MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Hamster Yıkanır mı?

Hamster Yıkanır Mı?

Hamster doğaları gereği temiz ve pak hayvanlardır; onları sık sık kendi kendilerini temizlerken ya da bakım yaparken bulmanız mümkün. Bu temizlik aslında hamsterınızın kendini temiz hissetmesi, temiz kokması ve temiz görünmesi için yeterli düzeydedir. İşin aslına bakarsanız normal şartlar altında hamsterınızı ayrıca yıkamanız gerekmez. Bununla birlikte hamsterınıza uygulayacağınız su akıntısı, hayvanın tüylerinde bulunan ve korunması için elzem olan belli başlı yağları da yok edebilir. Bu yağların ortadan kalkması ile birlikte hamsterınız kolaylıkla nezle kapabilir. Her ne kadar biz insanlar için nezle basit bir hastalık olarak görünse de halihazırda narin ve hassas bir bünyesi olan hamsterlar için ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle zorunda kalmadığınız sürece hamsterınızı yıkamamanız şiddetle tavsiye edilir.

Hamsterı Taramam Doğru Olur Mu?

Buna ek olarak tüyleri zaten kısa olan hamsterınızı taramanız da pek önerilmez; ne de olsa hamsterlar tavşan ya da sincap gibi sık tüy değiştirme özelliğine sahip değillerdir. En ufak bir tüy kaybı bile onlar için ciddi sonuçlara yol açabilir. Eğer hamsterınızın tüyleri standartların üzerinde uzunluktaysa birbirlerine karışmamaları ve hamsterınıza rahatsızlık vermemeleri adına onları düzenli aralıklarla taramanız iyi bir fikir olabilir. Bunu yapmak için kullanılmamış, yumuşak bir diş fırçasından yararlanabilir ve hamsterın yüzeyinde oluşan tüy yumaklarını arındırabilirsiniz. Bunu yaparken hamsterınızın diş fırçasının oluşturduğu titreşimlerden hoşlandığını, sakin ve mutlu bir şekilde öylece oturduğunu fark ederseniz şaşırmayın!

Hamster Yıkanır mı?

Hamsterım Kirlendiğinde Ne Yapmalıyım?

Zaman zaman hamsterınızın dış yüzeyinin ve tüylerinin o kadar da pürüzsüz olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Bu gibi durumlar kesinlikle normaldir ve endişelenmenizi gerektirecek herhangi bir sebep barındırmaz. İstatistiklere göre bu minik tüy yumakları zamanlarının yüzde 20’sini temizlik yaparak geçirirler; bu nedenle hayvanınızın tüyleri üzerinde gördüğünüz o minik leke ve kirler eninde sonunda ortadan kaybolacaktır ve miniğiniz eski güzel (ya da yakışıklı!) haline geri dönecektir.

Bazı hamsterlar temizlenirken toz banyosundan yardım almaktan hoşlanırlar. Bu noktada alacağınız tozun hamsterın gözlerini tahriş etmeyecek bir maddeden üretildiğine dikkat etmelisiniz. Test etmek için hamsterınıza özel olarak üretilen tozlardan satın alıp yuvasına yerleştirerek deneme yapabilirsiniz. Önemli olan tozu kafesin zemininde hareket etmeyecek şekilde ayarlanmış bir küvete koymak, küveti de hamsterınızın girip çıkabileceği büyüklükte temin etmek. Unutmayın ki toz banyosu her hamsterın seveceği bir banyo türü değildir, bu yüzden de hamsterınızı toz yerine kafesin zemininde yuvarlanırken görürseniz yadırgamayın.

Hamster Yıkanır mı?

Şimdi söyleyeceklerimiz kulağa bariz gelebilir ancak ne olur ne olmaz hatırlatmakta fayda var; hamsterların kafesini sürekli temiz tutmak, onların da temiz olmasına ön ayak olur. Kafesin temizliği yalnızca estetik açıdan hoş bir görüntü oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda evcil hayvanınızın sağlığını da koruma altına alır ve istenmeyen bakteri ya da mikropları kapmasını önler. Söz konusu hamster kafesi temizliği olduğunda veterinerler, kafesin en az haftada bir kez temizlenmesi gerektiğini savunuyor. Haftada bir kere olacak şekilde hamsterınızı güvenli bir alana koyun ve kafesi A’dan Z’ye temizleyin. Bunu yaparak minik dostunuzun her daim temiz kaldığından emin olacak ve temizlik rutinini büyük bir keyifle yaptığından da emin olacaksınız. Temizlik sırasında çamaşır suyu gibi kimyasallar kullanmamaya dikkat!

Hamsterım Kendini Temizlemiyorsa Ne Yapmalıyım?

Hamsterlar kişisel bakım yaparken aslında sadece kendilerini temiz tutmakla kalmıyorlar, aynı zamanda bölgesel içgüdülerini de tatmin etmiş oluyorlar. Hamsterınız sizi çok seviyor olabilir; ancak kesinlikle sizin gibi kokmak istemeyecekleri aşikar. Bu yüzden de kendilerini temizlerken ve yalarken – alınmaca gücenmece yok! – bir yandan da sizin kokunuzdan arınmayı amaçlıyorlar. Bununla birlikte vücutlarına kendi kokularını yayan hamsterlar adeta her temizlikte yeniden kendi bölgelerini ilan etmiş oluyorlar.

Bu gözle baktığınız zaman temizlik ve bakım bir hamster için zaruridir; bu yüzden hamsterınız kendi kendini temizlemeyi bırakırsa ortada bir sıkıntı var demektir. Tabii ki hamsterlar vakitlerinin çok büyük bir kısmını uyuyarak ve dinlenerek geçirirler, bu yüzden de hamsterınızı ilk aldığınız andan itibaren kendi kendine temizlik yaparken görmeyi beklemeyin. Öte yandan hamsterınız 24 saati aşkın süre boyunca kendine bakım ya da temizlik yapmamışsa ufak bir kontrol için veterinerin yolunu tutmakta fayda vardır.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir