MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Çiftleşmesi

Kedi Çiftleşmesi

Kedi çiftleşmesi, erkek kediler ile dişi kedilerde farklı dönemlerde başlar. Kedilerin çiftleşme istekleri, hareketlerinde görülen değişiklikler ile fark edilebilir. Yıl içerisinde birden fazla kez gerçekleşebilen çiftleşme dönemi, kedilerin yaşlarına göre değişebilir. Ayrıca her kedinin kendine özgü bir yapısı vardır ve bu yapı özellikleri çiftleşmede dâhil olmak üzere kedilerin hareketlerini ve davranışlarını belirler.

Çiftleşme isteklerini belli etme şekilleri her kedide farklılık gösterir. Bazıları sürekli olarak bağırırken bazıları da hiç yapmadıkları farklı hareketler yapmaktadırlar. Durduk yere sürtünen ve zıplayan kediler de çiftleşme isteğini göstermektedir. Genellikle kediler ilk 6. ya da 8. ayda kedi çiftleşmesi dönemine girer. Ancak bu her kedide aynı olmayabilir. Kesin bir kural olmamakla birlikte veterinerler özellikle dişi kedilerin çiftleşmesi için 1 yaşını doldurmalarını önerir. Fakat genellikle dişi kediler yaşını doldurmadan çiftleşme dönemine girerler; biraz sabırlı olmasını öğretmeniz gerekebilir 🙂

Kedi Çiftleşmesi

Birçok kişi dişi kedilerin ilk doğumundan sonra kısırlaştırılmasının ortalama yaşam ömrünü uzattığına inansa da, bunun doğru olmadığını söyleyen veterinerler de mevcuttur.

Kedi çiftleşmesi durumu kızgınlık olarak da adlandırılır. Kedilerinin doğal yollarla yaşamasını isteyen kişilerin mutlaka onların çiftleşmesine izin vermesi gerekir. Kedilerin çiftleşme durumu hem erkek kedilerde hem de dişi kedilerde farklıdır. Bu farklılık aşağıda anlatılmıştır.

Erkek Kedi Çiftleşmesi

Kedi çiftleşmesi, özellikle erkek kedilerin çok düşkün olduğu bir durumdur. Erkek kedilerde görülen kızgınlık belirtileri dişi kedilere göre biraz daha geç başlamaktadır. Ortalama olarak 7. aydan itibaren erkek kediler kızgınlık belirtilerini göstermeye başlar. Cinsel olgunluğa erişen her kedi kedi çiftleşmesi için hazır durumdadır ve istedikleri her anda çiftleşmeyi gerçekleştirebilirler.

Kedi Çiftleşmesi

Sonbahar dönemine girildiğinde erkek kedilerdeki çiftleşme libidolarının azaldığı görülmektedir. Bu dönemlerde erkek kedilerin genelinde aşırı sinirli tavırlar ve aşırı hareketlilik gözlenmektedir. Bu dönemde erkek kedilerin miyavlama tonlarında ve uzunluklarında artışlar görülmektedir. Erkek kediler eğer evde yaşıyor ise bu dönemde kum kabını kullanmaz. Ayrıca evin her noktasına çok ağır kokan idrarlarını püskürtmeye başlarlar. Koku kedinin cinsel yaşamı için çok önemlidir. Karşı cinsleri birbirine çekmeye yarayan bu kokunun afrodizyak bir etkisi bulunmaktadır.

Dişi Kedi Çiftleşmesi

Dişi kedilerde 6. ile 8. ay arasında ilk çiftleşme belirtileri görülür. Bu da kızgınlık olarak adlandırılır. Kızgınlık belirtilerinin süresi her kediye göre değişmektedir. 1 yıl kadar kızgınlık belirtileri gösteren kediler vardır. Bu dönemlerde dişi kedilerin tamamı çok hassastır. Sahiplerine gösterdikleri tavırlar çok değişmektedir. Yerlerde yuvarlanma hareketleri, huzursuz tavırlar, eşyalara ya da sahiplerine sürtünme, aşırı şekilde hareketlilik, seslerde değişme gibi durumlar meydana gelir. Dişi kediler acı çekiyormuş gibi miyavlamaya başlarlar.

Dişi kedilerin vajinal bölgelerinde sümüksü kıvamda akıntı görülebilmektedir. Dişi kedilerin çiftleşme döneminde gösterdikleri en belirgin hareket lordoz pozisyonu hareketidir. Bu hareketi yapmak isteyen kedi yere çömelir ve kuyruğunu başka bir yana kaydırarak arka tarafını hafif bir şekilde yukarı kaldırmaktadır.

Kuvvetli şekilde çıkarttığı mırıltı sesleri ile lordoz pozisyonunu yapan dişi kediler, erkeği bu pozisyon ile kabul etmektedir. Dişi kedilerde mevsime bağlı olarak bir yıl içerisinde en az 2 defa kızgınlık dönemi görülebilir. Özellikle Mart ayında başlayan kızgınlık belirtileri, özellikle evde beslenen kediler için evin ışık ve ısı durumuna göre daha sık gerçekleşebilir. Yani doğal ortamında yaşamayan ev kedileri, ev ısısının daha dengeli olmasından dolayı daha erken kızgınlık dönemine girebilir, hatta sonbahar kış dönemlerinde bile çiftleşme istekleri göstermeleri mümkündür.

Evde Kedilerin Çiftleşmesi

Kızgınlık dönemlerine gelmiş olan erkek veya dişi ev kedileri ilk karşılaştıkları anda çiftleşmeyebilir. Kedilerin birbirlerini beğenmesi çok önemlidir ve kedilerin birbirine alışması da gerekmektedir.

Evde çiftleşme için kedilere zaman tanımak gerekir. Meraklı olan bakışlar ve hareketler, birbirini tanımayan ve daha önce çiftleşme yaşamayan kedileri daha fazla strese sokar. Bu da çiftleşmenin gerçekleşmesini engeller veya geciktirir. Bu nedenle genelde ev kedilerinde çiftleşme oranı çok düşüktür. Erkek kediler, kendilerine yabancı olan ortamlarda rahat edemedikleri için çiftleşmezler. Güçlü oldukları bölgede yani yaşadıkları evde çiftleşme olasılıkları çok daha yüksektir. Bu nedenle dişi kedilerin, erkek kedinin evine götürülmesi daha uygun olacaktır. Yani dişi kedi erkek kedinin evine gitmelidir 🙂 Dişi kediler ortam değişikliklerinden çok fazla etkilenmezler.

Sokak Kedilerinin Çiftleşmesi

Sokakta yaşayan kedilerin cinsel yaşamları evde yaşayan kedilerin cinsel yaşamına göre daha hareketlidir. Kızgınlık dönemine girmiş olan dişi kedi, salgıladığı koku ile sokaktaki tüm erkek kedileri üstüne çekmeyi başarmaktadır. Bu nedenle çiftleşme ve yavrulama ihtimalleri daha fazladır.

Sokak Kedisi Çiftleşmesi

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedi Çiftleşmesi için 177 Yorum Var!

 1. Hamide dedi ki:

  Merhaba benim kedimde kızgınlık dönemine girdi ve güzel bir gelinimiz oldu ilk gün çifleşme gerçekleşti daha fazla bir arada kalmalarına gerek varmı.

  • Gülşah dedi ki:

   Evet daha fazla sağlıkli sperm gerekiyor eğer yavru bir kedi istiyorsanız

   • Fatma dedi ki:

    Merhaba Gülşah hanım biz kedileri ciflestirdik erkek iki gün ciflesti daha yaklaşıyor 10 kez falan oldu bebek tutarmi acaba

   • Rozana dedi ki:

    Güşşah hanım benim kedim dişi ben onu çiftleşmesi için dışarı bırakırsam daha sonra eve geri döner mi? (ama yeni aldım alalı bir aya oldu yine de eve döner mi?)

  • fatih dedi ki:

   dostum bizim de dişi kedim var

  • Faruk dedi ki:

   Benim kedim 6 aylik disi kızgınlığa girdi kisirlastirmak istemiyorum çiftleştirmek uygun deil ne yapmalıyım kızgınlığı bitene kadar bekliyim mi

 2. Sima dedi ki:

  Merhaba menim erkek kedim de kizginlik doneminde ve bu yuzden surekli bagiriyor bahcede falan surekli bagiriyor ama miyavliyor yani ve cok agresif oldu beni bile isirmaya calisiyor bazen bu normal mi ?? Ne kadar surecek boyle ??

  • miyhav.com dedi ki:

   Kızışma dönemi bitene kadar sürecektir, ardından geri sakinleşir ve eski haline döner 🙂 Kızışma dönemi ortalama 1,5-2 hafta sürebiliyor.

   • yasin dedi ki:

    ben niri erkek digeri disi britishshorthair var gecen sene 4 yavrusu oldu . suan neredeyse 2 aydir kiginliga girip cikiyor belki 35 defa ciftlesme oldu ama sonuc yok sorun ne olabilir acaba

  • Erkan dedi ki:

   Benim 3 4 senedir besledigim kedinin hic ciflestigini gormedim kedi neredeyse butun gun yatiyor ve sadece yemekle mesgul bu neden olabilir cevab yazarsaniz sevinirim

   • Derin dedi ki:

    Merhabalar benim 2 yaşında bir erkek kedim var 6 aylıkken kısırlaştırdık ama cinsel dürtüleri geçmedi çoğu zaman bizim kolumuza filan atlıyor bayada can yakıyor şimdi bir yavru kedi bulduk dişi 1 aylık daha annesi terketmiş biz aldık 3 4 gün tanıştırdık filan kavga etmiyorlar yavru çok oyuncu bizim kedi de onunla oyun oynamaya çalışırken bir anda dönüp çiftleşmeye çalışıyor canını yakıyor ne yapmam lazım

   • Erol dedi ki:

    İlk çiftleşme oluşuyor 1gün de kaçkez çiftleşir gece uyumaları için ayıralım mı

  • New dedi ki:

   Kizginlik dönemini atlatana kadar sürer ciflesmesse eger

 3. Sinan dedi ki:

  Merhabalar. British dişisi ile sokak kedisi çiftleşebilir mi? Çok acil bilgi sahiplerinden rica ediyorum. Teşekkürler

  • Mustafa dedi ki:

   hayır çiftleşemez ya british shorthair veya scottish fold ile ancak benim önerim britishtir iyi günler dilerim.

   • Snn dedi ki:

    Yok öyle bir şey. Gayet de çiftleşebilirler. Bizim 3 renkli sokaktan aldığımız kedi ile arkadaşımın scottish fold cinsi kediler sürekli çiftleşiyolar. Ve güzel yavrular oluyor.

   • Bahar dedi ki:

    Merhaba benim evde bir dis erkek kedim var ciftlesmesini istemiyorm ne yapmagim gerekyor su an virusdan dolayi veternara gidemiyorum

   • Melih Turhan dedi ki:

    Merhabalar benim bir sorum olacaktı.?
    Benim dişi kedim ilk olarak sokaktaki beyaz bir kedi ile çiftleşdi ama daha sonralarda sokağa çıktığımda siyah bir kedi ile çiftleşiyordu ve beyaz kedide yanlarında oturup izliyordu fesatlığı bir yana bırakıp gerçekten nedeni nedir söylermisiniz?

  • Ayşe dedi ki:

   hayır çiftleşemez yavruları sakat olur bizimde dışı var yalnız aynı cins olması gerektiğini söylediler veteriner

   • Şaban dedi ki:

    Her kedi çiftleşir disi kediler birden fazla kedi ile çiftleşir yavrularını korumak için içgüdüsel olarak

   • İzem dedi ki:

    Aynı cins olursa sakat olur.

   • Togaç dedi ki:

    Tam aksine farklı cinlerle çiftleştirmek sağlıklı olandır. Scottish fold veya british için

   • New dedi ki:

    Sakatlik akrabalik iliskisinde olur yani cocuguyla yada 2 kardes viflesirse falan bublara dikkat edilmeli

  • Cubanın babası dedi ki:

   Benim kedimin annesi scottish fold babasıda sokak kedisi kendisi kırma ve oladar tatlı kiii

   • Nevbahar dedi ki:

    Merhaba Benim kedimin annesi siyam babası brıtısh 2 yaşında erkek bir biritish kızla çiftleştirmek ve yavrulardan birisini de yanımıza almak istiyoruz beraber büyüsünler yalnız kalmasın diye ve o zaman kısırlaştırmak
    Sizinkisi de bırıtısh olduğu için sormak istedimbu konuda ne yapabilirim

   • Ll dedi ki:

    Çiftleşsede biri ev biri dışarıyı seven türler.. Sorun olabilir. Yavru değeri düşer.. Saf gen olmaz

  • Ayşa dedi ki:

   Aynen çiftleşir benim komşumun kedisi de çiftleşti gayet sağlıklı yavruları var

   • New dedi ki:

    Safkan olmalari icin veteriner kendi türü,le ciflesmeli demistir. Yoksa sorun olmaz.. birde perser(iran kedilerinin burunsiz yani basuk irankeqisiyle ciflesmesinde sorun olabiliyor diye duymustum..

  • Nevbahar dedi ki:

   Merhaba Benim kedimin annesi siyam babası brıtısh 2 yaşında erkek bir biritish kızla çiftleştirmek ve yavrulardan birisini de yanımıza almak istiyoruz beraber büyüsünler yalnız kalmasın diye ve o zaman kısırlaştırmak
   Sizinkisi de bırıtısh olduğu için sormak istedimbu konuda ne yapabilirim

  • Tufan dedi ki:

   Asla yapmayın.sokak kendisinde zararlı bakteri olabilir kedinize geçerse sonuçları kötü olabilir

  • Snrdzk dedi ki:

   Tabiki çifleşirler.Kediler cins ayırmaz fakat yavruları kırma olur :))

 4. Skrbck dedi ki:

  Çiftleşme sayısı,yavru sayısı üzerinde etkilimidir. Yani ne kadar çok çiftleşme okadar yavru demek midir.

  • miyhav.com dedi ki:

   Tabii ki hayır 🙂

   • Ares dedi ki:

    Nenkadar cok çiftleşir ise okadar yavru en fazla 8 yavru olur tabi bunu kşmse istemez enaz 4 dür oda 2 gün ara ile çifleşmeleri yeterlşdşr yada 3gğn

  • yasin dedi ki:

   ben niri erkek digeri disi britishshorthair var gecen sene 4 yavrusu oldu . suan neredeyse 2 aydir kiginliga girip cikiyor belki 35 defa ciftlesme oldu ama sonuc yok sorun ne olabilir acaba

 5. atilla37 dedi ki:

  dişi kedi birden fazla erkekle çiftleşirse yavruları farklı erkeklerden olabilir mi?

  • miyhav.com dedi ki:

   Tabii ki hayır 🙂 İlk hangi kedi dişiyi gebe bırakırsa, yavruların tamamı ondan olur.

   • Lidya dedi ki:

    Merhaba dişi kedim çiftleşti 3 gün boyunca ve eve döndü. Ama gelir gelmez yine bağırmaya ve pozisyona geçti. Hamile kalmamış mıdır

   • Nisa dedi ki:

    Dişiler birden fazla erkek ile dollenebilirler, yavrularda ona göre farklı farklı olabilirler. Bu kedilerde kesin bilgi.

   • Ayla dedi ki:

    Hayir. Farkli babalardan disi gebe kalabilir. Ayni ınsanlarda olabildigi gibi

   • New dedi ki:

    Lidya bu cok normal ciflestikten sonra 1 haftada ha sürebiliyor kuzginlik fiside.bu hamile kalmadi anlamina gelmez

  • Şila dedi ki:

   Doğru gen önemlidir ve aynı anda doğan 5 yavrunun babalarının ayrı olması da muhtemeldir.Bunu bir yazıda okumuştum;)

  • Nagehan Yüce dedi ki:

   Merhaba benim kedim dişi 8 aylık kizanda çiftleştirebilir mıyım

 6. Numan dedi ki:

  Merhabalar. Benim kedim balkondan eve erkek almis. Kedimi aramaya ciktigimda erkek sokak kedisini yanindan cikarken gordum. En fazla 5 10dk yan yana kalmislardir. Kedim 6 aylik disi. Hamile kalma ihtimali nedir. Ya da ciftlestigini nasil anlayabilirim

 7. Melek dedi ki:

  Siyam cinsi bir oğlum var kızgınlık döneminde hangi cinsle çiftleşebilir

  • Snn dedi ki:

   Farketmez. Siyam olursa yavrular siyam olur. Farklı cins olursa melez ve daha güzel yavrular olabilir.

  • Arzu Kayraldağ dedi ki:

   Merhabalar kedim 10 aylık kızgınlık dönemine girdi şuan çiftleştirmem uygun olurmu ilerde sağlık sorunu yaşarmı?

 8. Ömer dedi ki:

  Merhaba benim evde iki kedim var dişi ve erkek dişi kedim 3. Dönemini yaşıyor erkek kedim de 7 aylık daha dişi yaklaşıyor yanlız erkek olanı oyuna döküyor konuyu çiftleşme olasılığı varmı acaba yaklaşık 7 aydan beri beraberler.

  • miyhav.com dedi ki:

   Ömer Selamlar,

   Dişi kediler 8 aylık olduklarında kızgınlık dönemlerine girebiliyorken, erkekler genelde 12 aylık civarı olduklarında kızgınlık dönemlerine giriyorlar. Erkek kedimiz için biraz daha vakit var.

   Sevgilerle

 9. Okay dedi ki:

  Meraba. Ortalama on gündür kedim saçma sapan hareketler yapiyo . Üstüneme de atliyo. Bazen korkuyorum. En son perdemi yerinden söktü. Durduramıyoruz. Şu anda ortalama 7 aylık dişi. Ama bir yılı nasıl doldurcaz. Ev savaş alanına döndü. Napabilirim ki

 10. İlknur dedi ki:

  Merhabalar kedim erkek ve aşağı yukarı şuna 7 7,5 aylık olduğunu tahmin ediyoruz. Eve geldiğinde ortalama 2, 2,5 aylıktı ailesi sokakta yaşadığı için tam doğum tarihini bilemiyoruz cinsi smokin son günlerde değişik sesler çıkararak elimizi ısırıyor ve kolumuzla çiftleşmeye çalışıyor kısırlaştırıcaz fakat 7 ayını tamamen doldurmasını bekliyoruz ama çok üzüldüğünü görebiliyorum çiftleşmek istiyor hemen kısırlaştırmalı mıyız biraz daha beklemelimiyiz lütfen yardım?

  • Nur dedi ki:

   Merhaba,benim de erkek kedim var acaba kısırlaştırmadan önce çiftleştirdiniz mi yoksa çiftleştirmediniz mi ben de aynı şeyi yaşıyorum üzülüyorum kısırlaştırmadan önce çiftleşsin istiyorum ama sağlıklı olanı hangisi net bi cevap bulamadım

 11. Semanur dedi ki:

  merhaba benim iki kedim var erkek kızgınlığa girdi fakat dişi girmedi ikiside 2 yaşlarında erkek çiftleşmek istiyor ama dişi böyle durumlarda erkeğe hırlıyor ve istemiyor ne yapmam gerekir

  • Sena dedi ki:

   Merhaba bizim de kedilerimiz var aynı durumdaydılar ama dişi de 2 ay sonra kızgınlığa girdi bu 2 gündür çok fazla kez çiftleştiler

 12. Şeyma dedi ki:

  Merhabalar benim britich cinsi bır kedim var 6 aylık aynı cins kardesıyle cıftlesebılır mı ve ayrıca cıftlesme bulguları hala yok kesimde biraz daha mı zamana ihtiyacımız var acaba kendisi zaten cok hareketli ve oyuncu bir yapıya sahip cıftlesme doneminde zıplama falan oluyo demissın iz de

 13. Feyza dedi ki:

  Şey benim kedim fazla büyük değil ufak bir şey evde bakmıyorum binanın içinde kalıyor tüm bina kendisini seviyor ve çok sosyal bir yavru(ya da bana hala yavru geliyor) ama sorun şu ki kedim bahar gelir gelmez erkek kedileri kovalıyor onlara sürtünme çabasına girdi . Ayıptır söylemesi akşam başkası sabah başkası ve daha 1 yaşını doldurmadi onun boyuda ufak bebeğim için endişeleniyorum

  • Uğur Coşkun dedi ki:

   Tebessümle okudum yazdıklarınızı. Anneleri zehirlenmeden bir gun önce bana emanet ettiği üç yavru var. Eğer annesine kalsa belki biri ölebilirdi. Lakin hepsi sağlıklı. Öyle ki biri kızgınlığa girdi. Sizin gibi ben de küçük görüyorum. Ama doğa anaya da karşı gelinmez. 5.5 ya da 6 aylık. Hepsi olacak. Yeter ki bu dönemi canına kast olmadan geçirebilsin. Şimdi gidip, balık vereceğim onlara. Sesi de tanıyorlar; ‘Gel!’ deyince koşa koşa geliyorlar. Yaratıcı bu dünyayı onlar için de yaratmış…

 14. Met dedi ki:

  7 aylık siyam kedim var haftalık kızgınlık geçiriyor çiftleştirsem kedim zarar görürmü 3 kere kızgınlık geçirdi

 15. Bahar dedi ki:

  Çiftleşir. Benim kedimin annesi british babası sokak kedisi ve 6 yavruda değişik renklerde ve çok tatlılar

 16. Seymen dedi ki:

  Benim iran kedim var erkek 5.aylik ben ne zaman ciflestirmeliyim

 17. Dogan dedi ki:

  Merhabalar benim iki tane iran kedim var biri erkek (Casper 11 aylık) biri dişi(Mia 10 aylık) ikisinide daha küçükken aldık farklı zamanlarda farklı yerlerden aldık aldığımız günden beri kavgalılar normal kediler gibi öyle birlikte uyuduklarını çok nadir görüyorum Casper in yaklaşık 1-1 buçuk aydır kızgınlığı gelmiş mia ise bir haftadır miyavlıyor kapıda bekliyor dışarı çıkmak istiyor sürekli gece ağlar gibi ses yapmaya başladı casper yanaşıyor miaya ama mia kaçıyor sürekli ondan bunları birbirlerine nasıl yanaştırabilirim şimdiden bilgileriniz için teşekkürler

 18. Köpük dedi ki:

  1 yaşındaki erkek İran kedimizi 2 yaşındaki dişi İran kedisinin yanına götürdük. Normalde dişiyi evimize alacaktık ama dişinin önceki sahibi onu terk etmiş ve bu sahibinde üç buçuk aydır kalıyor. Yeni bir ortam strese sokabilir diye düşündük. Velhasıl birbirlerini ilk görme lerinden itibaren uzun miyavlamalara tıslama şeklinde cevap verdi dişi ve 2 saatlik sürenin sonunda koltuğun tepesine çıkıp oraya kakasını yaptı. Dişi korkuyor gibi.
  Ne önerilir acaba?

  • Esin tarçın dedi ki:

   Böyle durumlarda kedileri box larından çıkarmadan birbirlerini görüp kokularını almalarını sağlayın. Sonra ayrı odalarda kalsınlar. Ardından sizin kontrolümüzde bir araya getirin

   • ONUR dedi ki:

    Artistlik olsun diye mi box diyorsun? Türkçesi yokmu bu kelimenin? Kutu demek çok mu zor?

 19. Ercan dedi ki:

  merhaba yardim istiyoruz..!
  2 yaşındaki dişi bir İran kedimiz var. 9 ay önce doğum yaptı yavrularindan sahiplendirdiklerimiz bir erkek yavruyu bakamadiklari için geri aldık. şimdi evde annesinin üstünden inmiyor anne kızgınlık döneminde kendini çiftleşmeye hazırlıyor yanlız erkek kedi yapmayı bilmiyor 9 aylık. bi çiftleşme olur mu? olursa yavrularda sakatlık filan olur mu? ne yapmamız gerekiyor anne ile oğlu ayırmalımıyıź çiftleşme olmaması için? ??

  • Kardelen Lara Albayrak dedi ki:

   Ewet anne ve yavruları birlikte yaşasalardı yine birbirlerini bi zaman sonra tanımayacaklardı. Kedileri birbirinden ayırmanız gerekiyor. Ona artık anne-yavru ilişki doneminde olmadıklarını bilmen gerekir..

 20. Polat dedi ki:

  Bizim bir erkek kedimi var 8 aylık kizginlik döneminde dişi bir kedi bulduk çiftleşmesi için dışı kedi 4 yaşında ama bir türlü yanına yaklaştırmıyor erkek kediyi köpek hırıltısı gibi sesler çıkarıp saldırıyor sebebi nedir acaba

 21. Oğlananası dedi ki:

  Merhaba bizim 10 aylık british oğlumuz var ve arkadaşın 8 aylık dişi scothis i var biz ilk görüşmelerini dişinin evinde yaptık ama dişi biraz hırçın olunca ikisinide bizim eve getirdik sahibi dişinin kızgınlıkta olduğunu söyledi ama bizim oğlumuz uzaktayken dişi sürekli viyaklıyo erkek yanına gelincede tıslıyo sizce olması gereken bu mu ? Dişi pek yanaştırmıyo yanına bizim oğlanda biraz tırsak galiba ?

 22. ayşe dedi ki:

  Britsh long hair aynı cins çiftleşmesi doğru olur mu? Bilgi verirseniz sevinirim.

 23. Damla dedi ki:

  Merhaba benim kedim hamileyken çiftleştti bir sorun olur mu? Ama şuan doğum zamanı ve doğuramıyor ne yapmalıyım?

  • Kardelen Lara Albayrak dedi ki:

   1. Hamileyken çiftleşip spermi icine alip almadığını bilemezsin. 2. Eğer olduki öyle bir durum oldu, veterinere götürüp baktırman gerekiyor.. 3. Kediler kendilerine yetecek sperm sayısına ulaştıklarında çiftleşmeyi bırakırlar.. yani diyeceğim şu ki sen onu hamile olarak görürsün fakat aslında o erkek cinslerden yeterince sper almamışsa çiftleşmeye devam edecektir.
   Not: Kediler spermlerin sağlıklısını bünyelerinde tutarlar. Senin ona mudahale etmen çiftelştirmemen onun sağlıksız veyahut sakat kedi doğurmasina sebep olabilir.. onun için sperm sayısının fazla ve sağlıklı olması kediler icin büyük önem taşır.. 🙂

  • ? dedi ki:

   Merhaba. Çok önemli bir sorum olacaktı kedim dişi sokak kedisi bir arkadaşımın british i var ve çiftleştirmek istiyoruz ne yapmalıyız yavrulara yada annede bir problem olur ı lütfen yardım edin ve. Kesin bir bilgi alabilir miyim acil ????

 24. Kedican dedi ki:

  Merhabalar 1-1.5 yaşında Ankara kedim var şuan kızgınlık.doneminde eve sokaktan bir dişi kedi aldim. Aldığım kedi hamilemi bilmiyorum eğer hamile ise çiftleşme olurmu birbirine alisamadilar henüz

 25. Melek n. dedi ki:

  Merhabalar benim iki kedim var british short biri dişi biri erkek kardeşler.Dişi benimle erkek nişanlımla yaşıyor şuan 1 yaşında ikiside kızım kızgınlığa girdi ve ikinci günü hal hareketlerine dayanamayıp erkekle buluşturduk iki gün beraber oldular üçüncü gün gönderdim ama hala dişi olanın kızgınlığı gitmedi ne yapacağımı bilmiyorum ?kardeş olmaları sıkıntı olur mu anne ve babaları biri british diğeri Scottish ti.

  • Ayla dedi ki:

   Akil var mantik var. Kardes kardes ciftesmesi yanlis. Yavrular sakat olur. Yazik etmisiniz kedinize.

 26. ESRA dedi ki:

  MERHABALAR BENİM ERKEK BRİTİSH VAR DÜNDE DİŞİMİZ GELDİ ÇİFTLEŞMKE İÇİN AMA DİŞİ KEDİ ÇOK KORKUYOR ERKEKTEN DÜNDEN BERİ HEP UZAKLAR

 27. ecem su dedi ki:

  Merhabalar kedi çiftleşti bir kaç kere şahit oldum artık yanında değil erkeğin ama hala miyavlıyor ve kızandaymış gibi hareket ediyor acaba sebebi nedir ciftesemediler mi ?

  • Ethem dedi ki:

   Merhaba benim iki kedim 8 kez çiftleşiyor 9 kez çiftleşmek istiyor bu sakıncalı mı faydalı mı veya den bukadar çok çiftleşmek istiyor bunu anlayamadım 8 kez çiftleştirme 3 gündür ?

   • Ethem Akdeniz dedi ki:

    Bir cevap verseniz lütfen bu kadar çok çiftleşmek neden 3 gün içinde 8 kez ciflestiler 9 cuyu istiyor dışı kedim bu nedenle ve bu garp mi sizce anlayamadım bu durumu doğru mu bu ciflestiler çok

   • sueda dedi ki:

    bir cevap alabildiniz mi ne oldu kedinize?? benim kedimde aynısını yapıyor şuan

   • Alpi dedi ki:

    Dişi kızanda olduğu sürece ciftlesirler. Genellikle iki üc gün bir arada kalmaları ueterli. Fazla sayıda ciftlesme olursa da sorun degil.

   • Mustafa tunc dedi ki:

    Uzun tüylü disi van kedisi ve kısa tüylü van kedisi erkek. Çiftleşirken zorluk cekiyirlar tüylerinden dolayı. Gayet uyumlu ve birbirini çok seviyorlar. Ama dışı hamile kalmıyor. 1.5 aydır ciftlediyorlar. Sonuç yok.

 28. esraa dedi ki:

  merhaba benim bir tane dişi kedim var 1 yaşında çiftleşmek için evden 6 gün önce kaçtı ve hala gelmedi 2 3 kere daha kaçmıştı ve diğer gün evin önüne geliyordu sizce gelir mi

 29. Ethem Akdeniz dedi ki:

  Ciflesmeleri 9 cuyu olcak çok değilmiş veya garip bir durum mu var bilemedim cevap lütfen

 30. Gereksiz dedi ki:

  Kapimin onunde bir kedi besliyordum ve eve almaya karar vermistik herseyi internetten siparis verdik ve gelmesini bekliyorduk o da kapıda yatmaya devam ediyordu 2ay boyunca kapıda yattı ve günde en az 4kere geliyordu bi anda cumartesiden sonra gelmemeye basladı ve pazartesi kargolari geldi ama hâlâ yok 3gündür gelmiyor.herkes mart ayından dolayı ciftlesmeye gitmistir diyor bilgi sahibi birisi varsa nerede olabilir yazarsa cok sevinirim

 31. Sami dedi ki:

  12 aylık Ankara Van kedisi karışık dişi kedim var çiftleştirmek için erkek kedi arıyorum

  • Münir Bey dedi ki:

   Bizim oğlumuz 11 aylık. Uzun tüylü gri tekir. Bu konuda hiç deneyimimiz olmadı. Eğer deneyiminiz varsa ve yavruları sahiplendirebilirsek iletişime geçebiliriz.

 32. Sefa dedi ki:

  Kedilerin aşı döneminde çiftleşmesinde bir sakınca var mı?

 33. Melih dedi ki:

  Benim kedim sokak kedisi ve martın ortalarına doğru 4 tane kedi yavruladı ve bugün gerektiğinden fazla sürtündü ve lordoz hareketini 1den fazla kez yaptı bir kedinin 4 tane yavrusu varken çiftleşirmi ?

 34. Uğur egemen dedi ki:

  Merhabalar benim Straight bir dişi kedim var. Kızana girip kendini camdan sokağa atmıştı. 2 gün sonra buldum hemen bir kedinin yanına götürdüm. Erkek kedinin koklamasına izin veriyor ve sürtünüyor. Bu sokakta hamile kalmadığı anlamına mı geliyor.

 35. Mia dedi ki:

  British dişi ile ankara kedisi (erkek) ciftlesebilirmi?

 36. Vousei dedi ki:

  Benim kedim erkek ve 2,5 yaşında. Bu yaşına kadar hiç çiftleşmedi, bu tamamen benim dikkatsizliyim, cinsel ihtiyacını hiç düşünmedim. Son zamanlarda aşırı kendini belli etmeye başladığında anladım ki zamanı gelmiş hatta geçiyor bile. Arkadaşım kedinin bu yaşından sonra çiftleşmesinin onu öldüre bileceğini söyledi. Ne yapmalıyım? Bir sakıncası varmı çiftleşmesinin?

  • miyhav.com dedi ki:

   Yok, 2.5 yaş oldukça genç, yaşlı değil 🙂

  • Çağlar özdikmen dedi ki:

   Dişi kedim var tekir. Tekir bir kediyle çifteşti. Yaklaşık 3 4 gün oldu. Halsizlik, iştahsızlık ve 18 20 saat uyuyor günde. Normal mi bu durum lütfen acil yardım

 37. Münir Bey dedi ki:

  Merhabalar.
  11aylık erkek kedim var. Kedim kızgınlık belirtileri gösterse de kokusunu kumuna bırakıyor. Şu an çiftleşmek isteyen bir kedi sahibiyle iletişim halindeyiz.
  Sorum şu: kedim kokusunu kuma bırakıyor,çiftleştikten sonra bu alışkanlığını bırakıp eve koku bırakır mı? Yani çiftleşme sonrası kedilerde huy değişimi olur mu?
  Şimdiden teşekkürler.

 38. Kübra dedi ki:

  Kızgınlık döneminde olan erkek kedimizi dişi bir kedinin evine götürdük. Fakat ertesi günü ikiside kaçmışlar. Bu normal birşey mi?

 39. Nefes dedi ki:

  Merhaba,

  Acil bilgi alabilir miyim, benim kedim scutish fold kızgınlık dönemine 1 yaşında girdi şuan 15 aylık 3. Kızgınlık dönemi brithish ile çiftleştireceğim erkek kediyi evinize getirdik kızımız hiç yaklaşmadı, sonra üst dairemize aldık ikisini birbirlerine saldırdılar bizde ayrı odalara yerleştirdik, bu durum bizim kızımız için kötü olur mu erkek kedi çiftleşmek istiyor ama kızımız yanaşmadığı gibi çok korkuyor, şimdi de yanında kimse yok ayrı bir dairede tek odada diğer odada da erkek kedi var ne yapmalıyım bilemedim acil yardımcı olur musunuz ?

  • Sadegül dedi ki:

   Benim kızım da kızgınlık döneminde ama eş bulduk yanına geldiğinde korkuyor yaklaşmıyor hiç. Siz çaresini nasıl buldunuz acaba ?

 40. FFLUİ dedi ki:

  Merhaba bizde iki kedi var erkek olan kızanlıkta fakat dişi kizanligi çoktan geçti birbirlerini sürekli dövüyorlar zarar vermemesi için elimizden geleni yapıyoruz nasıl sakinleştirip çiftleşme sağlayabiliriz

 41. Gül dedi ki:

  Benim iran dişi kedim var scottich fold erkek kedi ile çiftleştirsem sakınca olur mu?

 42. Neslihan dedi ki:

  Benim kedim ciflesmek istiyor ama bn ciflesmesini istemiyorum ve cok huzursuz surkli miyavliyr yatiyor oyun oynamiyor eskisi gibi ne yapmaliyim?

  • miyhav.com dedi ki:

   Neslihan Selam,

   Kedimize zorluk yaşatmamakta fayda var, çiftleşmesini istemiyorsan kızıştırmak en mantıklısı.

   Sevgilerle

 43. EdnrKc dedi ki:

  merhabalar benim erkek kedim 4 aylık ancak şimdiden sanki çiftleşmek istiyor çünkü yerde bi sıvı buldum organı da çıktı benim kolumA bile saldırdı bu mümkün mü 🙂

  • miyhav.com dedi ki:

   Pek mümkün değil gibi; erkek kediler dişilere göre daha geç ilk kızışmalarını yaşar ki, bu da genellikle 12 aylık civarı iken olur.

   • Zeynep can dedi ki:

    Benimde kedim var çiftleştirmek istiyorum fakat doğru kediyi nereden bulacağımı bilmiyorum ve kaç aylık olduğunda tam bilmiyorum galiba 8 .,10 aylık bişey kızgınlık döneminde girmedi daha memelerinde küçücüh napmam gerek kedimi nasıl çiftleştirebilirim lütfen yardım edinnnnn kedimi daha küçükken sokaktan almıştık bu yüzden dıśrıdan korkuyor sürekli camlara bakıyor balkonaçikiyir ,dünmu ne eve kakasını yapmış ben anlamadım yardımcı olur musunuz ve sürekli uyuyor, saklaniyor hamile olabilirmi bizim apartmana erkek bir kedi girdi 3 gün çïkmadi ve oturuncada krni yanlardn fırtliyo fakat okadar kililuda değil 1.2hafta önce tam 3 gün kusacak gibi sesler çıkardı ama kusamadı korkuyorum yardım edinnnnn…?????

 44. Ahmet dedi ki:

  British shorthair dişi kedim dün erkek kedi ile çiftleşti.5 kere birlikte oldular.Ama bugün hala miyavlamalar ve popo kaldırmalar devam ediyor.Bu durum ne zaman geçer.

 45. Eka dedi ki:

  Kedimiz 2 gundur çiftleşior.. Hamile kalmamiş olabilirim acaba? Bide çiftleştikdan sonra hala kizginlik geçmedi.. Bu normal?

 46. Belkıs dedi ki:

  Merhaba acil cevap bekliyorum 7 aylık erjek kedim ile 3 yasında dişi kedim öefleltşler iki gün hala çifleşmk istiyorlar ne kadar süre bu istekleri olacak .bu dönemleri ne zaman gexecek dişi kedim çok bagırıyor

  • miyhav.com dedi ki:

   Belkıs Selam,

   7 aylık erkek kedilerde çiftleşme arzusu nadir görülür. Eğer kızgınlık durumu varsa, genellikle bu durum 2 ile 4 hafta sürebiliyor.

   Sevgilerle

 47. Umut dedi ki:

  Merhaba , Scottish oğlum vardı çiftleşmesi için British dişi aldık aldığımız da 8 aylıktı şimdi 1 yaşında , hâlâ çiftleşme olmadı ikisi de ara sıra kızgınlık dönemine giriyor ama gerçekleşmedi , ayrıca kızımız hâlâ oğlumuz da kaçıyor anlaşmazlık yaşıyorlar , ne yapmam gerekiyor?

  • miyhav.com dedi ki:

   Umut bey selam,

   Biraz nazlı olabiliyorlar. Erkekler daha çok 1 yaşından sonra çiftleşme dürtüsüne sahip oluyor, fakat bu dişilerde 8 aylık iken başlayabiliyor. Biraz daha beklemenizde fayda var.

   Sevgilerle

   • ECE dedi ki:

    Merhabalar, ben hiç sorulmamış bir soru sormak istiyorum. 15 aylık scottish bir erkek kedimiz var. Fakat şu ana kadar hiç koku bırakmadı. Sürekli miyavlıyor. Dişi kedi getirdik ve çiftleştiler birkaç kez. Koku bırakmamasına rağmen kızana girebilir ve yavrusu olabilir mi? Te3

 48. ibrahim dedi ki:

  Merhaba benim 3.5 aylık egzotik anne ve persian kedilerinden olma bir diş bi erkek yavrum ama anne baba gibi sıfır burunlu değiller erkek bir miktar egzotik kediyi andırsa da kız sanki tüy rengi hariç chincila anlamadım gitti

 49. Mehmet emin dedi ki:

  Merhaba. British short hair cinsi kedimiz var aynı cins kedi ile çiftleştirsek sorun olur mu yavrularda bir sıkıntı olur mu ?

 50. Ennur dedi ki:

  Kedim erkek bahçemizde kalıyor çiftleşip çiftleşmediğini nasıl anlsyabilirim.?

 51. Lolanın abisi dedi ki:

  Kedim Ankara kedisi yaklaşık 2 yaşında çiftleşmesinde sorun olurmuş ve başka kedi ırklarıyla çiftleşebilirmi sorun yaşarmıyız

 52. Rabia bakırtaş dedi ki:

  Dişi kediler bir kez çifleşince mi yoksa hamile kalıncamı geçer kızgınlık dönemleri acillll

  • Kedisever dedi ki:

   3-5 gün sürer, hamile kalmamışsa 1 ay sonra yine kızgınlığa girer. hamileyse kızgınlığa girmez memeleri belirginleşir vs. anlarsınız, bir buçuk aydan sonra da yavruları hissedersiniz karnında.

 53. Yeşim ? dedi ki:

  Brithis kedim vardı bir dişi bir erkek. Erkek olanı kısırlaştırdık şimdi çoğalmasını istiyoruz başka bi cins kedi getirdik eve aitlik duygusundan mı nedir dişi kedi çiftleşmedi. Yazınızdan görüp dişi kediyi erkeğin evine yolladık çiftleşmişler ? Teşekkür ederiz ??

 54. KİBAR dedi ki:

  merhabalar dişi scottish fold 11 aylık kedim için british short hair 11 aylık erkek kedi aldık çiftleşmeleri için. 12 saat kedim yaklaştırmadı şimdi müsade ediyor ancak yarım saatte bie çiftleşmek istiyor erkek kedi. 6 – 7 defa çiftleştiler bu yoğunluk dişi kedi için zararlı mıdır? 4 gün kalır diye düşündük ama böyle giderse erkek kediyi teslim mi etmeliyiz?

 55. Kedi sever dedi ki:

  Lütfen cevap verin benim kedim 4 aylık mart ayındayız ve kedimi çiftleştirmeyi düşünmüyordum ama kedim dışarıdan bağıran kedilere tepki vermeye başladı bende kızgınlık geçirdiğini anlayarak ona bir erkek kedi getirdim ve onu kabul etti onunla birlikte oldular ama bir türlü çiftleşirken cinsel organlarının birbirine değmediğini gözlemledim ve hiç duraksamadan 2 gündür sürekli çiftleşmeye çalışıyorlar hemde her dakikasında yemek bile yemiyorlar ne yapmam gerekiyor

 56. Azra dedi ki:

  Merhaba benim kedim kızgınlık döneminde daha 8 aylık ama yakınlarından birinde bile erkek kedi yok ne yapmam lazım

 57. gunkok dedi ki:

  merhaba, luttfeennn cevap verirseniz cok cokk sevinirim benim 11 aylik erkek british kedim ver en asagi bir aydir kizginlik doneminde ve surekli her yere idrarini puskurtuyor 2-4 hafta surer demisler ama 1ayi geciyor bile.bu ne zaman son bulur baska bir sorun mu var yoksa lutfen yardimci olup sorumu cebaplarsaniz cookk sevinirimm ne yapacagimi bilemiyorum artik

 58. Kadir dedi ki:

  Merhaba buradan yalvarıyorum ben sokak kedilerine sokakta bakıyorum besliyorum hatta veterinere gitmesi gereken kedi olursa götürüyorum baktırıyorum yanı hayvan sağlığı icin para pul umrumda değil ama para ile de bir kedi almak istemiyorum tabiki Scottish fold veya başka bir cins kedi ücretsiz sahiplendirmek isterseniz lütfen bana ulaşın mail adresimi yazıyorum ultraslangs07@hotmail.com

 59. OğuZhan dedi ki:

  Merhabalar benim 10 aylık iki kedim var aynı batımda doğdu kardeşler çifleşmelerinde sakınca olurmu ve dişi kedim kızgınlık döneminde ben görmedim ama ben evde yokken falan çiftleşmiş olabilirler mi yoksa nasıl yapıldığını bilmedikleri için yapamamış olabilirler mi çünkü ikiside birbirisine pek fazla sırnaşmıyorlar

 60. Damla dedi ki:

  Benim de 2 tane siyam kedim var. Birisi dişi birisi erkek . Dişi kediyi 1 aylıkken sahiplendim . Şuan 1 buçuk yaşında . Erkek kediyi ise 8 aylıkken aldım şuan o da 1 yaşını 2 ay geçti . Erkek kedi ile dişi çiftleşiyor ama hamlilelik yok . Ve erkek kedi belli saatlerde çok bağırıyor . Dişi kedimde ses yok . Ve dişi kedim 7 buçuk kilo . Bazı sorduğum insanlar kilodan hamile de kalamıyacagını söyledi . Bi fikriniz varsa dinlerim . Küçük yavrular istiyoruz ?

  • İrem dedi ki:

   Merhabalar ben farklı bir şey sormak istiyorum apartmanda beslediğimiz bir kedimiz var daha küçük hem bedenen hem yaş olarak mahallemizde iki tane çok büyük erkek kediler var asla yalnız bırakmıyorlar ve sürekli çiftleşmek istiyorlar ilk defa böyle kediler gördüm bazen bütün gün kedinin başını bekliyorlar çiftleşme sırasında da sürekli ısırıp boynundaki tüyleri yoluyorlar bugün kedimizin poposunu kanadığını fark ettim sizde bu erkek kedilerin davranışları normal mi sürekli kovuyoruz ama çok arsızlar boş buldukları an geri geliyorlar

 61. Emel dedi ki:

  Merhabalar kedim 5 gün önce doğum yaptı yavrularımızda annemizde iyiler çok şükür emzirme süresi 2 aymı sürüor kızgınlığa tekrar hmn giriormu acaba yavrularından nezaman ayrılıyor

 62. Anonim dedi ki:

  Merhaba erkek kedimiz vardı ve çok fazla miyavlıyordu. En sonda bir kedi bulduk ancak bizim kedi çiftleşmeyi 5-6 kere yapmasına rağmen hala dişi yi rahat bırakmıyorum. Dişi de sürekli acı cığlık atıyor yani bizim anladığımız bu. Yavru olsun istiyoruz sizce erkek kediyi engelliyelim mi? Yoksa biz mi yanlış anladık?

 63. Selma dedi ki:

  Merhaba benimde dişi scottish fold kedim var 3 yaşında şuanda kızgınlık dönemi daha önce bir kere gönderdik erkek evine olmadı bu sefer biz getirdik dün gece fakat hala hirliyor kızımız erkek ısırıyor ensesinden fakat yan dönüyor kızımız ne kadar sürer alışma yada alışır mı? İlk olacak olursa? Teşekkür ederim ?

 64. Ayşe dedi ki:

  Kedim çiftleşti ve 6 güzel yavru doğurdu. Yavruları 3 aylık tan önce ayırdık kediden sahiplendirdik hepsini. Şimdi yine kızgınlık dönemine girdi ve dışarı kaçtı bir gün dışarda kaldı muhtemelen ciftlesmistir tekrar. Hamile olmama olasılığı var mı veya kısırlaştırmak için çok mu geç ?

 65. Fatih özcan ışık dedi ki:

  Bnm kedim iki farklı kediyle ciftlesti yavrularımız hangisine benzer acaba ?

 66. İzem dedi ki:

  Dişi scottish straing kedim 1 yaşında ve hiç kızgınlığa girmedi. Bu normal mi?

 67. Anonim dedi ki:

  Merhaba dişi bir kedim var. 1 kez çiftleştirmek için erkek bir kedinin evine gönderdik ancak başarısız oldu. Şimdi tekrar kızgınlık döneminde ve bu sefer başka bir erkeği kendi evimize getirdik. Kedim çok sinirli ve bağırıyor diğer kediye. Normalde hiç böyle şeyler yapmaz. Araları düzelir mi sizce??

 68. pürlen Aygör dedi ki:

  Merhaba, Scottish fold cinsi dişi kedim var, yeni doğum yaptı ancak tekrar kızgınlık dönemine girdi. İlk çiftlrşmesinde de çok ısrarcı idi, geliştirememiştir kızgınlık dönemini, evin heryerini işemek, sürekli bahçeye kaçmak gibi hareketler gösteriyordu. Sorun şu? Bu cins dişi kedilerin doğum yapma sayılarında bir kısıtlama olmalı mı? Örneğin maksimum 3 kez doğum yapması gerekir gibi bi durum söz konusu mu? Teşekkürler ☺️

 69. Sadegül dedi ki:

  Benim kızım da kızgınlık döneminde ama eş bulduk yanına geldiğinde korkuyor yaklaşmıyor hiç. Siz çaresini nasıl buldunuz acaba ?

 70. Ebru dedi ki:

  Merhabalar acil cevap istiyorum lütfen
  British dişi kedim 9 aylık kızana geldi erkek Scottish kedi getirdik 18aylık ancak 6 gün oldu hala birbirlerine yaklaşmıyorlar ve dişi kedinin kızgınlık belirtileri 2 gündür yok gece çiftleşmiş olabilirler mi ? Sürekli kavga ediyorlar birbirlerini gördükçe hırlayıp tıslıyor dişi kedi

  • Esin dedi ki:

   Biz de çiftleştirmeyi düşünüyoruz, bizim de british kedimiz var erkek. Düşünürmüsünüz çiftleştirmek. Belki bizimkiler birbirine ısınır.

  • Uysal dedi ki:

   Bizde de öyleydi iki üç gün ayrıldılar sonra yine bir araya getirdik bu gün üç dört kez ciftlestulet

 71. Dilara dedi ki:

  Benim sorum sudur. Bir erkek kediye sahibim. Suan 6 aylik. Kisirlastirmak istemiyorum ama aklim cok karisik. Yanina disi kedi alsam ciftlesebilecegi icin koku birakma ihtimali azalir mi? Yoksa evde disi oldugu icin koku birakma artar mi? 2 kedi besleyenlerden destek bekliyorum ?

  • Zaza dedi ki:

   Benim evde 4 kedim var hepsi britischshorthair cinsi 2 erkek 2 dişi ve şu ana kadar çok memnunuz koku püskürtmedi sadece hatun istediğinde miyavlıyor arada hatun yoksa onunla oynayın yorun onu sonra yemek verin uyur ?

 72. Tutku dedi ki:

  Merhaba iyi günler benim dişi kesim var damat bulduk fakat nasıl ilerlemeliyiz erkek mi getirmeli dişiyi mi götürmeliyim ilk defa kedi besledim pek bir bilgim yok yardımcı olur musunuz?

 73. Mete dedi ki:

  Merhaba arkadaslar 1 yasinda siyam kedim var british short.iile ciftlestirilebilirmiyim problem olurmu

 74. Cemile dedi ki:

  Merhabalar benim yaklaşık 7-8 aylık bir tekir dişi kedim var. Sokaktan sahiplenmistim.
  Birgün kapının önünde guzel bir erkek kedi buldum oda sarman. Eve aldım. Yaklaşık 1 haftalık kavga ve kıskanma sürecinden sonra dişi kedim kızgınlığa girdi çiftleşme gerceklesti. Ama erkek kedi biraz küçük 5-6 aylık gibi pek bilemiyor galiba öyle gözlemledim ama cok ısırıyor beni de severken ısırıyor disiyi de yuzunu falan hep isirip patiliyor tekmeliyor hep kontrol ediyorum bi zarar vermemis ama bu zararli bi durum mudur disiye zarar verir mi ne yapmam gerek ?

 75. Cemile dedi ki:

  Merhabalar benim 7-8 aylık bir tekir dişi kedim var. Sokaktan sahiplenmistim. Daha sonra evimin bahçesinde bir de sarman cinsi erkek kedi buldum. Eve aldım. Oda yaklaşık 5-6 aylık. 1 haftalık kavga ve kıskanma sürecinden sonra çiftleşme gerçekleşti. Ama erkek küçük olduğu için midir bilmem pek bilemiyor gibi. Erkek kedim cok ısırıyor dişiyi yüzünü boynunu ısırıyor patiliyor tekmeliyor ayni zamanda severken beni de cok ısırıyor. Gözlemledim zarar vermemiş ama endişeliyim. Zararı olur mu dişiye ne yapmalıyım ?

 76. Busra nur dedi ki:

  Merhaba benim 4 aylık ve çiftleşme pozisyonu alıp mrrrlıyor nedenini biliyormusunuz ?

 77. Beyza dedi ki:

  Merhaba evimize 11 aylık bir dişi scottish aldık bizim oğlumuzda brittish ancak dişi hep erkek kediye homurdanıyor tıslıyor. Daha bir gün oldu ilerde bu durum değişir mi ? Dişi kedi kızgınlıkta erkek kedi de öyle

 78. doğan dedi ki:

  6 aylık kedim bir kediyle çiftleşti ama yavru istemiyoruz hemen 1 kediyle hamile kalırmı acaba 5 10 dk dışardaydı o sırada çiftleştiklerini gördüm hemen ayırdım acaba hamilemidir ve hamileyse hamileliği sonlandırabilirmiyiz acaba

 79. Esra dedi ki:

  Schotish straight dik kulak oğlum var 9 aylık yanına çiftleşmesi için schottish fold küçük kulaklı 10 aylık bir dişi getirdiler ilk 2 gün normal çiftleşme haraketleri falan oldu ama dişi kedi hala kızgınlık haraketleri yapıyor 5 gündür bu normalmi çünkü artık oğlum yaklaşmak istemiyor

  • Sümeyye dedi ki:

   Bende bu konuda sorun yaşıyorum baya çiftleşme oldu ama hala ciftlesmek istiyor dişi kedim….

 80. Sümeyye dedi ki:

  Benim dişi kedim 7 gündür ciftlesti ve hala ciftlesmek istiyor çok uzun bir süre ciftlesti ve anlamıyorum neden hala kızgınlıkta??? Lütfen yardımcı olabilir misiniz? Bunun sonucunda hamile kalır mı

 81. Ayşe dedi ki:

  7 aylık dişi kedim var kızgınlık dönemine girdi çiftleştirtik fakat ben korkuyorum birşey olur mu acaba

 82. Emre dedi ki:

  British shorthair disi kedim var. 2 hafta once kizginliga girdi ve ciftlesti. Bugun yeniden kizginliga girdi ve suan tekrar ciftlestigini gordum. Neden boyle bir olmus olabilir? Daha once ki ciftlesmede hamile kalmadigi icin mi ? Ve dogum icin son ciftlesmeyimi esas almam gerekiyor ?

 83. beyza dedi ki:

  merhabalar ben british sorthair kediye sahibim kızgınlığa girdiğine dair tepkiler veriyor lakin çiftleşmiyor her imkanı sunuyoruz . Her şeye rağmen örtüllerle kendini tatmin ediyor ama eve gelen dişi kediler mağdur durumda kalıyor ne yapmalıyız kedimizde bir anormallik mi var ? Ha birde evimize gelen dişi kedi o da kızgınlıkta ve yemek yem iyor tamı tamına 3 gün oldu ne malt ne vitamin ne de mama çeşitleri yediremiyoruz .

 84. ceren dedi ki:

  merhaba benim kedim dişi ve 9 aylık 2. kez kızgınlık dönemine girdi evden kaçtı bir kez zor bulduk ne yapmalıyım çiftleştirmek için bir kedi mi aramalıyım?

 85. Burci dedi ki:

  Merhaba
  British erkek kedim için evimize scotish dişi eş getirdik . 4 gün oldu birbirleriyle kavga eder gibi uğraşıyorlar , dişi kedi kızgınlıkla koklaşmalar da var ama kedim tecrübesiz çiftleşme olmadı henüz . Bu durum normal midir ? Tavsiyeniz var mıdır?

 86. Erdem dedi ki:

  Merhaba benim 2 tane kedim var biri dişi biri erkek
  Erkek olan 1 yaşında dişi olan 7 aylık fakat dişi kedi kızgınlık dönemine girmedi erkek olan ise sürekli çiftleşmek istiyo ve dişisini çok zorluyo kavga ediyorlar kendi kızım gibi gördüğüm için üzülüyorum tavsiyeniz varmı acaba ne yapmalıyım

 87. Sibel dedi ki:

  Dişi kedinin erkek kedinin evine gitme mantığı çok saçma benim kedim cins kedi ve erkek kedi evine gittiği zaman strese giriyor ve çiftleşmiyor o yüzden erkek kedinin Dişi kedinin yanına gelmesi ni istiyoruz ,erkek kedi geldigindede gayet güzel Dişi kediyle çiftleşiyor …

 88. Aleyna dedi ki:

  Merhabalar benim ragdoll kedim var dişi 1 yaşında cok bağırıyordu evin içinde kuzeniminde british kedisi vardi 1 yaşında bize getirdi ve gelirgelmez ciflestiler 2 gün boyunca 14 defa ciflestiler 2 gun sonra gitti ve gene bağırıyor ne yapmam gerekiyor gene kızgınlık devam ediyor acaba hamile kalmısmidir yada bu kızgınlığın devamı sebebi nedir? Yardımcı olursanız teşekkür ederim

 89. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar iyi günler kedimi ciftlestirdim 4 gün felan 5 6 defa ciftlesme gerceklesti 5 inci gün eve getirdim hala kızana geliyor bu normalmı kızana geliyorsa hamile kalma olasılıgı düşükmü daha öncesinde 3 günde kalmıstı 3 4 kez ciftlesti 7 yavrumuz oldu suan ciftlesmesine ragmen kızana gelmesine anlam veremedim cevap veririsenin sevinirim

 90. Beyza dedi ki:

  Merhabalar benim dişi eşimin ise erkek kedisi var evlendiğimizden bu yana birbirlerine alışmaları 2 ay sürdü ve ilk kez çiftleşiyorlar. Fakat çiftleşme süreci neredeyse 2 aydır sürüyor. Bu durum sağlıklı mı?

 91. Didem dedi ki:

  Merhaba kedilerim 4 gündür sürekli olarak çiftleşiyorlar sebebi nedir bildiğim kadarıyla bu kadar uzun olmamalı sanırım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir