MENU
Üye Ol | Giriş Yap
American Bobtail

American Bobtail

 • 6/10
  Çocuklarla Arası - 6/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
6.3/10

Özet

Yolculuk etmekten hiç çekinmeyen American Bobtail, sık seyahat etmek zorunda kalanlar için ideal bir tür.

Tarihi

Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan yuvarlık kuyruklu kedilerden, 1960’lı yıllarda Arizona’da keşfedilen ve Yodi adı verilen kedinin, Sanders adındaki türü net olmayan bir kedi ile çiftleştirilmesi sonucunda, American Bobtail türü ortaya çıktı. Melez bir tür olan American Bobtail, 1989 yılında Uluslararası Kedi Derneği (TICA) tarafından araştırılmaya başlandı ve 2002 yılında yeni bir tür olarak literatürlere eklendi.

Boyut – Ağırlık

American Bobtail kedileri, 3.5 kilogramdan 5.8 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip. Obeziteye müsait bir yapısı olan American Bobtail, eğer düzgün beslenmezse kısa sürede kilo alabilir.

Karakteri

Oldukça sevgi isteyen American Bobtail, adeta bir Golden Retriever köpeğinin karakteristiğine sahip. Fazlasıyla enerji dolu olan kedi, her daim sahibinin yanında olmak ve ilgi görmek istiyor. Etrafındaki her insanı takip eden ve sürekli onlarla birlikte olmak isteyen American Bobtail, eve gelen misafirlere karşı da sevgi dolu.

Uzun yolculukları seven ve kolay alışabilen American Bobtail, sık sık seyahat etmek zorunda kalan insanlara uygun bir kedi. Gittiği ortama çok hızlı alışabilmesi sayesinde, taşınma veya seyahat durumları, kedi üzerinde herhangi bir olumsuzluğa neden olmuyor.

American Bobtailler oldukça zeki. Oyun oynamayı ve yeni numaralar öğrenmeyi seven kediler, etrafındaki her şey ile iyi vakti geçirebilme özelliğine sahip.

Bakımı

Tarandığı sürece, tüylerinin kısaltılmasına ihtiyaç olmayan American Bobtail kedinizi haftada birkaç kez taramanız yeterli olacaktır. İlkbahar ve Sonbahar aylarında, normalden daha fazla tüy döken American Bobtail’in bu dönemlerde daha sık taranmasında fayda var.

Temiz bir kedi olduğu için nadiren banyo gerektiriyor. Tırnaklarını birkaç haftada bir kesmeniz önerilmekte. Bunun haricinde, kedinizin kum kutusunu sürekli temiz tutmanız önemli. American Bobtail, oldukça titiz bir kedi olduğu için, çoğu zaman kirli kum kutusundan rahatsız olmakta.

Çocuklar ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Çocukları seven ve oyuncu bir kedi olan American Bobtail, özellikle küçük çocuklarla vakit geçirmekten çok hoşlanıyor. Ancak, kuyruğunun hassas olması nedeniyle, kediyle vakit geçiren çocukların kuyruğunu asılmadığına emin olmalısınız.

Evde yaşayan diğer kedilere kolayca adapte olabilen American Bobtail, köpeklerle de iyi geçiniyor. Ancak, diğer hayvanlarla tanıştırırken yavaş ve kontrollü olmanızda fayda var.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir