MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Hamile Köpekler için Vitaminler

Hamile Köpekler için Vitaminler

Köpeğimizin hamile olduğu dönem tüm ev halkı için heyecan verici zamanlardır. Köpeğimizin doğuracağı tatlı yavruları için bu süreçte hamile köpeğimizi en iyi şekilde beslemek ve ilgilenmek evcil hayvan sahipleri olarak asli görevimizdir 🙂 Hamile köpekler için üretilen vitamin takviyeleri ile hamilelik ve emzirme döneminde köpeklerimizi tam anlamıyla besleyip güçlendiririz. Böylece yavruların doğumundan sonrada ihtiyaç duyacağı takviyeleri sağlamış oluruz. Köpeğimizin bu dönemdeki beslenme şekli yavruların sağlıklı ve güçlü bir şekilde doğmasına yardımcı olur.

Doğumdan sonra yavru köpeklerimizin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olan bu vitamin takviyeleri köpeğimizin süt üretiminin de artmasına sebep olur. Özellikle bu dönemde yüksek kaliteye sahi, doğal besinler içeren mama ve vitaminleri kullanmamız çok önemlidir. Embriyo, fetüs ve meme bezlerinin gelişimini sağlayan takviyeler, optimum süt üretimini ve köpeğimizin hamilelik sırasında sağlıklı bir vücuda ve zihne sahip hale getirir. Bu ürünler köpeğimizin hamilelik sırasın sağlığını desteklemeye yardımcıdır.

Köpeğimiz hamile kaldıktan sonra beslenme gereksinimleri, gebeliğin ilk yarısında minimal düzeyde artmasına rağmen, tüm gebelik boyunca daha yüksek kaliteli ve dengeli bir diyetle beslenmelidir. Bu dönemde sindiriminin bozulmaması için en az yüzde 29 protein ve yüzde 17 yağ içeren besinlerle beslenmelidir. Yeterli enerjiyi sağlamak ve hamileliğin sonlarına doğru hipoglisemiden yani düşük kan şekerinden kaçınmak için yüksek miktarda çözünür karbonhidrat ve düşük lif içeriği tüketmesi gerekmektedir. Yeterli kalsiyum alımı (%1 ila %1.8 arasında) ve fosfor (%0.8 ila %1.6 arasında) alımı, hamile köpeğimizin yeterli miktarda süt üretebilmesi için önemlidir. Böylece doğacak yavruların kemiklerinin oluşumu sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

Diyet Takviyeleri

Et, süt, vitamin ve mineraller gibi diyet takviyeleri, yüksek kaliteli bir gelişim ve emzirme diyeti ile beslenen köpekler için genellikle önerilmez. Hamile köpeğimizi yüksek miktarlarda kalsiyum veya D vitamini ile beslemek, fetüsün yumuşak dokularının bozulmasına ayrıca oluşabilecek doğum risklerinin artmasına neden olabilir. Laktasyon yani süt üretimi ve meme gelişimi için fazla miktarlarda kalsiyum gerekse de, hamilelik sırasında yapılan takviyeler emzirme döneminde kalsiyum azalmasının önüne geçemeyebilir. Köpeğimizin hamileliği sırasında et ürünleri ile yapacağımız takviye, bu dönemde var olan karbonhidrat miktarını azaltarak diyabet ve ölü doğumlarla sebebiyet verebilir.

Köpeğimiz hamilelik öncesinde yüksek kaliteli, iyi dengelenmiş bir besin tüketimi yapıyorsa gebeliğin ilk 5-6 haftasında gerçek besin miktarının önemli ölçülerde arttırılmasına gerek olmaz. Yine de maksimum %10 civarında artış yapabiliriz. Bunun nedeni, ilk birkaç haftada fetal büyümenin yüzde 30’una yakın oranlarda gerçekleşmiş olmasıdır. Yavrunun annenin karnında büyümesi son 3 ila 4 haftada hızlıca artacağından bu dönemlerde beslenmelerini arttırabiliriz.

Bu oran yine çok yüksek olmamakla birlikte vücut ağırlığına oranla %15 ila %25 miktarlarında arttırabiliriz. Vereceğimiz besin miktarını tam olarak ayarlamakta zorlandığımız zaman veterinerimiz ile görüşmekte fayda vardır.

Ne Tür Takviyeler?

Hamile veya emziren bir köpeğimizin sağlığını korumak ve süt üretimine destek sağlamak için çok çeşitli vitaminler, mineraller, yağ asitleri ve diğer bileşenleri içeren takviyeler kullanılabilir. Bu besinlerden bazıları şunlardır:

  • Selenyum, C Vitamini ve E Vitamini gibi antioksidanlar
  • B vitaminleri, Niasin ve Biyotin
  • Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri

Hamile köpeğimiz için alacağımız vitamin takviyelerinde bu bileşenleri içermesi önemlidir.

Kalsiyum, A ve D vitamini gibi bazı vitaminleri ve mineralleri hamile köpeğimizin diyetinde aşırı şekilde kullanarak takviye etmek, köpeğimizde sağlık sorunlarının oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle takviyeleri kullanmadan önce doğum öncesi vitamin takviyesinin köpeğimize uygun olup olmadığını kontrol etmek için veterinerimizle konuşmanız hayati derecede önemlidir.

Doğru vitaminler kullanıldığında bu vitaminler köpeğimizin vücudunun sağlıklı bir şekilde büyümesine ve kendini onarmasına yardımcı olur. Ancak her şeyde olduğu gibi bazı vitaminlerin çok fazla kullanımı köpeğimizin sağlığı üzerinde risk oluşturabilir.

Vitaminler, köpeğimizin vücudunun diğer besinleri işlemesine yardımcı olmaya yarar. Doğru vitamin dengesi olmazsa, vücutları büyümez veya hücreler kendini tam olarak onarmaz. Köpeğimizin diyetinde doğru vitamin dengesini elde etmenin en kolay yolu, yüksek kaliteli, besin değerleri yüksek bir köpek maması ile sürekli beslemektir.

Köpeğimizin iki farklı gruptan vitaminlere ihtiyacı vardır: Bunlardan ilki suda çözünür C ve B vitaminleri, diğerleri ise yağda çözünebilen A, D, E ve K vitaminleridir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir