MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Akvaryumda Kullanılabilecek Ağaçlar

Akvaryumda Kullanılabilecek Ağaçlar

İçerisinde canlı bitkilerin ve ağaçların olduğu bir akvaryumun ne kadar renkli ve gerçekçi görünüyor, değil mi? Bunun sebebi, taze su akvaryum ağaçlarının ve bitkilerinin suya doğal bir filtreleme görevi ile hizmet ederek balıkları sağlıklı tutması, hatta ve hatta balıklara üreme konusunda yardımcı olabilmesidir.

Akvaryumda kullanılabilecek ağaçlar ve bitkiler, pek çok farklı sebep için kullanılabilir. Bu sebeplerin arasında güvenlik, yemek, gıda ve üreme yer alıyor. Başka bir deyişle akvaryum içinde ağaç bulundurulması pek çok açıdan elzem bir şey.

Seçiminizi yapmadan önce…

Hem akvaryumunuzun güzel görünmesi, hem de her şeyi bir an önce tamamlamanın hevesi ile akvaryumunuz için malzeme satın alırken hepsini bir anda temin edip kurmak isteyebilirsiniz; ancak bu pek de doğru olmaz. Akvaryumunuzun her şeyden önce “döngü” denen bir süreçten geçiyor olması lazım. Bu süreçte hangi malzemeyi ve ekipmanı, akvaryumunuza hangi zamanlarda koymanız gerektiğini öğrenmek için akvaryum uzmanlarına danışmanız şart.

Öte yandan bu, canlı bitki ve ağaçlar için geçerli değil. Başka bir deyişle akvaryumunuzu temin ettiğiniz andan itibaren dilediğiniz bitkiyi koyabilir ve akvaryumunuza hayat getirebilirsiniz.

Akvaryumda Kullanılabilecek Ağaçlar

Akvaryumunuzda Kullanabileceğiniz Ağaçlar & Canlı Bitkiler

Akvaryumunuzda kullanabileceğiniz bitkileri üç farklı kategoride ele almak mümkün: Ön plan, orta alan ve arka plan. Her biri farklı tipte ışıklandırmaya ihtiyaç duyduğu gibi doğru alanlarda kurulmaları çok daha verimli bir şekilde büyümelerine yardımcı olur.

Java yosunu: Çok zor ölen ve bakımı çok kolay olan Java yosunu balık akvaryumlarında en sık görülen bitkilerden bir tanesidir. Eğer onu bir taşa bağlarsanız akvaryumunuzun zeminini tarayarak tüm tabanı kısa bir süre içinde kaplar.

Cüce otu: Bu ot ile akvaryumunuzda yaratabileceğiniz zemin alternatifleri sınırsız. Koyu renkli kum ya da toprakla harika bir görüntü oluşturabildiğini gibi taş zeminde de çok estetik bir taban görünümü sağlar. Çok kolay ve hızlı büyüyen cüce otu, bir süre sonra sizde onu kısaltma ihtiyacı bile uyandırabilir. Özellikle parlak ve güçlü ışıklandırma altında daha verimli büyüyen cüce otunun balıklara koruma sağladığı da bilinenler arasında.

Amazon kılıcı: İsminden de anlaşılabileceği gibi kılıca benzer görüntüsü ile akvaryumunuza canlılık katan Amazon kılıcı bitkisi, hızlı büyür ve bakımı çok kolaydır. Özellikle arka plan dekorasyonu için ideal olan bu bitkiye optimal düzeyde ışık yeterli gelmektedir.

Eğrelti otu: Bir balık akvaryumunun vazgeçilmez bitkileri arasında tabii ki eğrelti otunu da unutmamak lazım. Tıpkı diğer bitkilerde olduğu gibi bakımı çok basit olan, akvaryumu sahibini uğraştırmayan ve estetik bir görüntü yaratan eğrelti otunun minimum düzeyde ışık istediğini de belirtmiş olalım.

Cüce zincir kılıcı: Örnek verdiğimiz bitkilerin tuhaf isimlerine bakmayın; hepsi aslında sahip oldukları isim tamlamalarının hakkını fazlasıyla veriyor. Buna ek olarak akvaryum bitkileri ve ağaçları satan bir petshop çalışanı zaten bu isimleri hali hazırda biliyordur, o yüzden onları kolaylıkla temin edebilmeniz mümkün. Yine kılıca benzer yapısı ile öne çıkan bu ot, her ne kadar akvaryum süslemelerinde sıklıkla kullanılmıyor olsa da özellikle sert akvaryum zeminlerinin yumuşatılmasında tercih ediliyor. Bu otun en önemli özelliği ile özellikle onu alıp çöpe atmadığınız sürece ölmesi neredeyse imkansız!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *