fbpx MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpek Kulak Bakımı ve Temizliği

Köpek Kulak Bakımı ve Temizliği

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Bit ve Pire Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Bit ve Pire Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpek sahiplerine yaz aylarıyla ilgili korkulu rüyalarının ne olduğunu sorsalar, büyük bir ihtimalle verecekleri ilk cevap bitlenme ve pirelenme olurdu. Bu minik siyah yaratıklar, 18-25 derecelik sıcaklıkları ve yüzde 75-85 arası nem oranlarını tercih ederler. Bir köpeğin vücudu ise tam olarak bu şartları karşılayan koşullardan ibarettir. Köpekler, çoğunlukla pireli ya da bitli olan başka hayvanlarla temasa geçerek pire kapar ve hastalanırlar. Pireler, ufak fakat güçlü bacakları sayesinde bir kurbandan başka kurbana milisaniyeler içerisinde zıplayabilir ve etrafında bulunan her canlıya mikroplarını bulaştırabilir. Bir pirenin ısırığı ise köpeğinizin ciddi derecede kaşınmasına ve rahatsız olmasına sebebiyet verir. Eğer bu kaşıntı devam ederse tüy kaybına, ikincil dereceden deri enfeksiyonlarına ve enflamasyonlara yol açabilir. Başka bir deyişle tek bir pire ısırığı bile köpekler için gerçekten de ciddi sorunlar yaratabilme potansiyeline sahiptir.

Köpeğinizde Pire Tespit Ettiğiniz Zaman Ne Yapmalısınız?

Eğer köpeğiniz üzerinde pire tespit ettiyseniz ona anlık olarak rahatlama sağlayacak birkaç yöntem mevcut:

 1. Kimyasal yollarla pire ve bitten arınma: Maalesef pire ve bitler, inanılmaz derecede inatçı oldukları için kısa bir süre içerisinde sinir bozucu hale gelebiliyorlar. Maalesef söz konusu doğal yöntemler olduğu zaman pirelerden kurtulmak için fazla bir opsiyonunuz olduğunu söylemek mümkün değil. Köpeğinizdeki pireleri temizlemenin en hızlı yolu, köpekler için özel olarak üretilen pire karşıtı ürün kullanımından geçiyor. Ense arkası damlalar, piresavar şampuanlar ve anti-pire sabunlar, bu ürünlerden birkaç tanesi. Bununla birlikte köpeğinize oral yol ile verebileceğiniz pire önleyici haplar da mevcut. Alındığı andan itibaren 30 dakika içerisinde etkisini göstermeye başlayan ve çok kısa bir sürede pirelerin %90’ını ortadan kaldıran ilaçlar bile bulmanız mümkün.
 2. Kimyasal olmayan yollarla pire ve bitten arınma: Eğer doğal yolları tercih edenlerdenseniz, tamamen bitkisel özlerle üretilmiş pire kovucu şampuanlara başvurmanız mümkün. Burada göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktör, köpeğinizin yarım saat boyunca suyun altında hareketsiz durup onu bu şampuan ile yıkamanıza izin verip vermeyeceği. Bu bitkisel şampuanların maksimum verimlilik göstermesi için köpeğinizi şampuanlı su dolu bir küvette bir süre bekletmeniz ve ardından durulamanız gerekiyor.

Köpeklerde Bit ve Pire Temizliği Nasıl Yapılır?

Temizliğe Başlamadan Önce…

Pireler ve bitler ile savaşmaya başlamadan önce bu minik yaratıkların yaşam döngülerini yakından tanımanız gerekiyor. Pireler, aşağıdaki dört yaşam döngü aşamasından geçer:

 1. Yumurta
 2. Lavra
 3. Koza (Pupa)
 4. Yetişkinlik dönemi

Yetişkinlik dönemine erişmiş pireler köpeğiniz gibi hayvanlar üzerinde yaşayarak yumurtalarını tüylerinin içine bırakır. Bu yumurtalar, köpeğiniz sallandıkça, kaşındıkça ya da bir yerlere yattıkça evinizin etrafına dağılır. Ardından bu yumurtalar lavra haline dönüşerek köpek tüylerinden daha da rahat olan koltuğunuza, kanepenize ve halınıza yerleşirler. Pupa dönemine geçtiklerinde ise lavralar büyüyerek yetişkinlik dönemine girerler ve bu yaşam döngüsünü devam ettirmek amacıyla tekrar köpeğinizin tüylerine sığınırlar.

Bu yaşam döngüsünü tanımanızı istememizin sebebi, satın alacağınız farklı bit ve pire karşıtı ürünlerin bu döngünün farklı noktalarına hitap edebilecek nitelikte olduğudur. Herhangi bir ürün satın almadan önce mutlaka ürünün pirelerin yaşam döngüsünün hangi kısmına denk geldiğini tespit etmeli ve bilinçli bir şekilde satın alma gerçekleştirmelisiniz.

Köpek Bakımı ve Sağlığı

Köpeklerde Pire & Bit Nasıl Temizlenir?

Köpeğinizin üzerinde yaşayan bit ve pirelerden kurtulmak için;

 • Veterinerinizin önerdiği tedavi yöntemi ile onu tedavi ederek pirelerden arındırmalı,
 • Önleyici olması amacıyla pire tasması veya temizleyici pire şampuanı kullanarak gerekli önlemleri almalı,
 • Ardından da 2-3 ayda bir köpeğinizi veteriner kontrolüne götürerek yeniden pirelenme belirtileri olmadığından emin olmalısınız.

Tabii ki tek sorun, köpeğinizdeki bit ve pirelerden kurtulmak değil. Köpeğinizi pirelerden arındırdıktan sonra sıra, evinizde kalmış olabilecek pireleri bulmaya ve onlardan kurtulmaya geliyor. Şimdiden sizi hazırlayalım: Evinizdeki pirelerden tamamen kurtulmak en az 3-4 ayınızı alacaktır, bilginiz olsun. Evde pire temizliği yapmak için aşağıdaki 4 adımı izlemenizi tavsiye ederiz:

 1. Tüm nevresim ve çarşafları sıcak, sabunlu suda yıkayın.
 2. Tüm halıları, parkeleri ve fayansları elektrikli süpürge ile süpürerek torbayı anında atın.
 3. İmkanınız varsa yerel bir ilaçlama firması tutarak pire ilaçlaması yapmasını isteyin.
 4. Köpeğinizin tedavisini aksatmadan devam ettirin.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir