MENU
Üye Ol | Giriş Yap
American Keuda

American Keuda

 • 6/10
  Çocuklarla Arası - 6/10
 • 5/10
  Zeka - 5/10
 • 8/10
  Hareketlilik - 8/10
 • 5/10
  Bakım İhtiyacı - 5/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
6.3/10

Özet

Sıradan kedilerin aksine, sudan korkmayan ilginç ve güçlü kediler: American Keuda

Tarihi

1980li yıllardan itibaren üretilmeye başlanan American Keuda ırkı, ilk kez birden birden fazla türün melezlenmesi yöntemi ile, barınaklarda çoğaltılmaya başlandı. Kökeni ABD olan American Keuda ırkında, sürekli kontrollü bir üretim sağlanmasından dolayı, dayanıklılık oldukça ön planda. 1980 yılında ilk kez üretilmiş olsa da, 2002 yılına kadar yeni bir ırk olarak tanınmayan American Keudalar, günümüzde bile hala tam olarak tanınmış değil.

Boyut – Ağırlık

Amerikan Keuda kedileri, beslenmelerine göre farklı ağırlıklara ulaşma potansiyeline sahip. Bu kedi ırkı, olarak 3 kilogramdan 8 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabiliyor. Düzgün beslendiği zaman, ortalama boyutlarda, gayet atletik bir yapıda büyümeye devam etmekte.

Karakteri

Egyptian Mau kedilerine benzer karakteristik özelliklere sahip olan American Keuda kedilerinin en önemli özelliği suda oynamayı çok sevmeleri. Oldukça iyi bir yüzücü olan American Keudalar, bu özellikleri nedeniyle evdeki akvaryum balıklarına hiç rahat vermiyor.

Taranması ve bakımı çok kolay olan Keuda kedileri, haftada bir kez taramayla gayet sağlıklı tüylere sahip olabiliyor. Buna ek olarak, yıkanmayı çok seven kedinizi ayda bir kez yıkayabilirsiniz. Ancak, gerekmedikçe yıkamamanız tavsiye edilmekte.

Çok zeki olmasa da oldukça aktif olan American Keuda kedileri, kendi kendilerini eğlendirebiliyor. Basit bir oyuncak ile saatlerce iyi vakit geçirebilen bu kedi ırkı, özel olarak bir ilgi de istemiyor.

American Keuda kedilerinin en sık rastlanan karakteristiklerinden biri, sahibi duştayken ısrarla yanına girmeyi istemesi. Bunun dışında koşmayı ve aktif olmayı çok seven American Keudalara tasma ile yürüme eğitimi de verilebiliyor.

Bakımı

Bu kedi ırkı suyu çok sevdiği için, birkaç ayda bir banyo yaptırabilirsiniz. Ancak kedinizin genel sağlığı için, zorunlu olmadıkça banyo tavsiye edilmiyor. American Keudalar, düzenli olarak tarandığı sürece, tüylerinde kısaltma ihtiyacı bulunmamakta.

Sağlık ve dayanıklılık açısından fazlasıyla güçlü olan American Keudalar, aşıları düzenli yapıldığı takdirde nadiren hasta olmakta.

Çocuklar ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Amerikan Keuda ırkı, diğer hayvanlarla gayet iyi geçiniyor. Düzgün şekilde tanıştırımaları halinde, köpeklerle iyi anlaşabiliyor. Ancak suya özel bir ilgisi olması nedeniyle, akvaryumlardan uzak tutulması tavsiye edilmekte.

Keudalar, yine aynı şekilde çocuklarla da olduka iyi anlaşıyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir