MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Akvaryum Motoru

Akvaryum Motoru

Balık besleyenlerin bir akvaryum inşa ederken karşılarına elzem olan veya olmayan pek çok akvaryum malzemesi ve ekipmanı çıkar. Bunlardan bir tanesi de akvaryum motorudur. Akvaryum motorları, bu iki kategori arasında kesinlikle elzem olan akvaryum malzemeleri arasında yer alır. Akvaryum motoru nedir, ne işe yarar ve avantajları nelerdir, buradan öğrenebilirsiniz.

Akvaryum Motoru Nedir?

Akvaryum motorları, akvaryumun içinde yer alan, elzem bir akvaryum malzemesi olmakla birlikte, akvaryumun iç bölümündeki havanın yatay ve dikey olarak dağılmasına yarayan aletlerdir. Bu sayede akvaryum içinde yaşayan balıklar, kusursuz hava dengesi karşısında sağlık açısından herhangi bir zarara uğramıyor, bununla birlikte suda yer alan ideal oksijen oranı sayesinde canlılık ve dinçlik kazanmış oluyorlar.

Akvaryum Motoru

Akvaryum Motoru Ne İşe Yarar, Avantajları Nelerdir?

Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi standart bir akvaryum motoru, içerisindeki hortum ve uç kısmında yer alan hava taşı aracılığıyla akvaryum içerisinde hava ve oksijen partiküllerinin eşit ve dengeli bir biçimde akvaryumun tamamına yayılmasını sağlıyor. Buna ek olarak akvaryum motoru, ayrıca estetik bir görüntü de oluşturarak akvaryumun çok daha güzel ve göze hoş görünmesini sağlıyor.

Akvaryum motorunun bulunmadığı akvaryumlarda balık ölümleri yüksek oranlara ulaşabiliyor. Özellikle akvaryumunuz küçükse, balıklarınız için kaliteli ve işlevsel bir akvaryum motoru bulundurmanız şart oluyor. İstenmeyen balık kayıplarının önüne geçilmesi için balık besleyenler, akvaryumlarında mutlaka bir akvaryum motoru bulundurmak zorunluluğu ile karşı karşıya kalıyor. Tercih ettiğiniz akvaryum motoru en ucuz motor olsa bile, hiç bulundurmamanızdan daha iyi koşulların oluşmasına vesile oluyor. Suyun içerisinde belirli bir hava akışının ve su akımının sağlanabilmesi için akvaryum motorları kritik rol oynuyor. Motor bulunmayan akvaryumlarda en büyük risk, elbette balıkların çabuk ölmesi oluyor. Buna ek olarak akvaryum motorunun takılmaması durumunda balıklar çok kolay bir şekilde strese girebiliyor, iştahları azalabiliyor ve yaşam kaliteleri ciddi oranda düşebilir hale geliyor. Motorsuz bir akvaryum aynı zamanda balıklar için hastalıklara davet ortamı oluşturuyor. Her balığın havalandırılan ve hareket eden bir su ortamında yaşamaya ihtiyacı vardır; bunu sağlamanın en ideal ve pratik yolu da akvaryum motoru taktırmaktan geçiyor.

Akvaryum Motoru Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Balık akvaryumunuz için bir motor seçerken öncelikle akvaryumunuzun kaç litre olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Buna ek olarak akvaryumun spesifik filtreleme özelliklerini de göz önünde bulunmanız lazım. Başka bir deyişle akvaryum motoru seçerken tercih edeceğiniz akvaryum filtre seçeneğinin de önemi büyük.

Akvaryum Motoru

Örneğin 30 litre kapasiteli bir akvaryum tankınız varsa, 10 litrelik motor kapasitesine sahip bir akvaryum motoru tercih etmeniz doğru bir hamle olmaz. Hacim ile orantılı bir biçimde seçilmesi gereken akvaryum motoru, yanlış seçildiği takdirde istenen sonucun elde edilmesini sağlamayacağı gibi paranızı boşa harcamanıza vesile olacaktır. Bu yüzden de akvaryum malzemeleri satan yerden motor satın alırken öncelikli olarak akvaryum hacminizi belirtmeli, ona göre bir ürün temin ettiğinizden emin olmalısınız.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.