MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Yavru Ördek Cinsiyet Ayrımı

Yavru Ördek Cinsiyet Ayrımı

Eğer bir yavru ördek sahiplendiyseniz ya da hali hazırda beslendiğiniz ördeğiniz bir yavru doğurduysa, yavru ördeğin cinsiyetini öğrenmek isteyeceksinizdir. Yavru ördek cinsiyet ayrımı yapmanın birden fazla yolu, daha doğrusu tam olarak 4 farklı metodu vardır. Bunları dış görünüş, çıkardığı ses, iç anatomisi ve davranışları olarak kategorize etmek mümkündür. Eğer yavru ördeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

Yavru Ördeğin Fiziksel Görünümü

Pek çok ördek türünde erkek ördeklerin daha renkli tüyleri ve gagaları vardır. Öte yandan yavru dişi ördeklerin hem tüyleri hem de gagaları erkeklere oranla daha soluk renklerdedir. Örneğin erkek yeşilbaş ördeklerinin kafaları çok daha parlak bir yeşil, gagaları neredeyse hardala kaçan canlılıkta bir sarı ve vücutları da kahverenginin doygun bir tonundandır. Dişi yeşilbaşların ise gagaları turuncu-kahverengi arası bir toprak tonundandır, vücutları ise genel olarak soluk kahverengidir. Erkek yeşilbaşların beyaz tüylü bir kuyruğu ve siyah kuyruk ucu bulunurken dişi yeşilbaş ördeklerde böyle bir renk zıtlığı bulunmamaktadır. Türden türe olmak üzere yavru ördeklerin sahip oldukları renk kombinasyonlarına göre cinsiyetlerini ayırmak mümkündür.

Yavru Ördeğin Çıkardığı Sesler

Yavru Ördek Cinsiyet Ayrımı

Kadınların her zaman erkeklerden daha fazla konuştuğunu ve gün içerisinde ok daha fazla kelime sarf ettiklerini zaten bilimsel araştırmalardan biliyoruz. Ancak aynı durumun ördekler aleminde de geçerli olduğu öğrenmek oldukça şaşırtıcı bir durum. Dişi ördekler tek seferde en az 2-10 kez vaklarken erkek ördekler çok en fazla 1-2 kere vaklamayı tercih eder. Bununla birlikte dişilerin vaklamaları gür ve yüksek sesli iken erkeklerinki çok daha tiz, sessiz ve derindir. Burada da vaklamaların türü, uzunluğu, ses derinliği ve tizliği, ördek türünden türüne değişkenlik gösterebilir.

Yavru Ördeğin Anatomisi

Bir yavru ördeğin cinsel organını tespit etmek için ördek yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçilerin özel bir tekniği vardır. Bu teknik, yavru ördek 12 günlük olduğunda uygulanabilen bir cinsiyet belirleme tekniğidir. Bunu yapmak için yavru ördeği ters tutmalı, baş parmağınız ve işaret parmağınızı kullanarak kuyruğunun altındaki bölgeyi açığa çıkarmalısınız. Dişi ördeklerin bariz bir şekilde görülen, koni şekilde bir cinsel organı bulunmaktadır. Erkek ördeklerin organı ise daha uzun, daha küçük ve daha noktasaldır. Bununla birlikte erkek ördeğin cinsel organı dişininkinden daha büyük olacaktır. Organını açığa çıkardığınız andan itibaren erkek ördeğin anatomik bölümünün gözle görünür hale gelmesi için birkaç saniye beklemeniz gerekebilir.

Yavru Ördek Cinsiyet Ayrımı

Yavru Ördeklerde Davranışsal Farklılıklar

Erkek yavru ördeklerin hem kendi içinde pek çok farklı türü, hem de onları dişi ördeklerden ayıran pek çok spesifik davranışsal özelliği bulunmaktadır. Erkek yeşilbaşlar, dişilere kafalarını bir yandan diğer yana oynatarak kur yapar ve bunu yaparken kanatlarını çırparak omuzlarının arkasından bakarlar. Başka bir erkek ördek ile karşı karşıya geldikleri zaman erkek yeşilbaş ördek, açık gagası ve hızlı kovalama taktiği ile karşısındaki ördeği tehdit etmeye başlar. Bu ve bunun gibi daha pek çok ataerkil davranış, erkek ördeklerin dişi ördeklerden ayrışmasında kullanılabilecek özellikler arasındadır.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir