MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Güvercin Nasıl Uçurulur

Güvercin Nasıl Uçurulur?

Yavru Ördek Cinsiyet Ayrımı

Yavru Ördek Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet Kuşları Yumurtlama Süreci & Hazırlığı

Muhabbet Kuşları Yumurtlama Süreci & Hazırlığı

Pek çok muhabbet kuşu sahibi, muhabbet kuşlarını yumurtlama konusunda isteksiz olabiliyor ya da yetersiz kalabiliyor. Bununla birlikte muhabbet kuşlarının yumurtlama sürecinde, hazırlığında ve sonrasında yüzde yüz destek sağlamayı isteyen muhabbet kuşu sahibi de bir o kadar fazla. Doğru malzemeler verildiğinde ve doğru ortam oluşturulduğunda muhabbet kuşları çok kolay bir şekilde çiftleşebilir ve yumurtlamaya başlayabilir. Önemli olan, sahipleri olarak onlara doğru çevresel ortamları sağlamak ve yumurtlama dönemini rahat geçirmelerine vesile olmaktır.

Bir sürüde yer alan muhabbet kuşları içgüdüsel olarak çiftler halinde gezer ve çiftleşirler. Buna rağmen birden fazla muhabbet kuşuna sahip olan kuşseverler bazen kuşlarının çiftleşmesini sağlamakta başarısız olabiliyor. Eğer iki muhabbet kuşunuz çiftleşme konusunda isteksiz davranıyorsa, bunu yeni bir eşleşme yapma işareti olarak almanız mümkün. Öte yandan çiftleşme konusunda bir hayli hevesli bir çift muhabbet kuşunuz varsa ve dişi kuş yumurtlama sürecine girdiyse, ilerleyen dönemde bu rehberin size sunduklarına ihtiyacınız olacaktır. Muhabbet kuşları yumurtlama süreci ve muhabbet kuşu yumurtlama hazırlıkları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda derledik.

Muhabbet Kuşları Yumurtlama Süreci & Hazırlığı

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Çiftleşir?

Vahşi doğadaki muhabbet kuşları, ıslak bahar ve yaz aylarında çiftleşmeyi tercih eder. Bununla birlikte kendilerini çiftleşmeye hazır hissetmeleri için uzun gündüzlere ihtiyaç duyarlar. Eğer bir çift muhabbet kuşuna sahipseniz ve onların çiftleşmesi için uygun ortamı sağlamak istiyorsanız, bu kullanım için uygun olan yapay ışıktan faydalanabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının sağlıklı bir çift olabilmeleri için en az 12 saatlik gün ışığına ihtiyacı vardır.

Yumurtlama öncesi çiftleşme süreci hakkında çokça merak edilen bir diğer soru da muhabbet kuşlarının çiftleşme yaşıdır. Bir muhabbet kuşu 6 aylık olduktan sonra fiziksel olarak çiftleşmeye hazır hale gelmektedir. Bununla birlikte vahşi doğada yetişmeyen evcil muhabbet kuşlarının 10 aylık olana kadar çiftleşmesine izin verilmemelidir. Bunun sebebi, genç bir muhabbet kuşunun iyi bir ebeveyn olma konusunda başarısız olabilme riski taşımasıdır.

Muhabbet Kuşumun Hamile Olduğunu Nasıl Anlarım?

Muhabbet Kuşları Yumurtlama Süreci & Hazırlığı

Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi muhabbet kuşunun hamile olup olmadığını anlamanın birden fazla yolu vardır. İşte hamile bir muhabbet kuşunun hamile olduğuna dair gösterdiği ilk belirtiler:

  • Kilo alımı: Normal şartlar altında muhabbet kuşunuz hamile kaldığında bunu fiziksel olarak görmeniz mümkün değildir; yani aldığı kilolar fiziksel görünümüne yansımaz. Bununla birlikte hamile bir muhabbet kuşu genellikle normal kilosundan birkaç gram daha ağır çıkacaktır.
  • Fiziksel görünümü: Her ne kadar fiziksel olarak bariz değişiklikler göstermese de hamile bir muhabbet kuşunun bir miktar daha şişkin görünmesi muhtemeldir.
  • Davranışları: Muhabbet kuşları tek seferde bir yumurta oluşturdukları için içerisinde yumurta olmasına rağmen kafeste zıplayabilir, uçabilir ve rahatlıkla atlayabilir. Buna ek olarak hamile kalmış dişi muhabbet kuşunuzda davranışsal olarak fark edeceğiniz ilk belirti, daha sessiz ve sakin bir ruh haline bürünüyor olmasıdır. Yine davranış açısından hamile bir muhabbet kuşunun gösterdiği bir diğer belirti de, kafeste yer alan yumurtlama yuvasını sürekli olarak temizliyor ve didikliyor olmasıdır. Yumurtlama sürecine yaklaştıkça kuşunuz sürekli olarak kafesin içerisinde tekrar eden düzenlerle hareket edebilir ya da kendini tamamen yuvaya kapatabilir.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama & Kuluçka Dönemi

Yetişkin bir dişi muhabbet kuşu, bir senede yaklaşık 1-2 defa kuluçkaya yatar. Kuluçka dönemi ortalama 20 gün sürmektedir. Dişi kuş kuluçka dönemindeyken erkek muhabbet kuşu onun beslenmesinden ve bakımından sorumludur. Bu dönemde muhabbet kuşu sahibi olarak kuşlarınızı, özellikle de hamile olan dişi kuşunuzu çok iyi gözlemliyor olmanız gerekir. Onu strese sokacak davranış ve olaylardan uzak tutmanız gerektiği gibi ona rahatsızlık vermeyecek, sakin ve huzurlu bir ortam yaratıyor olmanız çok önemlidir. Aksi şartlar oluştuğunda muhabbet kuşunun riskli bir yumurtlama dönemi geçirmesi ve ölümüne dahi yol açacak ciddi sağlık riskleri ile karşı karşıya kalması muhtemeldir.

Kuluçka döneminde yuva kontrolü yapıyor olmanız çok önemlidir. Yuvayı kontrol ederken anne kuşun kafesin içinde olmamasına dikkat etmelisiniz, aksi halde sizi bölgesel bir tehdit olarak algılayarak daha fazla strese girebilir. Yuva kontrolü yaparken bunu hızlıca yapmaya ve zaruri hijyenin sağlandığına emin olmaya bakın.

Yumurtlama süreci tamamlandıktan sonra yumurtalardan çıkan yavrular ile karşılaşacaksınız. Yavrular, ilk çıktıklarında tüysüz olarak çıkarlar ve gözleri kapalıdır. Annenin etrafında ısınarak geçirdikleri ilk günlerini kursak sütü denen anne sütü ile beslenerek geçirirler. Bazı yavruların ilk birkaç gün içerisinde ölme riski bulunmaktadır; bu sanıldığından da daha olağan bir durumdur ve panik yaratacak bir olay değildir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ölen yavrunun en seri biçimde yuvadan ve kafesten uzaklaştırılmasıdır.

Muhabbet Kuşları Yumurtlama Süreci & Hazırlığı

Unutmayın; doğru koşullar ve ortam sağlandığı sürece muhabbet kuşlarınızın sağlıklı ve zinde yavrulara kavuşmasını sağlamanız mümkündür. Peki muhabbet kuşları nasıl konuşturulur? Onun için de sizi şuraya alalım 🙂

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Muhabbet Kuşları Yumurtlama Süreci & Hazırlığı için 2 Yorum Var!

  1. İsimsiz kisi dedi ki:

    Muhabbet kuşuna kuluçkalik aldik icine talas koymak lazimmis diye duydum koymassak bi sey olur mu bi de yavru 0-6 aylik disi muhabbet kusu yavrular mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir