MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Soke Kedisi

Soke Kedisi

 • 5/10
  Çocuklarla Arası - 5/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 5/10
  Bakım İhtiyacı - 5/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
5.7/10

Özet

Vahşi görüntülü bir ev kedisi olan Soke, orman kedisi kökenli olmasına rağmen fazlasıyla sevecen.

Tarihi

İlk kez Kenya’da görülen bu kedi, diğer kedi türlerine kıyasla fazlasıyla genç. 1977 yılında ortaya çıkan ve Kenya’nın doğu bölgelerinden Sokoke’de görülen Soke kedisi, ismini de bu şehirden almakta.

Kedi üzerinde yapılan incelemeler sonrasında, farklı bir tür olduğu anlaşılan Soke kedisi, Danimarkalı bir kedi uzmanı tarafından Avrupa’ya götürüldü. Avrupa’da da üzerinde çeşitli incelemeler yapılan kedi, kısa süre içerisinde uluslararası kuruluşlar tarafından inceleme altına alınarak, kontrollü bir şekilde üretilmeye başlandı.

Ağırlığı – Boyutları

Soke kedileri 3.5 ile 7 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahip. Orman kedisi olması nedeniyle kilo almaya müsait bir ırk.

Yaşam Süresi

Soke kedileri hastalıklara yatkın bir ırk. Ancak düzenli kontrollerden geçirilmesi halinde 15 yıla kadar yaşayabiliyor.

Karakteri

Ataları orman kedisi olsa da, Soke ırkı çok kolay şekilde eve adapte olmayı başarıyor. İnsanların ilgisinden hoşlanan Sokeler, oyun oynadığı ölçüde kucakta olmaktan ve okşanmaktan keyif almakta.

Yalnız kalmak konusunda sorun yaşamayan bu ırk kendi kendini kolayca eğlendirebiliyor. Yalnız kaldığı zamanlarda evin her odasını keşfetmek isteyen meraklı karakterleri onları yeteri kadar meşgul edecektir.

Oyun vakitlerinde insanlar ile birlikte olmaktan hoşlanan Soke ırkı, çoğu zaman sahibiyle birlikte oyun oynamak istiyor. Attığınız oyuncakları size getirdiği oyunları çok kolay öğrenebiliyor. Çok zeki bir ırk olmasa da, kısa bir eğitim ile pek çok oyunu öğretebilirsiniz.

Soke ırkı kediler tedirgin oldukları zaman saldırganlaşabiliyor. Isırmaktan ve tırnaklarını kullanmaktan çekinmeyen bu kedilere her zaman nazik davranmanız çok önemli.

Bakımı

Soke kedilerini haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Çok fazla bakıma ihtiyaç duymamaları ve evde tek başlarına kalabilmeleri bu ırkı cazip hale getiren unsurlardan.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla Arası

Soke ırkı kediler çocuklarla yalnız kalabiliyor ancak dikkatli olmanızda fayda var. Tedirgin olduklarında veya tehlike hissettiklerinde saldırganlaşabiliyorlar.

Kendilerine tehdit oluşturmayan köpeklerle ve diğer kedilerle rahatlıkla yaşayabiliyor. Ancak avcı içgüdüleri nedeniyle kuş, hamster ve balık gibi hayvanlarla birlikte beslenmesi tavsiye edilmemekte.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir