MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Himalayan Kedisi

Himalayan

 • 2/10
  Çocuklarla Arası - 2/10
 • 5/10
  Zeka - 5/10
 • 3/10
  Hareketlilik - 3/10
 • 10/10
  Bakım İhtiyacı - 10/10
 • 4/10
  Oyunculuk - 4/10
 • 4/10
  Eğitilebilirlik - 4/10
4/10

Özet

Somurtkan yüz ifadesi ve farklı karakteri ile size çok ilginç bir arkadaş olacak Himalayan kedileri biraz uğraş gerektirse de kesinlikle buna değer.

Tarihi

İran kedisi ile Siyam kedisinin çiftleştirilmesi ile ortaya çıkarılan bu tür, 1931 yılından itibaren tanınmaya başladı. Hem İran hem de Siyam kedisinin özelliklerini taşıyan Himalayan kedileri, 1934 yılından itibaren çoğaltılmaya başlandı. Özellikle görüntüleri sayesinde ilgi çeken Himalayan kedileri kısa süre içerisinde profesyonel üreticiler tarafından ilgi görmeye başlayınca, 1950 yılından itibaren tüm dünyada görülmeye başlandı.

İngiliz ve Amerikan üreticiler tarafından özel ilgi gören bu kedi ırkı, uluslararası kuruluşlar tarafından 1984 yılında İran kedilerinin bir türü olarak kabul edildi. Çok sayıda kuruluş Himalayan kedilerini ayrı bir tür olarak kabul etse de, üzerindeki araştırmalar hala devam ediyor.

Boyutları – Ağırlığı

Ortalama boyutlara sahip olan Himalayan kedileri 3 kilogramdan 6 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabiliyor.

Yaşam Süresi

Himalayan kedileri 9 ile 15 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Atalarından olan İran kedilerinin özelliklerini kendinde yansıtan Himalayan kedileri, sessiz, sakin ve sevimli bir mizaca sahip. Ev içerisinde yaşarken, özellikle sevdiği bir nokta belirleyen Himalayan kedileri, kucakta oturmaktan çok hoşlanıyor. Sürekli olarak belli bir noktada vakit geçirmekten hoşlanan bir karaktere sahip olan bu ırk oldukça evcimen.

Karakter olarak gürültüden nefret eden Himalayan kedileri, gürültülü ortamlardan kaçma ve saklanma eğilimindeler. Ev içerisinde çok fazla gürültü olması durumunda rahatsız olan bu kedilere mutlaka sessizlik sağlamanız gerekli.

Çok oyuncu bir karakteri olmasa da, her zaman avlanma içgüdülerini tatmin etmek isteyen Himalayan kedilerine tüylü ve renkli oyuncaklar vermeniz öneriliyor. Genellikle parlak cisimleri takip etmekten hoşlanan Himalayanlar, günde birkaç saatten fazla oyun oynamıyor.

Bakımı

Himalayan kedilerinin bakımı diğer ırklara göre oldukça zahmetli. Uzun ve narin bir kürke sahip olması nedeniyle, günlük olarak taranmak zorunda.

Kumunun temizliğine özel olarak dikkat eden Himalayanlar, kumunun kirli olması halinde kutuyu kullanmıyor. Bu konuya da özel olarak dikkat etmelisiniz.

Himalayan kedilerinde sık görülen göz akıntılarının kedinizin sağlığını tehdit etmemesi için, günlük olarak gözlerini temizlemeniz tavsiye edilmekte.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Himalayan kedileri küçük çocuklarla yaşamak için uygun olmayabilir. Özellikle sessizliği sevmeleri nedeniyle, çocuklarla bir arada kalmak onlar için yorucu olabiliyor.

Köpeklerden pek hoşlanmayan Himalayan kedilerinin köpekle veya başka bir kediyle beslenmesi tavsiye edilmiyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir