MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kashmir Kedisi

Kashmir

 • 3/10
  Çocuklarla Arası - 3/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 5/10
  Hareketlilik - 5/10
 • 8/10
  Bakım İhtiyacı - 8/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
5.5/10

Özet

Hindistan kökenli olan Kashmir kedileri, sahiplerine olan bağlılıkları ile dikkat çeken bir ırk.

Tarihi

Hindistan’ın kuzey bölgelerinde ortaya çıkan Kashmir kedi ırkının, doğal mutasyonla meydana geldiği düşünülmekte. İlk kez hangi yıllarda görüldüğü bilinmese de, kökenlerinin Himalayan kedilerine dayandığı düşünülüyor.

Hindistan’da fark edildikten sonra, ABD’ye getirilen Kashmir kedileri, ABD’de yoğun bir şekilde üretilmeye başlandı. Renkleri ve karakteristik özellikleri nedeniyle ilgi çeken Kashmir ırkı, ABD’de kısa süre içerisinde popüler olmayı başardı. Çok sayıda kedi güzellik yarışmasında boy gösteren Kashmir kedileri, ABD gibi, Avrupa’da da oldukça yaygın.

Boyutları – Ağırlığı

Kashmir kedilerinin boyutları çok değişkenlik gösterebiliyor. Ortalama olarak 3 kilogramdan 10 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olan bu ırk, düzgün beslenmediği zaman fazla kilo alabiliyor.

Yaşam Süresi

Kashmir kedilerinin yaşam döngüsü fazlasıyla uzun. Sağlıklı bir Kashmir kedisi 20 yıla kadar yaşayabiliyor.

Karakteri

Bu ırkın en belirgin karakteristik özelliği sakin yapısı. Çok yoğun ilgiden bunalan Kashmir kedileri, genelde sakin ev ortamlarında beslenmeye uygun. Sosyal bir ırk olsa da, bu kedileri bazı durumlarda kendi başlarına bırakmak ve dinlenmeleri için zaman tanımak tavsiye ediliyor.

İnsanlara alışması çok kolay olan Kashmir kedileri, bir kez sahiplerini tanıdıklarında üstün bir sadakat duygusu ile hareket ediyor. Hep sahibi bile birlikte olmak isteyen Kashmirler, uyurken de her zaman kucağınızda olmak isteyecektir.

Kashmir kedilerinin en ilginç özelliği de geceleri daha hareketli olmaları. Özellikle karanlıkta üstün bir görüş yeteneğine sahip olan Kashmir ırkı, geceleri ev içerisinde özgürce dolaşmak isteyecektir.

Bu ırk, hareketlilik açısından biraz zayıf kalabilir. Bu özelliği nedeniyle çocuklarla pek iyi anlaşamayan Kashmirler, oyun oynamaktan ziyade bir köşede oturup olan biteni izlemeyi tercih ediyor.

Bakımı

Kashmir kedileri ipeksi ve uzun tüylere sahip. Bu tüylerin korunması ve sağlıklı kalması için düzenli olarak taranması gerekiyor. Kashmir kedilerini her gün taramanız önerilmekte.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Kashmir kedileri sosyal bir yapıda olsa da, sessizlikten hoşlandıkları için çocuklarla pek iyi geçinemiyor. Aynı şekilde, köpeklerden de tedirgin olan bu ırk, başka bir hayvanla birlikte beslenmek için uygun değil.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir