MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedilere Banyo Yaptırılmalı Mıdır?

Kedilere Banyo Yaptırılmalı Mıdır?

Yavru Kedi

Yavru Kedilerin Beslenmesi

Kedi Gribi

Kedi Gribi

Kedi gribi, tıpkı insanlarda oluşan grip gibi, akan bir buruna, yaşlı gözlere ve tahriş olmuş bir boğaza yol açabilir. Kedi gribinin diğer semptomları arasında kas ve eklemlerde ağrı, ağızda yaralar, burun çekme ve ateş yer alır. Kedi gribi, yetişkin kediler söz konusu olduğunda fazla ciddi bir hastalık olmamakla birlikte ağrıların azalması ve iyileşme sürecinin hızlandırılması için veterinere görünmeyi gerektirebilir.

Öte yandan yavru kediler grip olduğunda durum yetişkin kedilerde olduğundan daha ciddi bir hal alır. Yavru kedi griplerinde oluşan en büyük risk, gözde oluşabilecek kalıcı hasardır. Özellikle yavru kedilerde grip sırasında görülebilen göz ülseri, zamanında müdahale edilmediği takdirde kalıcı bir hal alabilir. Her halükarda kediniz grip olduğu anda onu veterinere götürmekte ve muayene ettirmekte fayda vardır.

Kediler Neden Grip Olur?

Kedilerde grip, genellikle iki farklı türden virüs ya da bakteri kaptıklarında medyana gelir. Enfeksiyon kapan kedi, özellikle burun ve göz akıntısı ile birlikte tükürüğünde de bu virüsü yaymaya başlar. Her ne kadar hasta kedilerin kendileri bu virüsün asıl taşıyıcıları olsa da bazı sağlıklı kediler de bu virüs ve bakterilerin taşıyıcısı olabilmekteler. Bu virüslü partiküller, uygun koşullar oluştuğunda bir haftaya kadar ortalıkta dolanabilir, bu yüzden de bir kedinin grip kapması için başka bir taşıyıcı kedi ile temas kurması gerekmez. Kedi gribine sebep olan virüsler, kolaylıkla ortak mama kaplarından, ortak oyuncaklardan ya da ortak kullanılan kıyafetlerden yayılabilmektedir.

Kedi Gribinin Teşhisi Nasıl Konur?

Kedi gribi teşhisi, genellikle kedinin tükürüğünden pamuklu çubuk ile örnek alınarak konulabilir. Öte yandan, durum ciddileşmediği sürece kedi gribinin özel bir tedavisi olmadığı için bu gibi bir teşhise çoğunlukla gerek kalmaz. Detaylı teşhis sürecine, kedi yavru bir kediyse ya da yetişkin olduğu halde çok uzun zamandır grip semptomları göstermeye devam ediyorsa ihtiyaç duyulur.

Kedi Gribi

Kedi Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak kedi gribine karşı kullanılan yaygın bir antiviral ilaç bulunmamaktadır. Bazı durumlarda antibiyotikler faydalı olabilmektedir; tıpkı insanların yakalandığı gripte olduğu gibi virüs burun ve hava yollarının hassas hatlarına zarar verdiği için bakteriyel enfeksiyonlar farklı komplikasyonlara yol açabilir. Antibiyotik bu durumun restore edilmesine yardımcı olur.

Her ne kadar kedi gribinin tıbbi olarak bariz bir tedavisi olmasa da, kedi sahibinin evinde kedisine uyguladığı bakım ve tedavi çok önemlidir. Tıkalı bir burun ve ağıza oluşan yaralar, kedinin mamasını yiyememesine yol açabilir. Aynı şekilde su içmek konusunda da geride kalabilecek olan kedinizin dehidrasyona uğramaması için su takviyesi alması şarttır. Kediniz tat ve koku duyusunu geçici olarak kaybettiği için tercihen keskin kokulu ve yaş mamalar tercih edilmelidir. Sardalya, kızarmış tavuk ya da ateş balığı bu gibi durumlarda ideal mama alternatifleri olarak bilinir. Eğer kedinizin ağzında ciddi yaralar varsa süt kreması ya da dondurma gibi yiyecekler verilebilir. Elbette her mamada olduğu gibi bu tarz yiyeceklerde de aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

Kedinizi bolca su içmeye teşvik etmeli, burnunda oluşan akıntıyı düzenli olarak silmeli ve tuzlu su yardımı ile gözlerini temizlemeye özen göstermelisiniz. Buharlı sıcak suya karşı nefes aldırmak da kedinizin akciğerlerinin ısınmasına ve açılmasına yardımcı olacaktır. Eğer kediniz buharlı su tedavisine karşı çıkarsa, banyo yaptığınızda onu banyoda tutarak da aynı etkiyi görmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedi Gribi için 3 Yorum Var!

 1. Sudekedisever dedi ki:

  Merhaba ben 1.5 senedir iki kedi besliyorum sitemizde. Ve biri küçüktu bulduğumda diğeri büyüktü şuan ikisi de hasta baya koxamanlar. Biri hapsiriyor diğeri ise öksürüp duruyor? Sitede beslediğim için ne yapabilirim?

  • Nesibe dedi ki:

   Veterinere götürebilirsiniz. Bir süre evde bakmakta çok fayda olur diye düşünüyorum.

 2. Yeni dedi ki:

  Grip olan kedi banyo yaptırılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir