MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Hamster Doğal Yaşam

Hamster İçin Doğal Yaşam Alanı Oluşturma

Hamsterınızı mutlu ve sağlıklı tutmak için ona doğal yaşam alanında yaşayabileceği ve deneyimleyebileceği bir ortam sağlamanız gerekiyor. Oluşturacağınız bu doğal ortam hamsterın doğal yaşam alanı ile birebir benzerlikte olmak zorunda değil; ne de olsa hamsterlar çevrelerini sizin gördüğünüz şekilden çok daha farklı bir bakış açısıyla görürler. Bu da işinizi nispeten kolaylaştırıyor; hamsterınız için doğal yaşam alanı yaratırken yapay maddelerden ve plastik objelerden yararlanmanız mümkün. Kimi durumlarda bu materyaller doğal parçalardan çok daha kullanışlı ve elverişli hale gelebiliyor.

Hamster için doğal yaşam alanı oluşturmadan önce hamsterınız için temin edebileceğiniz en ama en büyük kafese ihtiyacınız olacak. Küçük ve orta boy hamster kafesleri tabii ki çoğunlukla yeterli oluyor; ancak içini dekoratif objelerle dolduracaksanız geniş ve ferah bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte mega boy kafesler hamsterınız için çok daha sağlıklı bir ortam sağlarlar. Hamsterınız için büyük bir kafes ararken tercihen fareler ya da ginepigler gibi daha büyük kemirgenler için tasarlanmış kafeslerden temin edebilirsiniz. Bu tür bir kafes satın alırken dikkat etmeniz gereken tek şey, kafes korkuluklarının hamsterınızın kendi kendine çıkamayacağı darlıkta olmaları.

Doğal Zemin Oluşturma

Doğal bir ortam için öncelikle kafes zeminini düşünmemiz gerekir. İlk etapta toprak ya da kum ilk akla gelen malzeme olmakla birlikte bakım ve temizlik söz konusu olduğunda biraz zorluk yaşatacaktır. Fakat bu nedenle de gazete kağıdı kesinlikle kullanmamanız gerekli. Gazete kağıtları hem kokuyu absorbe etmeyecek, hem de hamsterınızın bu kağıdı yeme ihtimali vardır. Gazete kağıtları boyalı olduğu için hamstera zehirli etki bırakır. Ayrıca  hamsterın işediği yer kurumayacağından dolayı hayvanın hastalanma ihtimali var.

Bu yüzden doğal malzemeleri tercih etmeniz önemli. Zemini en az haftada bir olmak üzere değiştirerek tazelemeyi ihmal etmeyin.

Yuva Kutuları Yaratma

Hamsterlar yalnızca saklanarak uyabilecekleri bir yer olduğu zaman kendilerini güvende hisseder, bu yüzden de onlara kafes içerisinde olabildiğince doğal bir ortam sağlamak için özel bir hamster yatak odası inşa etmeniz gerekir. Hazır hamster yatağı olarak satılan ürünlerden satın alabileceğiniz gibi kendiniz de kimyasal barındırmayan tahtadan mini bir yatak yapabilirsiniz.

Hamster Evi

Tırmanacak Bir Şey

Hamsterlar tırmanmayı, dolaşmayı ve etrafı keşfetmeyi çok severler. Bu içgüdülerini tatmin etmek için ağaç dalları kullanarak doğal bir tırmanma düzeneği yaratabilirsiniz. Burada da kimsayal içermeyen tahta seçmiş olmanız çok önemli; hamsterınız tahta gördüğü anda dayanamayabilir ve tahtayı çiğnemeye başlayabilir, bu yüzden kafesin içerisine yerleştireceğiniz ahşap malzemelerin tamamının yüzde yüz doğal ahşaptan üretilmiş olduğuna emin olmalısınız.

Hamster Evi

Hamster Kafesi Olmazsa Olmazı: Dönme Çarkı

Her ne kadar bu tipik bir “doğal hamster ortamı” için sıradan bir obje olmasa da hamsterınızın doğal içgüdülerine hitap ettiği kesin. Bununla birlikte üzerinde dönmekten, koşmaktan ve yorulmaktan büyük keyif alan hamsterınız, farkında olmadan bu çarkı kullanarak vahşi doğada yapacağı egzersizi de gerçekleştirmiş oluyor. Bazı hamsterlar çarkın olmadığı kafeslerde gece boyu döner durur; size huzur vermesi için çark almaktan başka şansınız da kalmayabilir!

Hamster

Hamster Yıkanır mı?

Bu sorunun cevabı ise çok net, “Hayır“. Konuyla ilgili aşağıdaki videodan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Hamster İçin Doğal Yaşam Alanı Oluşturma için 2 Yorum Var!

 1. Melisa dedi ki:

  Yanlış bilgi dolu bir makale olmuş bu. Öncelikle gazete kağıdı iyi bir kafes tabanlığı değil. Çünkü hem kokuyu absorbe etmeyecektir, hem de hamsterınızın bu kağıdı yeme ihtimali vardır. Gazete kağıtları boyalı olduğu için hamstera zehirli etki bırakır bu. Ve hamsterın işediği yer kurumayacağında hayvanın hastalanma ihtimal var.
  İkincisi, hamsterlar suya değmemell! Havuz nedir yahu?! Hamsterlar çok narin yapılı canlılar ve ıslandıktan sonra üşütüp akşamına ölenler var. Hamsterlar asla ama asla yıkanmamalı ve eğlenir diye suyun içine atılmamalı. Hamsterınız kendi kendini temizleyecektir diliyle, yetmez diyorsanız hamster kumu alıp içinde yine kendi kendini temizlemesine izin verirsiniz.

  • miyhav.com dedi ki:

   Melisa Hn. Selamlar,

   Bu korkunç hata için okurlarımızdan çok özür dileriz. Konuyla ilgili yazıyı hemen düzelttik. Dikkatiniz için çok teşekkür ederiz.

   Sevgilerle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir