MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Evi

Kedi Evi Yapımı

Kedi Çiftleşmesi

Kedi Çiftleşmesi

Kedi çiftleşmesi, erkek kediler ile dişi kedilerde farklı dönemlerde başlar. Kedilerin çiftleşme istekleri, hareketlerinde görülen değişiklikler ile fark edilebilir. Yıl içerisinde birden fazla kez gerçekleşebilen çiftleşme dönemi, kedilerin yaşlarına göre değişebilir. Ayrıca her kedinin kendine özgü bir yapısı vardır ve bu yapı özellikleri çiftleşmede dâhil olmak üzere kedilerin hareketlerini ve davranışlarını belirler.

Çiftleşme isteklerini belli etme şekilleri her kedide farklılık gösterir. Bazıları sürekli olarak bağırırken bazıları da hiç yapmadıkları farklı hareketler yapmaktadırlar. Durduk yere sürtünen ve zıplayan kediler de çiftleşme isteğini göstermektedir. Genellikle kediler ilk 6. ya da 8. ayda kedi çiftleşmesi dönemine girer. Ancak bu her kedide aynı olmayabilir. Kesin bir kural olmamakla birlikte veterinerler özellikle dişi kedilerin çiftleşmesi için 1 yaşını doldurmalarını önerir. Fakat genellikle dişi kediler yaşını doldurmadan çiftleşme dönemine girerler; biraz sabırlı olmasını öğretmeniz gerekebilir 🙂

Kedi Çiftleşmesi

Birçok kişi dişi kedilerin ilk doğumundan sonra kısırlaştırılmasının ortalama yaşam ömrünü uzattığına inansa da, bunun doğru olmadığını söyleyen veterinerler de mevcuttur.

Kedi çiftleşmesi durumu kızgınlık olarak da adlandırılır. Kedilerinin doğal yollarla yaşamasını isteyen kişilerin mutlaka onların çiftleşmesine izin vermesi gerekir. Kedilerin çiftleşme durumu hem erkek kedilerde hem de dişi kedilerde farklıdır. Bu farklılık aşağıda anlatılmıştır.

Erkek Kedi Çiftleşmesi

Kedi çiftleşmesi, özellikle erkek kedilerin çok düşkün olduğu bir durumdur. Erkek kedilerde görülen kızgınlık belirtileri dişi kedilere göre biraz daha geç başlamaktadır. Ortalama olarak 7. aydan itibaren erkek kediler kızgınlık belirtilerini göstermeye başlar. Cinsel olgunluğa erişen her kedi kedi çiftleşmesi için hazır durumdadır ve istedikleri her anda çiftleşmeyi gerçekleştirebilirler.

Kedi Çiftleşmesi

Sonbahar dönemine girildiğinde erkek kedilerdeki çiftleşme libidolarının azaldığı görülmektedir. Bu dönemlerde erkek kedilerin genelinde aşırı sinirli tavırlar ve aşırı hareketlilik gözlenmektedir. Bu dönemde erkek kedilerin miyavlama tonlarında ve uzunluklarında artışlar görülmektedir. Erkek kediler eğer evde yaşıyor ise bu dönemde kum kabını kullanmaz. Ayrıca evin her noktasına çok ağır kokan idrarlarını püskürtmeye başlarlar. Koku kedinin cinsel yaşamı için çok önemlidir. Karşı cinsleri birbirine çekmeye yarayan bu kokunun afrodizyak bir etkisi bulunmaktadır.

Dişi Kedi Çiftleşmesi

Dişi kedilerde 6. ile 8. ay arasında ilk çiftleşme belirtileri görülür. Bu da kızgınlık olarak adlandırılır. Kızgınlık belirtilerinin süresi her kediye göre değişmektedir. 1 yıl kadar kızgınlık belirtileri gösteren kediler vardır. Bu dönemlerde dişi kedilerin tamamı çok hassastır. Sahiplerine gösterdikleri tavırlar çok değişmektedir. Yerlerde yuvarlanma hareketleri, huzursuz tavırlar, eşyalara ya da sahiplerine sürtünme, aşırı şekilde hareketlilik, seslerde değişme gibi durumlar meydana gelir. Dişi kediler acı çekiyormuş gibi miyavlamaya başlarlar.

Dişi kedilerin vajinal bölgelerinde sümüksü kıvamda akıntı görülebilmektedir. Dişi kedilerin çiftleşme döneminde gösterdikleri en belirgin hareket lordoz pozisyonu hareketidir. Bu hareketi yapmak isteyen kedi yere çömelir ve kuyruğunu başka bir yana kaydırarak arka tarafını hafif bir şekilde yukarı kaldırmaktadır.

Kuvvetli şekilde çıkarttığı mırıltı sesleri ile lordoz pozisyonunu yapan dişi kediler, erkeği bu pozisyon ile kabul etmektedir. Dişi kedilerde mevsime bağlı olarak bir yıl içerisinde en az 2 defa kızgınlık dönemi görülebilir. Özellikle Mart ayında başlayan kızgınlık belirtileri, özellikle evde beslenen kediler için evin ışık ve ısı durumuna göre daha sık gerçekleşebilir. Yani doğal ortamında yaşamayan ev kedileri, ev ısısının daha dengeli olmasından dolayı daha erken kızgınlık dönemine girebilir, hatta sonbahar kış dönemlerinde bile çiftleşme istekleri göstermeleri mümkündür.

Evde Kedilerin Çiftleşmesi

Kızgınlık dönemlerine gelmiş olan erkek veya dişi ev kedileri ilk karşılaştıkları anda çiftleşmeyebilir. Kedilerin birbirlerini beğenmesi çok önemlidir ve kedilerin birbirine alışması da gerekmektedir.

Evde çiftleşme için kedilere zaman tanımak gerekir. Meraklı olan bakışlar ve hareketler, birbirini tanımayan ve daha önce çiftleşme yaşamayan kedileri daha fazla strese sokar. Bu da çiftleşmenin gerçekleşmesini engeller veya geciktirir. Bu nedenle genelde ev kedilerinde çiftleşme oranı çok düşüktür. Erkek kediler, kendilerine yabancı olan ortamlarda rahat edemedikleri için çiftleşmezler. Güçlü oldukları bölgede yani yaşadıkları evde çiftleşme olasılıkları çok daha yüksektir. Bu nedenle dişi kedilerin, erkek kedinin evine götürülmesi daha uygun olacaktır. Yani dişi kedi erkek kedinin evine gitmelidir 🙂 Dişi kediler ortam değişikliklerinden çok fazla etkilenmezler.

Sokak Kedilerinin Çiftleşmesi

Sokakta yaşayan kedilerin cinsel yaşamları evde yaşayan kedilerin cinsel yaşamına göre daha hareketlidir. Kızgınlık dönemine girmiş olan dişi kedi, salgıladığı koku ile sokaktaki tüm erkek kedileri üstüne çekmeyi başarmaktadır. Bu nedenle çiftleşme ve yavrulama ihtimalleri daha fazladır.

Sokak Kedisi Çiftleşmesi

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedi Çiftleşmesi için 6 Yorum Var!

 1. Hamide dedi ki:

  Merhaba benim kedimde kızgınlık dönemine girdi ve güzel bir gelinimiz oldu ilk gün çifleşme gerçekleşti daha fazla bir arada kalmalarına gerek varmı.

 2. Sima dedi ki:

  Merhaba menim erkek kedim de kizginlik doneminde ve bu yuzden surekli bagiriyor bahcede falan surekli bagiriyor ama miyavliyor yani ve cok agresif oldu beni bile isirmaya calisiyor bazen bu normal mi ?? Ne kadar surecek boyle ??

  • miyhav.com dedi ki:

   Kızışma dönemi bitene kadar sürecektir, ardından geri sakinleşir ve eski haline döner 🙂 Kızışma dönemi ortalama 1,5-2 hafta sürebiliyor.

 3. Sinan dedi ki:

  Merhabalar. British dişisi ile sokak kedisi çiftleşebilir mi? Çok acil bilgi sahiplerinden rica ediyorum. Teşekkürler

 4. Skrbck dedi ki:

  Çiftleşme sayısı,yavru sayısı üzerinde etkilimidir. Yani ne kadar çok çiftleşme okadar yavru demek midir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir