fbpx MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpeklerde En Sık Görülen 10 Hastalık

Köpeklerde En Sık Görülen 10 Hastalık

Köpeklere Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Köpeklere Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpeklerde gençlik hastalığı, köpeklerin solunum, sindirim ve sinir sistemini ciddi anlamda etkileyen bir virüs olmakla birlikte her köpek sahibinin en büyük korkulu rüyasıdır.

Köpeklerde Gençlik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Gençlik hastalığının ilk ve en yaygın belirtisi, göz ve burundan gelen kalın balgam tabakası ile birlikte sürekli öksürme ve hapşırmadır. Ateş, uyuşukluk, ani kusma, depresyon, iştahsızlık ve ishal de gençlik hastalığı ile birlikte kendini gösteren diğer semptomlar arasında.

Köpekler Neden Gençlik Hastalığına Yakalanır?

Gençlik hastalığı bulaşıcıdır ve genellikle köpekler arasında oluşan doğrudan idrar, kan ya da tükürük transferi ile bulaşır. Öksürmek, hapşırmak ya da aynı yemek kaplarını paylaşmak virüsün bulaşmasına zemin oluşturan davranışlardır.

Köpeğimi Ne Zaman Veterinere Götürmeliyim?

Acilen! Köpeklerde gençlik hastalığı, kapabilecekleri en ciddi ve hayati tehlike arz eden hastalıklardan bir tanesidir, bu nedenle bu tür belirtilerle karşılaştığınız anda hiç vakit kaybetmeden köpeğinizi bir veterinere götürmeniz gerekir. Unutmamak gerekir ki virüs çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılabilir, bu nedenle de tespit edildiği anda agresif bir biçimde tedavi edilmelidir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Gençlik Hastalığı Teşhisi Nasıl Konur?

Aslında veterinerlerin yaptığı bazı gençlik hastalığı testleri vardır; ancak tek başına bu testlerin sonuçlarına güvenmek doğru bir davranış olmayabilir. Sadece virüs ya da enfeksiyon testi yaptırmak yerine veterinerinizin büyük resme bakması ve köpeğinizdeki spesifik belirtiler ile sağlık geçmişini de göz önünde bulundurması gerekir. Test sonucu pozitif çıkarsa hali hazırda gençlik hastalığı şüphelerinizi doğrulamış olursunuz, ancak negatif çıkan gençlik hastalığı testi köpeğinizde virüs olmadığına dair net bir kanıt değildir.

Hangi Köpekler Gençlik Hastalığına Yakalanmaya Daha Meyillidir?

Henüz aşıları tamamlanmamış olan yavru ve ergen köpekler, gençlik virüsü kapma konusunda en hassas ve meyilli hayvanlardır. En ciddi enfeksiyon çeşitleri de yine yavru ve ergenlik dönemindeki köpeklerde görünür. Bununla birlikte 7 haftadan daha genç olan, virüse karşı aşısı olmayan bir anneden doğan yavru köpeklerde de bu virüsün barınma ihtimali çok yüksektir. Virüsü kaptıkları andan itibaren yavrular ciddi oranda halsizleşir ve bitkin düşerler. Virüs çoğu zaman beyne kadar yolunu yaparak köpeklerin titreyerek nöbet geçirmesine sebep olur. Zayıf bir bağışıklık sistemi bu tip yan etkilerle bir araya geldiğinde köpekte zatürre gibi ikincil enfeksiyonlara yol açabilir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nasıl Önlenir?

Her şeyden önce köpeğinizin aşılarının tam olduğundan emin olmalısınız. Eğer yavru köpek sahibiyseniz yavrunun ilk 6 hafta içerisinde gençlik hastalığı aşısı olmasını sağlamalısınız. Bununla birlikte köpeğinizin 4-5 aylık aşı takvim süreci bitene kadar onu virüs barındırabilecek ortamlardan ve diğer köpeklerden uzak tutmanızda da fayda var.

Köpeğinizin kulübesini ve evinizi de rutin aralıklarla temizlemenizin de avantajlarını göreceksiniz. Bu şekilde köpeğinizin yaşamsal çevresine herhangi bir virüsün girme olasılığını minimize etmiş ve temiz bir her ikiniz için de ortam sağlamış olursunuz.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Gençlik Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şu an için maalesef mevcut gençlik hastalığı virüsünü yok edebilecek herhangi bir ilaç bulunmamakta. Bunun yerine tedavinin temelini oluşturan destekleyici yöntemler mevcut. Çoğu veteriner dehidrasyonu önlemek için sıvı alımı ve ikincil enfeksiyonların oluşmasını engellemek için antibiyotik tavsiye etmektedir. Bu tedavi sırasında köpek de bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışır. Bazı köpekler gençlik hastalığından kurtulabilmektedir; ancak çoğu vakada bu virüs maalesef ölümcül sonuçlara yol açmakta.

Gençlik Hastalığı Kalıcı Hasara Yol Açar Mı?

Gençlik hastalığından sağ kurtulan köpekler nadiren de olsa nöbet geçirmeye meyilli olabilirler. Bununla birlikte hastalıktan aldığı kalıcı sinir sistemi hasarı, yıllar sonrasına kadar ortaya çıkmayabilir. Bununla birlikte virüs beyinde ve sinirlerde de kalıcı hasara yol açabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Köpeklerde Gençlik Hastalığı için 8 Yorum Var!

 1. Mutafa dedi ki:

  Genclik hastaligi kac gunde gecer

 2. Gül Pişirgen dedi ki:

  Köpeğim iyileşti ama boyu kısa kalır dediler bu güne kadar besledigim diğer köpekler hiç yakalanmamisti ama son köpeğim yakalandı kısa kalirmi?

 3. Berfin dedi ki:

  Barınaktan bir yavru sahiplendim (hemen veterinere gidip aşılarını vesayre yaptırdık) 1 haftadan sonra Karam yememeye başladı, halsizlik başladı, burunda akıntı ve öksürme başladı. Hemen veterinere götürdük ve bize antibiyotik ve her saat başı verdiğimiz sıvı gıdayı verdi.
  3 gün sonra tekrar acil götürdük çünkü kemikleri sayılacak şekilde zayıflamıştı ve hırıltısı artmıştı. 5 gün klinikte kaldı yogun serum ve antibiyotik tedavisi gördü.
  Dün taburcu oldu ve sabaha kadar bebeğimin inlemesini dindiremedim. Sabah kasılmalar spazmlar geçirdi.
  Genelde bu evreden sonra 1,5 aylık yavruların kurtulması zor.
  Vitamin, özel gıda ve bol bol sevgiye devam inşallah kurtulur!!

 4. Okan55 dedi ki:

  4 aylık fino köpeğim var halsizlik ve istahsizlik var yemiyor içmiyor halsizlik bisekilde yatıyor evde hangi antibiyotik tedavisi uyguladım doğru olurmu

 5. Tülin YAĞMUR dedi ki:

  İyi akşamlar. Şu an 3 aylık olan köpeğim 12 gündür gençlik hastalığı nedeniyle bir kilinikte yatıyor. Bu süre içinde olumlu yada olumsuz bir gelişme olmadı. Veteriner tedavinin iki ay sürebileceğini söylüyor. Tedavi sonrası da çok yüksek bir fatura çıkarıyor. Ben rakamın çok yüksek olduğunu söyleyince, bana bırakın(12 günlük 1000 TL ödemeyi yaptıktan sonra) iki ay sonra iyileşince satarım diyor.Ne yapacağımı bilmiyorum,12 günde iyi yada kötü bir gelişme olmaması mümkün mü??? LÜTFEN YARDIM ACİL….

 6. osman dedi ki:

  Benım 12 aylık belçika kurdu köpeğim var aşılarının hepsini yaptırım gene gençlik hst yaklandı yiyiyo suyunu içiyo ama arka ayakalrında güçsüzlük var vede titreme gibi bişeyler oluyo sinir sistemınde 1 saate 1 antibiyotık vuryorum viamınli çözeltiler vuryorum serum vuruyorum salyasıda az birtrlu geçmedi 12 gun oldu bir bigi versenız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir