MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Bir muhabbet kuşunun tırnakları düzenli aralıklarla kesilmediği sürece çok kısa bir sürede kontrolden çıkabilir. Eğer muhabbet kuşunuzun tırnakları olması gerekenden daha fazla uzarsa, aşağıya doğru kıvrılarak büyümeye başlar, bu da tırnakların zaman içerisinde kuşun ayaklarına doğru batmasına sebebiyet verebilir. Tabii ki böyle bir durumun muhabbet kuşunuz için ciddi ağrı ve acı anlamına geldiğini söylememize gerek yok. Tam olarak bu yüzdendir ki muhabbet kuşu tırnak kesme prosedürleri kesinlikle kuşunuzun sağlığı ve iyiliği için fazlasıyla önem taşıyan süreçlerdir. Kimisi muhabbet kuşunun tırnaklarını kestirmek için profesyonellerden yardım almayı yeğleyerek onu veterinere götürürken kimisi bunu en az profesyoneller kadar etkili bir biçimde kendisi yapmayı öğrenmiştir. Eğer siz de ikinci gruba dahil olmak istiyor ve muhabbet kuşunuzun tırnaklarını kendiniz kesmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Muhabbet kuşu tırnakları nasıl kesilir, gelin hep birlikte öğrenelim.

Neye İhtiyacınız Olacak?

  1. Havlu: Muhabbet kuşunuzu sabit bir şekilde elinizde tutmak ve kaçmasını önlemek için onu öncelikle bir havluya sarmanız gerekecek. Böylece hem kendisi daha sakin kalacak, hem de sizi ısırma olasılığı azalacaktır.
  2. Tırnak makası: Eğer hali hazırda elinizin altında hayvanlara özel bir tırnak makası yoksa, herhangi bir petshoptan kolayca edinmeniz mümkün. Online olarak satın alacağınız muhabbet kuşu tırnak makasları ise çok daha bütçe dostudur, belirtmiş olalım.
  3. Yardımcı bir kişi: Her ne kadar bu işi yapmak için iki kişiye ihtiyaç olmasa da siz muhabbet kuşunuzun tırnaklarını keserken yanınızda birinin olması ister istemez sizde pozitif bir etki bırakacaktır. Bununla birlikte eğer aşırı hareketli ve agresif bir muhabbet kuşuna sahipseniz bu işlem sırasında mutlaka bir başkasından destek almanız şart.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesme

Muhabbet Kuşunun Tırnakları Nasıl Kesilir?

Adım 1

Muhabbet kuşunun tırnaklarını kesmeye geçmeden önce onu havlu üzerinde tabiri caizse “kitlemeniz” gerekiyor. Bunu yapmak için havluyu pürüzsüz bir yüzeye yayın ve muhabbet kuşunuzu havlunun üzerine yerleştirin. Adeta bir dürüm sarar gibi havluya sardığınız muhabbet kuşunuzun sadece ayaklarının havlunun dışında kaldığından emin olun. Siz bu işlemi yaparken kendisi büyük bir ihtimalle bolca ötecek ve ciyaklayacaktır. Bu, onun canını yakıyor olduğunuz anlamına gelmiyor; sadece kendi kontrolü dışında zapt edilmekten hoşlanmadığı için muhabbet kuşunuz memnuniyetsizliğini dile getiriyor diyebiliriz.

Adım 2

Şimdi sıra tırnakları kesmeye geldi. Her bir tırnağı tek tek kesmeden önce muhabbet kuşunuzun ayaklarını iyice gözlemlemenizde fayda var. Bu şekilde ayaktan geçen damarları tespit edebilir ve onlardan uzak durmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Damarları tespit etmek ise çok kolay; ayak derisinin üzerinden geçen hafif kırmızı şeritler, ayak damarlarını işaret ediyor.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesme

Muhabbet kuşunuzun tırnağının ucunu, tırnak makasının içerisine yerleştirin ve makasın tutacaklarını yavaşça birleştirin. Bu süreç boyunca muhabbet kuşunuz korkabilir ve çırpınabilir; ancak tırnak kesme işleminin ona bir gram bile acı vermediğini aklınızdan çıkarmayın.

Muhabbet Kuşumun Damarlarından Birini Kesersem Ne Yapmalıyım?

Öncelikle kesinlikle panik yapmayın. Muhabbet kuşunuzun canı çok az acımış olsa bile bu anlık bir acı olacaktır ve kanama başladığı andan itibaren duracaktır. Avcunuzun içine bir miktar bebek pudrası serpin ve kanayan tırnağı pudranın içine bandırın. Pudra kanamayı çok kısa bir sürede durduracak ve muhabbet kuşunuzun keyfini anında yerine getirecektir.

Adım 3

Her bir tırnağı özenle kestikten sonra işiniz bitti sayılır. Bu adımda tek yapmanız gereken muhabbet kuşunuzu nazik ve sakin bir biçimde elinizden bırakarak dilediği yere gitmesine izin vermek. Yaşadığı stresten kurtulmak için ilk etapta hızlıca nefes alacağını fark edeceksiniz; merak etmeyin, özgür olduğunu anladıktan kısa bir süre sonra nefesi ve tabii ki tavırları olağan haline dönecektir; siz de o sevimli ve uysal muhabbet kuşunuza göz açıp kapayıncaya kadar geri kavuşacaksınız. Bol şans!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi için 1 Yorum Var!

  1. Dilek says:

    Merhaba önerdiğiniz bir tırnak makası markası mevcutmudur ? Kuşumun tırnakları çok uzadı kesmek istiyorum çünkü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *