MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Muhabbet Kuşu ve Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Muhabbet Kuşu ve Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Muhabbet kuşları küçük boyutları, parlak renkleri, cıvıldamaları ve güzellikleri ile tüm dünyaca bilinen evcil kuşlardandır. Ayrıca dostlukları, mutlulukları ve zekaları ile de tanınırlar. Muhabbet kuşlarının ana vatanı Avustralya’dır. Papağanlarla aynı aileden gelen bu sevimli dostlarımız farklı boyutlara, çeşitli renk ve desenlere sahiptirler. Bugün muhabbet kuşları hakkında daha ilginç özellikler ve eğlenceli bilgileri anlatacağız.

1. Doğada birçok muhabbet kuşu türü vardır

Herhalde evlerde evcil bir kuş beslemek istesek aklımıza ilk gelen tür Muhabbet Kuşu olacaktır. Şu anda, bilinen yaklaşık 16 çeşit muhabbet kuşu vardır. Mavi ve yeşil olmak üzere iki gruba ayrılırlar.

Evcil hayvan olarak sahip olabileceğiniz en yaygın türler şunlardır: Açık Yeşil Muhabbet Kuşları, Albino Muhabbet Kuşu, Lutino Muhabbet Kuşu, Gri Muhabbet Kuşları, Pakistan Muhabbet Kuşu, Jumbo Muhabbet Kuşu, Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

2. Ömürleri Gösterdiğiniz İlgi ile Doğru Oranda Artar

Bir muhabbet kuşunun ortalama yaşam süresi 6 la 10 yıl arasındadır. Tabi bu süre bazı cinsler için farklılıklar gösterebilir ancak onlara sağlıklı yaşam koşulları sağladığımızda 15 yıla kadar bizlerle birlikte yaşayabilirler.

3. Beden Kullanmayı Severler

Muhabbet kuşları güzel şarkı söylerler hatta iyi bir eğitimle kelime bile öğrenebilirler. Ayrıca duygularını ifade etmek ve bizlerle iletişim kurmak için beden dillerini kullanırlar. Muhabbet kuşlarının beden dili karmaşık ve çeşitlidir.

İşte en yaygın olanlardan bazıları:

Kanatları açıksa: Bir muhabbet kuşunun kanatları açıksa bunu birkaç farklı şekilde yorumlanabilir ama en yaygını evimiz sıcaksa, soğumaya çalışmasıdır.

Daldan dala atlıyorsa: Kafeslerindeki dalların veya çubuklar arasında zıplıyorsa bu muhabbet kuşumuzun mutlu olduğu anlamına gelir. Zıplama hareketi, muhabbet kuşlarının orada bulunmaktan mutlu hissettiklerinin harika bir işaretidir.

Tek ayak üstünde durmak: Bu davranış çoğu Muhabbet Kuşunda yaygındır ve gevşeme yani uyku haline geçtikleri anlamına gelir.

Bir yöne doğru tüylerini ve kanatlarını kaldırırsa: Dişi muhabbet kuşları çiftleşme mevsiminde bu hareketi yapmaktadırlar.

Tüyler vücutlarına yapışık bir şekilde duruyorsa: Muhabbet kuşumuz bu hareketi yapıyorsa, etrafındaki bir durumdan veya bir şeyden korktuğu veya rahatsız olduğu anlamına gelir.

Tüy temizleme: Muhabbet kuşları tüylerini ve vücutlarını temizlemeyi severler. Muhabbet kuşumuz bunu her gün saatlerce harcıyorsa, bu harika bir işarettir. Bu hareket kendilerini rahat ve güvenli hissettikleri anlamına gelir.

Sessizlik ve hareketsizliğinde: Sessizlik ve hareketsizlik genellikle kötü işaretlerdir. Sağlıklı muhabbet kuşları genellikle aktif ve mutlu olurlar. Eğer şarkı söylemiyor, zıplamıyor, hareket etmiyor ya da yemek yemiyorlarsa hasta olabilirler. Ayrıca korktukları için de “sessiz” veya hareketsiz olabilirler.

Muhabbet Kuşu ve Hakkında Bilmemiz Gerekenler

4. Tek Eşlidirler ve Stabil Bir İlişkileri Vardır

Muhabbet kuşları hakkında eğlenceli gerçeklerden biri de tek eşli olmalarıdır. Bu durum istikrarlı ve ömür boyu ilişkiler kurdukları anlamına gelir. Yeni bir ilişkiye ancak eşleri ölürlerse başlarlar. Ancak birçok muhabbet kuşu, bir eşin ölümünden sonra yoğun kederli bir dönemden geçerler.

Yani, eğer evinizde beselemek için karar verdiyseniz bir yerine iki muhabbet kuşu sahiplenmek en iyisidir. Tek bir muhabbet kuşu tek başına çok yalnız hissedecektir. Etraflarında türlerinin başka üyeleri olduğunda daha iyi gelişir ve daha mutlu yaşarlar.

Üreme ile ilgili olarak, yumurtalarını sadece onlara bir yuva verirseniz kuluçkada tutarlar ve yavrularını yumurtadan çıkarırlar.

5. Bizimle Aynı Hastalıklara Yakalanabilirler

Muhabbet kuşları çok hassastır ve uygun bir bakıma sahip olmazlarsa çok kolay hastalanabilirler. Aslında, insanlarında sahip olduğu birçok hastalığa maruz kalabilirler. Astım, diyabet, depresyon, bronşit ve anemi gibi hastalıklar hem insanlarda hem de muhabbet kuşlarında olabilir. Bu durum muhabbet kuşlarının aynı hastalıkları insanlara aktarabileceği anlamına gelmediğinden endişelenmeye gerek yoktur.

Muhabbet Kuşu ve Hakkında Bilmemiz Gerekenler

6. Diğer Papağanlardan Daha İyi Konuşma Yeteneğine Sahiptirler

Muhabbet kuşunun veya bir papağanın “konuşmayı” öğreneceğinin garantisi yoktur. Bununla birlikte, muhabbet kuşları kesinlikle bunun için bir ustalığa sahiptir ve çoğu zaman macaws ve kakadu gibi daha büyük papağan türlerinden daha büyük netlikte ve daha geniş kelime dağarcığıyla konuşurlar.

Sesleri küçük ve anlaşılmaz gibi duyulsa da muhabbet kuşları insan sözcüklerini ve cümlelerini taklit ederek uygun bağlamda kullanmak için etkileyici bir yeteneğe sahiptirler. Evimizde bu yeteneği ortaya çıkarmak için onunla çeşitli alıştırmalar yapabilir ve güzel zaman geçirebilirsiniz.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir