MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpekler için Ek Besinler

Köpekler için Ek Besinler

Köpeğimizin sağlığı için tüketilebileceği ve sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösteren birçok ek besin türü vardır. Nasıl bir beslenme şekli izlersek izleyelim, köpeğimizin diyetine kolayca eklenebilen yiyecekler bulunmaktadır.

Kemik Suyu, köpeğimiz için çok büyük faydalar sağlar. Tam anlamıyla iyileştirici bir etkiye sahiptir. Kemik suyundaki jelatin, proteinlerin ve yağların yiyeceklerden parçalanmasına yardımcı olarak köpeğimizin sindirimini kolaylaştırır. Kemik suyu karaciğerler için de çok faydalıdır. Köpeklerimizin vücudunda biriken toksinlerin temizlenmesini sağlar. Kimyasalları, hormonları ve atıkları temizler. Eklem ağrılarını hafifletir ve kemikleri, eklemleri, kasları, tendonları ve bağları güçlendirir. İçeriğinde bulunan kolajen cilt sağlığını iyileştirir.

Evde kemik suyunu kendimiz yapabiliriz veya birçok özel evcil hayvan mağazalarından satın alabiliriz.

Balık yağı ve içerdiği omega-3 yağ asitleri birçok sebepten ötürü hem köpekler hem de kediler için faydalı olsa da özellikle köpeğimizin cildini ve tüylerini sağlıklı bir şekilde korumak için yararlıdır. Evcil hayvanımıza, balık yağı takviyeleri ve bunun yanı sıra somon yağı ile yapılmış ek besin takviyeleri verilebilir.

Yumurta, en temel beslenme çeşidi olarak kabul edilir ve köpeğimizin beslenmesine eklememiz çok kolaydır. Yumurta içeriğinde yüksek kalitede protein ve aminoasitler, A, D, E ve B vitaminleri, Omega 3, Çinko, kalsiyum, Selenyum ve antioksidanlar içerdiği için köpeğimizin sağlığının korunması için birçok vitamin ve mineral içerir. Ayrıca yumurta göz ve cilt sağlığı için de önemlidir. Yetişkin bir köpek günde 1 çiğ yumurta tüketebilirken daha küçük yavruların yarım yumurta yemesi yeterli olacaktır.

Mantarların en güçlü doğal ilaçlardan biri olduğu düşünülmektedir. Tıbbi olarak kullanılan mantarlar, beta glukan, flavonoid, prebiyotik, sindirim enzimleri ve antioksidanlar dahil olmak üzere birçok vitamin ve besin içermektedir. En iyi bilinen faydalardan biri, bağışıklık sistemine destek vererek güçlenmesini sağlamaktır. Köpeğimizin sindirim sağlığını düzenleme ve kanser karşıtı faydaları için mantarları beslenme rutinine ekleyebiliriz.

Biyotin, H vitamini olarak bilinen, vücudun karbonhidratları, yağları ve amino asitleri ile etkileşime girmesine yardımcı olan hem evcil hayvanlar hem de insanlar için gerekli bir besindir. Köpeklerimiz için biyotin tüy ve cildi parlak, esnek ve sağlıklı tutmaya yaramaktadır. Yapılan klinik çalışmalar, biyotin vitamin takviyelerinin köpeklerde donuk cilt, tüy dökülmesi ve dermatit gibi yaygın sorunları azaltmada yardımcı olduğunu göstermiştir. Biyotin kullanmadan önce köpeğimizin ne kadar tüketmesi gerektiğini veterinere danışmamız iyi olacaktır.

Keten tohumu, bitki bazlı omega-3 yağ asitleri kaynağı olup, gıdaların içeriğine eklenmektedir. Balık yağı, keten tohumu içeren mamalar ve ek besinler cilt ve tüyler için besleyici yağlar içermektedir. Ayrıca sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan faydalı lifleri de barındırır.

Omega-6 Yağ Asitleri köpeğimizin cildini besleyen ve ayçiçek yağı gibi bitki bazlı yağlarda ve somon balığında bulunmaktadır.

A Vitamini ve Çinko Köpeğimizin cildi pullu, kırmızı veya tahriş olmuş ise, bu durum diyet eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Çinko ve  A vitamini içeren ek besinler, köpeklerde sağlıklı bir cilt gelişimine yardımcı olurlar.

Yoğurt, doğal bir probiyotik kaynağı olmasının yanı sıra ucuz ve kolay ulaşılabilen bir başka besindir. Köpeğimize yoğurt yedireceksek aromalı olan yoğurtlar yerine az yağlı veya yağsız sade yoğurtlar kullanmanız gerekmektedir. Aromalı yoğurtlarda şeker olduğu için köpeklerimiz için zararlıdır. Yoğurttaki probiyotikler genelde tüm köpekler için faydalıdır ancak özellikle sindirim problemleri olan köpekler için idealdir.

Sardalya, köpeğimizin cilt ve tüyleri için faydalı olan omega-3 yağ asitleri barındırırlar. Bağışıklık sistemini düzenlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle alerjisi ve bağışıklıktan kaynaklanan hastalığı olan köpekler için yararlı olabilirler. Küçük bir konserve sardalyada yaklaşık 25 kalori ve 175 mg omega-3 yağ asidi bulunur ki bu miktarda küçük bir köpek için iyi bir miktardır. Daha büyük köpeklere de orantılı olarak daha fazla verebilirsiniz. Sardalya seçerken suda bekletilmiş sardalyalar almaya dikkat edin.

Evcil hayvanımızın sağlık sorunları varsa bu ek besinleri öğünlerine eklemeden önce veteriner hekiminizi görmek çok önemlidir. Böylece herhangi bir sağlık sorunu ya da alerjisi var ise tüketilecek yiyeceklerin düzenlenmesi yapılacaktır.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir