleri, bu özellikleri nedeniyle ilk kez köpek besleyen insanlar için uygun bir seçim değil.

Bakımı

Avustralya Sığır Köpekleri, fiziksel ve zihinsel olarak aktif olabilecekleri ortamlarda mutlu olabiliyor. Apartmanlarda yaşamaya uygun olmayan yapıları, aynı zamanda uzun süre tek başlarına bırakılmaya da uygun değil.

Bu ırk mutlaka yeteri kadar fiziksel aktivite yapabileceği, açık bir ortamda beslenmeli.

Çocuklarla Arası

Avustralya Sığır Köpekleri aileler için çok uygun bir ırk. Eğer küçüklükten itibaren uygun şekilde sosyalleştirilirse, her yaştan çocuğa oldukça sevecen ve korumacı olarak yaklaşacaktır.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir