MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Hamster Cinsiyet Ayrımı

Hamster Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Hamsterınızın kız mı erkek olduğunu merak edip hiç bunu çözecek bir yöntem bulamadığınız oldu mu? Eğer siz de minik tüylü dostunuzu çok seviyor ancak henüz hangi cinsiyete mahsus olduğunu bilmiyorsanız, bu rehber eşliğinde sıkıntılarınıza son vermeniz mümkün olacak.

Söz konusu hamsterların cinsiyeti olduğu zaman bu mevzu aslında sanıldığından da daha büyük önem taşıyor; özellikle birden fazla hamstera sahipseniz ve çiftleşmelerini istemiyorsanız. Bir hamsterın cinsiyetini belirlemek için sadece birkaç adımdan oluşan bu yönteme başvurarak cinsiyet tespiti yapabilmeniz mümkün. Şimdiden belirtelim: Hamsterınızın bu süreç boyunca ona yaptıklarınızdan hoşlanmayacaktır, ancak çok kısa sürecek olan mini bir prosedür ile her iki tarafından rahatlığa kavuşması an meselesi.

Cinsiyetine Bakarken Hamsterımı Nasıl Tutmam Gerekiyor?

Hamsterınızı kaçamayacağı bir alana yerleştirmeden önce ona yaklaşmak için doğru anı kollamanız çok önemli; ne de olsa cinsiyetini öğrenmek için onun alt tarafına bakmanız gerekiyor. Uykulu ya da stresli bir hamsterı elinize alıp kıstırmak faydadan çok zarara yol açabilir. Hamsterın rahat ve aktif olduğu bir anı denk getirdikten sonra onun ilgisini çekmek için elinizde birkaç adet gevrek bulundurun ve ona bol bol şefkat göstererek onu okşayın. Hamsterlar ters durmayı sevmezler, bu yüzden de ona olabildiğince nazik yaklaşmanız çok önemlidir.

Hamster için kaçamayacağı bir alan oluştururken derin bir kaptan ya da havlu ile döşenmiş bir karton kutudan faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte minik dostunuzu kaba yerleştirmeden önce sakince hareket etmeli ve onu doğru şekilde tutmalısınız. Doğru tutuş; avcunuzu hamsterın altına yerleştirdikten sonra işaret parmağınız ile baş parmağınızı hamsterınızın boynunun arkasında bulunan gevşek deriye yerleştirmek. Bu şekilde tuttuğunuzda hem hayvana acı çektirmez, hem de sizi ısırmasını engellemiş olursunuz. Hayvan bu pozisyondayken onu ters çevirdiğinizde cinsiyet muayenesi yapmaya hazırsınız.

Hamster

Yetişkin Hamsterlarda Cinsiyet Nasıl Tespit Edilir?

Hamsterınızın cinsiyetini belirlemek için önce boyutlarına bakabilirsiniz. Erkek hamsterlar dişi hamsterlara göre her zaman daha küçük olurlar. Eğer kıyaslayacak bir hamsterınız yoksa doğal olarak bu yöntemden yararlanarak cinsiyet tespiti yapmak pek de sağlıklı olmayacaktır.

Boyut testi işe yaramadığı zaman sıra kuyruğunun hemen altında yer alan bölgeyi incelemeye geliyor. Hamsterlar genellikle 35 günlükken cinsel olgunluğa erişmiş oluyorlar. Yetişkin hamsterlarda cinsiyet farklılıkların aslında kolaylıkla tespit edebiliyor olmanız gerekiyor. Ters tuttuğunuz hamsterınızın kuyruğunun altında yer alan genital bölgeyi inceledikten sonra karşılaşmanızın mümkün olduğu iki alternatif var: Eğer badem şeklinde öne çıkan testisler ve çıkıntılı kalçalar ile karşı karşıya kalırsanız hamsterınız erkektir. Öte yandan basık ve içe dönük bir arka taraf ile karşılaşırsanız dişi bir hamstera sahipsiniz demektir. Bununla birlikte dişi hamsterlarda en az 3-4 tane çıkıntılı göğüs ucu olmaktadır.

Eğer yaptığınız tüm inceleme ve testlere rağmen hala hamsterınızın cinsiyetini belirlemekte zorlanıyorsanız büyük bir ihtimalle evcil hayvanınız henüz cinsel olgunluğa erişmemiştir. Yeniden denemek için bir ay kadar bekleyebilir ya da işin ehli olan bir veterineri ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Hamster Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? için 3 Yorum Var!

  1. Hilâl dedi ki:

    Hamsterım bugün üç kez göbeğinde küçük meme ya da delik gibi bir şeyden et parçası gibi bir şey çıkarıp yedi internette baktım ama hiçbir bilgi yok bunun hakkında yardımcı olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir