fbpx
MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Hamster Doğal Yaşam

Hamster İçin Doğal Yaşam Alanı Oluşturma

Hamsterınızı mutlu ve sağlıklı tutmak için ona doğal yaşam alanında yaşayabileceği ve deneyimleyebileceği bir ortam sağlamanız gerekiyor. Oluşturacağınız bu doğal ortam hamsterın doğal yaşam alanı ile birebir benzerlikte olmak zorunda değil; ne de olsa hamsterlar çevrelerini sizin gördüğünüz şekilden çok daha farklı bir bakış açısıyla görürler. Bu da işinizi nispeten kolaylaştırıyor; hamsterınız için doğal yaşam alanı yaratırken yapay maddelerden ve plastik objelerden yararlanmanız mümkün. Kimi durumlarda bu materyaller doğal parçalardan çok daha kullanışlı ve elverişli hale gelebiliyor.

Hamster için doğal yaşam alanı oluşturmadan önce hamsterınız için temin edebileceğiniz en ama en büyük kafese ihtiyacınız olacak. Küçük ve orta boy hamster kafesleri tabii ki çoğunlukla yeterli oluyor; ancak içini dekoratif objelerle dolduracaksanız geniş ve ferah bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte mega boy kafesler hamsterınız için çok daha sağlıklı bir ortam sağlarlar. Hamsterınız için büyük bir kafes ararken tercihen fareler ya da ginepigler gibi daha büyük kemirgenler için tasarlanmış kafeslerden temin edebilirsiniz. Bu tür bir kafes satın alırken dikkat etmeniz gereken tek şey, kafes korkuluklarının hamsterınızın kendi kendine çıkamayacağı darlıkta olmaları.

Doğal Zemin Oluşturma

Eğer doğal bir ortam oluşturmayı planlıyorsak öncelikli olarak kafes zeminini düşünmemiz gerekir. İlk etapta aklınıza büyük bir ihtimalle toprak ya da kum gelecektir; ne de olsa doğal bir zemin oluşturmak için bu ikisinden birine ihtiyacınız olacaktır. Ancak toprak ve kum maalesef bakım ve temizlik söz konusu olduğunda işinizi bir hayli zorlaştırır; bu nedenle de gazete kağıdı ya da hamster kafesleri için özel olarak üretilen zemin kullanmanız daha faydalı olacaktır. İnce kıyılmış gazete kağıtları, hamsterınızın “gömme” içgüdüsünü tatmin etmeye yetecektir. Zemini en az haftada bir olmak üzere değiştirerek tazelemeyi ihmal etmeyin.

Yuva Kutuları Yaratma

Hamsterlar yalnızca saklanarak uyabilecekleri bir yer olduğu zaman kendilerini güvende hisseder, bu yüzden de onlara kafes içerisinde olabildiğince doğal bir ortam sağlamak için özel bir hamster yatak odası inşa etmeniz gerekir. Hazır hamster yatağı olarak satılan ürünlerden satın alabileceğiniz gibi kendiniz de kimyasal barındırmayan tahtadan mini bir yatak yapabilirsiniz.

Hamster Evi

Tırmanacak Bir Şey

Hamsterlar tırmanmayı, dolaşmayı ve etrafı keşfetmeyi çok severler. Bu içgüdülerini tatmin etmek için ağaç dalları kullanarak doğal bir tırmanma düzeneği yaratabilirsiniz. Burada da kimsayal içermeyen tahta seçmiş olmanız çok önemli; hamsterınız tahta gördüğü anda dayanamayabilir ve tahtayı çiğnemeye başlayabilir, bu yüzden kafesin içerisine yerleştireceğiniz ahşap malzemelerin tamamının yüzde yüz doğal ahşaptan üretilmiş olduğuna emin olmalısınız.

Hamster Evi

Hamster Kafesi Olmazsa Olmazı: Dönme Çarkı

Her ne kadar bu tipik bir “doğal hamster ortamı” için sıradan bir obje olmasa da hamsterınızın doğal içgüdülerine hitap ettiği kesin. Bununla birlikte üzerinde dönmekten, koşmaktan ve yorulmaktan büyük keyif alan hamsterınız, farkında olmadan bu çarkı kullanarak vahşi doğada yapacağı egzersizi de gerçekleştirmiş oluyor. Bazı hamsterlar çarkın olmadığı kafeslerde gece boyu döner durur; size huzur vermesi için çark almaktan başka şansınız da kalmayabilir!

Hamster

Havuz

Her ne kadar bu kulağa şaşırtıcı bir öneri olarak gelse de pek çok hamster su içerisinde oynamaya ve yuvarlanmaya bayılır. Hamsterınızın özel bir suluğu ve taze içme suyu hali hazırda olmalı; buna ek olarak minik tüylü dostunuz için mini bir hamster havuzu da oluşturabilirsiniz. İçinde keyif yapabileceği bu mini havuz sayesinde hamsterınızın hayatına farklı bir eğlence katmanız mümkün. Öte yandan eğer hamsterınız suda vakit geçirmek yerine havuzla arsızca oynuyor ve suyu her yere döküyorsa belki de en iyi fikir havuzu çıkartmak olabilir.

İşin özü şu: Hamster kafesinin içinde ne kadar çok aktiviteye davet eden obje varsa, hamsterınız doğal yaşam alanına o kadar yakın bir ortamda bulunmuş olur. Tırmanabileceği dallar, koşabileceği geniş alanlar ve saklanabileceği yuvalar, ona kendini adeta vahşi doğadaymış gibi hissettirmeye yeter de artar bile. Kendi estetik ve dekoratif zevkinize göre tasarlayabileceğiniz kafes ile birlikte can dostunuza koşabileceği, saklanabileceği, gömü yapabileceği ve tırmanabileceği bir alan yaratmış olursunuz. Bir hamster için bundan daha keyifli ne olabilir ki, değil mi?

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir