MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Evi

Kedi Evi Yapımı

Sevimli dostlarımızdan birisi de kuşkusuz kediler! Özellikle soğuk kış günlerinin yaklaştığı günlerde onlara sıcak bir yuva yapmak ve kazandırmak temel görevlerimiz arasında! Hem evimizde baktığımız kedi hem de dışarıda hayatını sürdüren kediler için güzel bir kedi evi inşa edebilir ve üşümelerine engel olabilirsiniz.

Bunun için aslında evimizde bulunan ve kullanmadığımız birçok eşya ile de kedi evi yapmayı başarabiliriz. Sizlere bu yazımızda kısa yoldan ve etkili bir şekilde nasıl kedi evi yapabileceğinize dair bilgiler paylaşmak istiyoruz. Böylece sokaktaki dostlarımız için kış aylarını daha rahat geçirmelerini sağlabilirsiniz. Peki, hızlı bir şekilde hem korunaklı hem de dayanıklı kedi evini yapmamız için neler gereklidir. Şimdi gelin kedi evi yapımına başlayalım.

Karton Koliden Kedi Evi İçin Gerekli Malzemeler

İlk olarak tercihen kalın ve güçlü bir karton koli kutularından tedarik etmeniz gerekli. Bu kutuları etrafınızdaki marketlerden veya kullanmadığınız eşya kutularını kullanarak bulabilirsiniz. Yapacağımız evin içinde kedinin zemin üzerinde daha rahat etmesini sağlamak adına yastık, minder ve benzeri eşyalardan bir tanesini kullanmanız gerekir. Yumuşak yüzey aynı zamanda daha sıcak kalmalarını sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta evin alt yüzenin doğrudan yerle temas etmesi durumunda kedi evinin zarar görmesi ve içeriye ıslaklık almasıdır. Bunun için evi bir platform üzerine koymanız veya evim altına destekleyici ayaklar koymanızda fayda var.

Evin dışının kış şartlarında zarar görmemesi, ıslanmaması ve deformasyona uğramaması için koli üzerine monte edeceğimiz çöp poşeti yararlı olacaktır. Fakat mümkünse dışını yapı marketlerden tedarik edebileceğiniz straforla (köpük) kaplarsanız mükemmel olur çünkü soğuk hava şartlarında yalıtımla bir kedi evi en ideal olanıdır. Ancak bu malzemeyi bulamazsanız karton kutu ve çöp poşeti arasında eski bir t-shirt, çarşaf gibi malzemelerin kullanılması da koliye geçecek suların ve soğuk havanın önüne geçebilir; etkisini azaltır.

Uzun dönem kullanılabilir nitelikte bir kedi evi için bu eşyaları birbirine tutturacağımız zımba makinesi veya etkili bir yapıştırıcı, makas ya da bıçak gibi kesici bir el aletini de bulundurmak gerekecektir.

Kedi Evi

Kedi Evinin Yapılışı

İlk olarak kolinin köşelerini zımba yardımı ile güçlendiriyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra koliyi zemin üzerine yatay ya da dikey olarak koyuyor ve sahip olduğumuz kesici alet ile kutunun tam ortasında kedinin giriş yapabilmesi için bir kapı açıyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra eski t-shirtler veya kullanılmayan çarşaf ya da bez parçalarını kolinin üzerine sarıp sarmalıyoruz. Eğer yakalı bir tshirt kullanıyorsanız bu kısmının açtığımız kapının oraya gelmesine dikkat edebilirsiniz. Koli içerisine koyacağımız yastık ya da minderi kutunun sağ ya da sol köşelerinden bir tanesini tercih ederek yerleştiriyoruz. Dilerseniz zımba ile tutturma ya da yapıştırarak sabit bir hale getirmeyi de seçebilirsiniz. Kutu içerisinde olmasına rağmen olası yağış ve hava koşullarını göze alarak dilerseniz bir poşete geçirip bu şekilde koyabilmeyi de düşünebilirsiniz.

Kedi Evi

Kedi evi için en önemli olan konu zemin üzerindeki sağlamlığıdır. Dolayısı ile her yönden gelebilecek şiddetli rüzgar, yağmur ya da yağmur suyuna karşı evin sağlam durmasını sağlamanız gerekir. Bunun için evin köşelerine veya dışarıdan destek verecek şekilde taşlar koyabilir, ayrıca kedi evinizin alttan su almaması ve ıslanmaması için taşlardan platform yapabilirsiniz.

İşin en son kısmı ise çöp poşetini koli üzerine geçirmiş olduğumuz tshirt üzerine giydirmektir. Birkaç çöp poşetini de peşi sıra geçirebilirsiniz. Bunu da yaptıktan sonra geriye kalan iş zımba ile poşeti hem tshirt hem de kutuya sabitlemektir. Bütün bunlar bittikten sonra artık evimiz hazır.

Kutunun içine yemek ve su kabı da koyarak kedimizin kış zamanlarında kendini en iyi şekilde muhafaza etmesini ve yaşamını sürdürmesini sağlayabilirsiniz. Kedi evi temelini oluşturacak kutu yerine dilerseniz farklı geometrik şekillerde plastik kutu ya da kova kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Ağaçtan Kedi Evi Yapımı

Çok daha dayanıklı bir kedi evi olsun istiyorsanız o zaman ağaçtan yapılabilen evlere göz atabilirsiniz. Temel olarak kutu ev ile aynı içeriğe sahip olan evin tek farkı mukavemeti daha yüksek olan ağaç zemin üzerine inşa edilmiş olmasıdır. Çok daha uzun ömürlü olması nedeni ile tercih edilebilir. Birkaç düz ağaç ya da odun parçasını çivi ile çakabilir ve kedinin yaşayacağı büyüklükte bir hale getirebilirsiniz. Yine üzerine çöp poşeti, t-shirt geçirebilir ve daha muhafaza edilen kedi evi olmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi Evi

Oldukça pratik olan bu ev ile onların çok daha sağlıklı hayat sürmelerine vesile olma mutluluğunu da yaşayabilirsiniz. Dilerseniz sizlere ilham kaynağı olması için farklı modeller ile daha önce yapılmış olan kedi evi görsellerine de bakabilirsiniz. Siz de malzemelerinizi hazırlayın ve dakikalar içerisinde harika bir kedi evinin mimarı olmayı başarın. Sokaktaki minnoşların soğuktan etkilenmemesini sağlayın!

Kedi Evi

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedi Evi Yapımı için 2 Yorum Var!

  1. Seyhan dedi ki:

    Muhteşemsiniz

  2. Ebrar dedi ki:

    Deniycem kesinlikle dışarıdaki küçük yavrularima. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.