MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Ginepig Evcilleştirme ve Sevmenin Yolları

Evcilleştirilmiş bir ginepig, pek çok sebepten dolayı beslenmesi ve sevilmesi daha keyifli ve eğlenceli olan bir hayvan olarak karşımıza çıkıyor. Minik domuzunuzla aranızda bir bağ oluşturmak için zaman harcamak, hayvanın yaşamı boyunca çok daha iyi bir ilişkiye sahip olacağınızı garantiler nitelikte. Gine domuzunuz daha iyi bir evcil hayvan olmakla kalmaz, aynı zamanda çok daha yüksek bir yaşam kalitesine sahip olarak sizinle beraber geçirdiği vakitten daha fazla keyif alır, bu da ona ilgi gösterdiğiniz zamanları onun gözünde değerli kılar. Evcilleştirilmiş bir ginepig, neredeyse bir köpek kadar evcil, sevecen ve dost canlısı olabilir. Etrafınızda bulunmaktan gerçekten keyif alan bir gine domuzu eğitim konusunda da daha yatkın bir kişiliğe bürüneceği için gergin ve ürkek diğer kemirgenlere oranla yeniliklere daha fazla açık olacak ve ona öğreteceğiniz numaraları çok daha hızlı kapacaktır. Gine domuzunun ile sağlıklı ve pozitif bir bağ kurabilmeniz için onunla bolca vakit geçirmeniz, düzenli olarak ona eğitim vermeniz ve sabırlı olmanız gerektiğini asla unutmayın.

Gine domuzunuzla bolca vakit geçirin.

Bir gine domuzuyla anlaşmanın ve bağ kurmanın en etkili ve en basit yollarından bir tanesi onunla bolca vakit geçirmektir. Bu ne mi demek? Onun size gelmesine izin vermek ve o geldiğinde ona sebze ikram etmek! Örneğin içine yumuşak havlular serilmiş bir küvet, onunla oturup size gelmesini beklemek için ideal bir ortamdır. Size yaklaştığında ona biraz yemek verirseniz size gelmeyi potansiyel bir tehdite yaklaşmaktan çok pozitif bir etmene yakınlaşmak olarak algılayacaktır. Eğer domuzunuz yemeği verebileceğiniz kadar yakınınıza gelmiyorsa size doğru hamle yaptığında yemeği ona doğru atmayı deneyin. Bunu yaparken her seferinde biraz daha yakın olmasını bekleyin. Bununla birlikte gine domuzunuzla birlikte kaliteli vakit geçirirken onlarla tatlı ve sakin bir tonda konuşmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde onu hem ürkütmez, hem de daha sağlam bir bağın temellerini atmış olursunuz. Sürekli olarak gine domuzunla vakit geçirmek, sosyal ve insan canlısı bir hayvana sahip olmanın altın anahtarıdır, bu yüzden de özellikle gine domuzunuzu edindiğiniz ilk dönemlerde bu noktaya oldukça dikkat etmeniz gerekir. Ginepig size yaklaşıp sizden yiyecek alacak kadar kendini rahat hissetmeye başladığında ise bir sonraki aşama olan kucağınızdan yiyecek alma aşamasına geçebilirsiniz.

Eğer evcil hayvanınız hiçbir şekilde sizden yiyecek almak için size yanaşmıyorsa yapabileceğiniz başka şeyler de yok değil. Örneğin bacaklarınızın etrafına bir battaniye sererek yere oturabilir ve gine domuzunuzun girebileceği ebatlarda bir çadır oluşturabilirsiniz. Saklanmayı ve kuytuluğu seven gine domuzları için ideal olan bu ortam sayesinde domuzunuz hem size yakın olacak, hem de kendini sizden kaçmak zorunda hissetmeyecektir. Bununla birlikte bol bir kazak da gine domuzları için ideal bir gizlenme ortamı oluşturabilir. Düzenli olarak izleyeceğiniz bu taktikler sayesinde kısa bir zaman dilimi içerisinde gine domuzunuzla aranızda bir tanışıklık zemini yaratmanız mümkün olacaktır.

Gine domuzunuz onu tutmak istediğinizde sizden kaçıyorsa…

Avcı hayvan içgüdüsünden olsa gerek; gine domuzları içgüdüsel olarak gölge gibi onların üzerine gelen şeylerden korkar. Bununla birlikte ginepiglerin oldukça düşük bir görüş açısı vardır, bu yüzden de bir güvenlik refleksi olarak çok kolay ürkme potansiyeline sahipler. Bu yüzden de gine domuzunuzu elinize almaya çalışmadan önce onunla konuşmak ve onu varlığınıza alıştırmak her zaman iyi bir fikir olacaktır. Buna ek olarak tamamen avcunuzun içine almadan önce onu bir müddet sevmenizde ve okşamanızda da fayda var; böylece dokunuşunuza ve teninize alışacak olan hayvan, onu elinizde tuttuğunuzda sandığınız kadar korkmayacaktır.

Her şeye rağmen belirtmekte fayda vardır ki gine domuzunuz zaman içerisinde ele gelmeye ne kadar alışırsa alışsın, o ilk dokunuşunuzda her zaman biraz da olsa rahatsız ve huzursuz olacaktır. Az önce de belirttiğimiz gibi bu, avcı içgüdüleri ile yaşayan bir hayvan için oldukça doğaldır ve kişisel algılanmamalıdır. Ginepiglerin kendilerini en konforlu hissettikleri yer, tabii ki dört bir ayağının da yere sağlam bastığı ve hareketlerini özgürce kontrol edebildikleri ortamlardır.

Ginepig Özellikleri

Onu yeni insanlarla tanıştırın ve sosyalleşmesini sağlayın.

Gine domuzu sahibi olan herkes bunu çok iyi bilir: Sizinleyken bir pamuk şeker olan gine domuzu, odaya yabancı biri girdiğinde bir anda ortadan yok olabilir ve sosyal açıdan tanınmaz bir hale bürünebilir. Normal şartlar altında içinde bulunduğu odanın her bir köşesini mutlulukla keşfeden bir domuzcuk, onun için yeni olan bir odaya koyulduğu anda donakalabilir. Gine domuzları hayatlarını standart rutinleri etrafında şekillendirir ve kendilerini ona göre programlarlar, bu yüzden de hayatlarında gerçekleştirdiğiniz en ufak değişikliğin bile onların bünyesi üzerinde ciddi etkiler yaratabileceğini unutmamak gerekir.

Gine domuzunuzu yeni biriyle tanıştırırken kendi tanışıklığınızı yarattığınız taktiği kullanmanızda hiçbir sakınca yok. Bol bir kazak ya da büyükçe bir battaniye yardımıyla kişiyi ve ginepigi baş başa bırakın ve birbirlerine tanımalarına izin verin. Ufak tefek yiyecek ödülleri ile yakınlaşma sağlamaya çalıştığınızda gine domuzunuz o yeni kişinin de bir tehdit olmadığını algılayarak bir nebze de olsa rahatlayacaktır.

Gine domuzunu farklı mekanlara alıştırmak ise bir tık daha zor olabilir. Öte yandan evcil hayvanınız ne kadar çok yeni yere alışırsa, gelecekte de adaptasyonu o kadar kolay ve sancısız olur. Ginepigi yeni bir alana ya da odaya yerleştirmeden önce alanı ufak bölmelere ayırarak ona odayı parça parça tanıtmayı deneyin. Eğer hali hazırda ufak bir cüsseye ait hayvanı onun için devasa olan yeni bir alanda bırakırsanız, ruh hali ile ciddi düzeyde oynamış olup donakalmasına sebebiyet verebilirsiniz. Yeni bir odaya alıştırmaya çalıştığınız gine domuzunuzu tüm gün boyunca o odada bırakmak yerine onu günde birkaç kere odaya salmayı denemelisiniz; böylece o oda da hayvanınızın bir diğer rutini haline gelecektir. Kendine güveni artacak olan gine domuzunuz bu sayede daha aktif, daha sosyal ve daha mutlu bir hayvana dönüşecektir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir