MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kanarya

Kanaryanın Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Diğer kuş türlerinin aksine kanaryalar monomorfiktir; yani hem dişi hem erkek kanaryalar dış görünüş açısından birbirinin tıpkısının aynısıdır. İşin aslına bakarsanız dişi kanaryaları erkek kanaryalardan ayırt etmek o kadar zordur ki pek çok kuş uzmanı bile bunu yaparken tongaya düşebilir. Yüzyıllar boyu insanlar bu göz alıcı hayvanların üremesini sağlayarak farklı renklerde kanaryalar elde etmek için çabaladılar. Bazı safkan kanaryalarda renklerdeki bariz değişimler cinsiyete dair ipucu verebilecek niteliktedir. Öte yandan petshoplarda satılan kanaryaların çok büyük bir kısmı herhangi bir soya ait olmayan, “sıradan” kanaryalardır, o yüzden de cinsiyetlerini ayırt etmek zorluğunu korumaktadır.

Erkeklerin Şarkı Söyleme Yetenekleri Daha İyidir.

Eve genç kanaryalar getirdiğiniz zaman bilmeniz gerekir ki onların cinsiyeti ile ilgili herhangi bir tahmin yürütebilmeniz için en az 6 ayın geçmesi gerekmektedir. Kanaryanın cinsiyetini belirlerken kuş uzmanları bile kesin ifadeler kullanmaktan kaçınır ve “ihtimaller” üzerinde yoğunlaşır. Bu işi nispeten daha kolay bir şekilde yapabilmek için deri değiştirme dönemlerini beklemek gerekir. Bu dönemde kuşlar tüy dökerken bir yandan da şakımaya başlar. Her ne kadar erkek kanaryaların dişi kanaryalarla kıyasla daha melodik sesleri olduğu biliniyor olsa da bu yine de kesin bir şekilde cinsiyet belirlemede kullanılabilecek bir faktör değildir, zira bazı erkek kanaryalar güçlü ve sessiz olmayı tercih ederek hiç şarkı söylemezken bazı dişiler tüm şarkıları mükemmel bir biçimde onların yerine söylerler. Kanaryalarınızın muhtemel cinsiyetini tespit edebilmek için bahar aylarında onları doğrudan güneş ışığına koymanız tavsiye ediliyor. Sağlıksız ya da inatçı olmadığı sürece erkek kanaryanız birkaç dakika içerisinde güneşin tatlı sıcaklığına dayanamayıp şakımaya başlayacaktır.

Dış Görünüşteki Hafif Değişiklikler

Erkek ve dişi kanaryaların ayırt edilemeyecek kadar birbirine benzediklerinden bahsetmiştik. Yine de dış görünüşlerinde meydana gelebilecek ufak tefek farklılıkları göz önünde bulundurarak cinsiyet ile ilgili bir tahmin zorlaması yapmak mümkün. Her ne kadar pek çok farklı renkte kanarya olsa da uzmanlar, erkek kanaryaların bir tık daha canlı renklere sahip olduğunu söylüyor. Öte yandan bu farklılıklar o kadar ince ki, ancak kuş uzmanları tarafından tespit edilebilecek düzeyde.

Kanarya

Genital Bölgedeki Farklılıklar

Erkek ve dişi kanaryaların göbeğinin altında yer alan yarıklar, yılın büyük bir kısmı aynı görünür, ancak yaz aylarında meydana gelen üreme sezonlarında yakından bakarsanız yarıkların şeklinde ufak biçim farklılıkları görebilirsiniz. Kanaryanızı nazikçe elinizde tutarak yarığını kapatan tüylere hafifçe üflerseniz, erkek kanaryanın yarığının daha uzun ve çıkıntılı, dişi kanaryanın yarığının ise daha düz ve yuvarlak olduğunu göreceksiniz. Tabii bu tespiti yapabilmek için zamanlamanız çok önemli; yarıklardaki bu farklılık ancak ve ancak üreme sezonunun zirvesindeyken belli olacak ve üreme dönemi tamamlandığında eski benzer haline geri dönecektir.

Yumurtaya yatan bir kanaryanın dişi olduğunu söylememize gerek yok tabii; ancak kafesinizde iki tane kanarya varsa ve hangisinin yumurta bıraktığını görmediyseniz bir tanesinin erkek olduğunu düşünmekte yanılırsınız, zira dişi kanaryaların yumurta bırakmak için erkek kanaryaların desteğine ihtiyacı yoktur.

Veterinerler Tarafından Kullanılan Cinsiyet Belirleme Teknikleri

Eğer kanaryanızın cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız ve kendi çabalarınızla bunu başaramadıysanız, veterinerler tarafından gerçekleştirilen kan testlerine başvurabilirsiniz. Kan örneğindeki dişi ve erkek kromozomlar üzerinde yapılan laboratuvar araştırmaları, kanaryanızın cinsiyetine belirleme konusunda size yön gösterecektir. Yine veterinerler tarafından kullanılan bir diğer cinsiyet belirleme yöntemi de anestezi altında yapılan ufak bir cerrahi işlemdir. Hekim kanaryanın karın bölgesinde ufak bir kesin açarak üreme organları olarak yumurtalık mı yoksa testis mi olduğunu tespit eder. Dişilerin bir adet yumurtalığı, erkeklerin ise iki adet testisi bulunur.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kanaryanın Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? için 1 Yorum Var!

  1. Mert dedi ki:

    Erkek kanarya bos yuva uzerinde yatiyor yuva örülü degil sebebi nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir