MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Ginepig (Guinea Pig) ve Hamster Arasındaki Farklar

Ginepig ve Hamster Arasındaki Farklar

Hayvanlar alemi birbirine çokça benzeyen, hatta neredeyse birbirinin adeta replikası olan pek çok hayvan türüne sahip. Ginepig, yani gine domuzu ile hamsterlar için de aynı şey geçerli. İlk bakışta birbirlerine çok benzeyen bu iki kemirgenimiz, uzun süreli araştırmaların sonucunda aslında o kadar da benzer olmadıklarını kanıtladılar. Ginepig ve hamster arasındaki farklara bakmadan önce onları bireysel olarak incelemekte fayda var.

Ginepig Nedir?

Ginepig Özellikleri

Gine domuzu ya da yaygın bilinen adıyla ginepig, aslen Güney Afrika kemirgen ailesinden gelmektedir. Tombul vücut yapılarına sahip olan ginepiglerin bacakları ise orantısız düzeyde kısa ve küçüktür. Gine domuzları aynı zamanda kuyruksuz kemirgenler olarak da bilinir. Çoğunlukla 15-20 santim boylarında olan bu sevimli kemirgenler aşağı yukarı 500 gram ile 1 kilogram arasında bir ağırlığa sahiptir.

Hamster Nedir?

Hamster Özellikleri

“Cricetidae” familyasından gelen hamsterlar ise daha çok yoğun olarak Avrupa ve Asya ülkelerinde barınırlar. Hamsterların ana besin maddesi çoğunlukla gevreklerdir; bununla birlikte ufak miktarlarda meyve, kök ve yaprak yemekten de hoşlanırlar. Hamsterlar meyve ve yaprakları çoğu zaman anlık olarak yemek için değil, depolamak için yuvalarına götürmeyi tercih ederler. Hamsterların bir diğer karakteristik özelliği de gececi olmalarıdır.

Hamster ve Ginepig Benzerlikleri Nelerdir?

Hamsterların ve ginepiglerin birbirlerini fazlasıyla anımsattıklarından bahsettik. Her ikisi de kemirgen ailesinden geldiği için benzer özellikleri olacağı aşikar. İşte onlardan bazıları:

Soy: Her ikisi de kemirgen soyu olan “Rodentia” familyasından gelmektedir. Her ne kadar her ikisi de aynı soyun canlıları olsa da farklı ailelere aittirler.

Diş yapısı: Hamster ve ginepiglerin ağız ve diş yapısı birbirine çok benzerdir. Her ikisinin de dişleri delici derecede keskindir ve her daim gelişmektedir.

Gececi olmaları: “Caviidae” isimli familyaya ait olan ginepigler, tıpkı yaygın olarak görülen hamsterlar gibi gececidir. Başka bir deyişle bu cinsler özellikle gece vakti fazlasıyla aktif, hareketli ve canlı olurlar.

Hamster ve Ginepig Farklılıkları Nelerdir?

Ginepig Özellikleri

Hamsterların ve gine domuzlarının benzerliklerinden bahsederken her ikisinin de aynı soydan gelmesine rağmen farklı ailelere ait olduğundan bahsetmiştik. Bu farklı aile yapısı, beraberinde ayırt edici ve belirleyici farkılılıklar getiriyor. Hamster ve ginepig arasındaki en temel farkları şu şekilde sıralamamız mümkün:

Boyut: Tombul ve dolgun yapılarına rağmen ginepigler, söz konusu ebatlar olduğu zaman hamsterlara göre daha avantajlıdır. Bunun sebebi aslında temel olarak aralarındaki boy farkından kaynaklanıyor. Hamsterlar aşağı yukarı 15-20 santim boyundayken gine domuzları en az 25 santim boyunda olurlar. Gine domuzlarının hamsterlara oranla daha pahalıya satılmasının temel sebeplerinden biri de budur; zira ginepigler doluca bedenleri için daha fazla alana ve yeme ihtiyaç duyarlar.

Sınıflandırma: Ginepigler temelde otçuldur; yani beslenmeleri ve ihtiyaç duydukları vitaminleri almaları için ot ve bitkilerle beslenmeleri yeterlidir. Öte yandan hamsterlar hepçildir; yani hem et, hem bitki yiyebilirler.

Tür sayısı: Söz konusu tür ve cins olduğu zaman hamsterlar gine domuzlarını geçiyor. Gine domuzlarının yalnızca tek türü varken hamsterların 25’e yakın farklı türü ve cinsi doğada bulunabilmekte.

Hamster Özellikleri

Üreme: Hamsterların yavruları genelde kör olarak ve saçsız doğar. Dişi hamsterlar tarafından tek seferde doğabilecek yavru hamster sayısı 6-12 arasında değişkenlik gösterir. Nadir durumlarda 20 yavruya kadar doğuran anneler olabiliyor. Öte yandan ginepigler, aşağı yukarı 2-4 arasında yavruya sahip olur, yani doğurganlıkları hamsterlarla kıyaslandığında biraz daha düşüktür.

Hayat süresi: Gine domuzları ortalama 5-7 yıl arasında yaşarlar; ki bu, hamsterların ortalama 2-3 yıllık ömrüne oranla oldukça yüksek bir rakamdır.

Etkileşim: Gine domuzlarının sahipleri ile daha fazla iletişime girdikleri ortada. Hamsterlar, özellikle söz konusu yemek olduğunda agresifleşebiliyor ve insanlarla iletişim kurma konusunda başarısız kalıyor. Gine domuzları ise yalnızca hamsterlara oranla değil, pek çok diğer evcil hayvanla kıyaslandığında bile daha samimi ve cana yakın hayvanlar olarak biliniyor. Sürekli ilgi ve alaka bekleyen ginepigler ile sağlıklı ve verimli bir insan-hayvan ilişkisine sahip olmanız mümkün.

Ses: Ginepiglerin gürültülü çığlıkları nedeniyle sesli hayvanlar olduğu bilinir. Buna kıyasla hamsterlar, her ne kadar ginepigler kadar yüksek ses çıkartmasalar da, özellikle geceleri gürültü çıkartmaları ile ünlüdürler.

İşin özünde gine domuzları ve hamsterlar, her ne kadar aynı soydan geliyor olsalar da birbirlerinden büyük ölçüde farklı hayvanlardır. Söz konusu ebatları, beslenme ihtiyaçları, üremeleri ve insanlarla olan etkileşimleri olduğunda bariz farklılıklar göstermektedirler, bu da her ikisini de ayrı ayrı eşsiz ve sevilmeye değer birer hayvan yapıyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Ginepig ve Hamster Arasındaki Farklar için 1 Yorum Var!

  1. Ahmet dedi ki:

    Gine Domuzlarının gececi olduğunu yazmışsınız ama okuduğum makalelerden sizin makaleniz dışında hepsi biz insanlar gibi gündüz aktif gece uyuduklarını söylüyor ve 10 a yakın türleri var sadece tek değil lütfen biraz daha bilgi sahibi olup yazsaydınız iyi olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir